Denník N

Poslanec Špak sa zahráva s miliónmi

Mesto Košice pristupuje k správe svojho majetku veľmi zvláštne. Keby takto pracovali predošlí richtári, dnes by sme nemali nič. Neustále odovzdávanie majetku mesta do prenájmu (napríklad parkoviská pre firmu EEI), alebo už spomínaná zámena lesa svedčia o tom, že Košice svoj majetok nezveľaďujú pre naše deti, skôr naopak. A dôsledky tohto konania? Neustále sa zmenšujúci majetok Košíc a rastúce poplatky pre obyvateľov. Košičania platia jeden z najvyšších poplatkov za odpad v rámci Slovenska! Spoplatnené parkovacie zóny sa neustále zväčšujú a v meste jazdíme na električkách, ktoré premávajú len v strednej Ázii (https://www.youtube.com/watch?v=kYNK0bQGTBg), i keď primátor tvrdil niečo iné. (http://kosice.korzar.sme.sk/c/7654144/rasi-zavadzal-o-rovnakom-type-elektriciek-ako-ma-praha.html)

Primátor i poslanci mesta narábajú s našim spoločným majetkom a sú povinní ho spravovať tak, aby sa aspoň nezmenšoval (keď už nie sú schopní ho zväčšovať) a prinášal zisk. Sme svedkami úplne opačného konania a do budúcna reálne hrozí, že našim deťom neostane v tomto meste nič.

Túto možnosť rýchlych zárobkov pre osoby stojace v pozadí treba rýchlo zmariť a vrátiť sa k správe majetku v duchu starých richtárov, ktorí sa k nemu správali ako k svojmu. Odovzdávať ho s pýchou ďaľším generáciam. Nielen vysať počas nejakého toho funkčného obdobia.

Reakcie na môj návrh konať inak v prípade zámeny mestských pozemkov za cirkevné (http://kosice.korzar.sme.sk/c/7592164/cirkev-sa-nevzdava-opat-pyta-tahanovsky-les.html), sú ozaj zaujímavé a dvihli vlnu reakcií. Zrazu aj tí najväčší zástupcovia zámeny pozemkov vo výmere 2,8ha za naše mestské o výmere 177ha začali myslieť. Otvorili oči a moja video-prvotina http://youtu.be/zF3nnooLEjQ má prvú tisícku zhliadnutí za sebou . Reagoval už aj ctihodný arcibiskup, reagovali poniektorí poslanci. Najviac reakcií je však zo strany obyvateľov. A to je to najpodstatnejšie. Uvažujem o referende, verejná diskusia je určite nevyhnutná. Ak však spojíme sily, chuť a zapojíme čo i len zamestnancov nášho magistrátu do môjho nápadu , sme odsúdení na úspech.

Verím, že naše mesto Košice,  jeho reprezentanti a zástupcovia nevidia politický ale ekonomický význam mojej ponuky na spoluprácu. Oslovil som priamo pána primátora Rašiho. Aj keby mi tento nápad vládnuci vyfúkli, nemám nič proti tomu. Len nech začnú realizovať niečo, kde aj občan pocíti výhody a závan tvorivej práce na našom spoločnom majetku. Lebo vysporiadať jedného z tisícok majiteľov pozemkov v pomere 1:55 ma motivuje navrhnúť: Kúpme auto Trebuľovi v tej istej mierke :)

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Špak

Otec veľkej rodiny. Stavbár. Majiteľ SPAK s.r.o. Poslanec mesta Košice.