Denník N

Smer umiera. Už o tom vyšla kniha…

V zmysle stratégie „Čo by človek neurobil pre to, aby Smer skončil“ som si kúpil knihu od B.Zalu.

Zala sa číta ťažko, ale z tých pár strán, čo som prečítal je jasné, že Boris Zala napísal Rekviem za Smerom. Smer nadobro umiera, guru slovenskej ľavice B. Zala ho už pochoval. V knihe naozaj slušne „nakladá“. Smeje sa z nadšenia Mareka Maďariča, ktorý z pápeža Františka urobil sociálneho demokrata. Od Zalu získava typicky ľavicové označenie: konzervatívny progresivista.

Róbert Fico dostáva v knihe nakladačku niekoľko krát. A poriadnu.

Facebookovské príspevky „druha v marxistickej viere“ Ľ. Blahu dokonca B.Zala sleduje s hrôzou. A prirovnáva ho k revolucionárovi z Doktora Živaga, ktorý terorizuje svoje okolie podľa idey, ktorou je práve posadnutý.

Ako hovorím, je to rekviem  za Smer a napísal ho guru slovenskej ľavice a jeden z duchovných otcov Smeru. Kniha sa volá Slovo ľavičiarom súcim na slovo. Problém je, že ľavičiari na Slovensku v zásade neexistujú. Všetci slušní ľavičiari už dávno pôsobia na západ od rieky Morava (Smer ich vyhnal), a tí, ktorí tu ostali sa hanbia povedať, že sú ľavičiari.

Koho vychovala ľavica prezentovaná Smerom? Kto preberie pochodeň? Blaha? Beňová? Kádrový posudok Blahovi Zala v knihe už napísal. O Monike Beňovej v tigrom kožúšku a Porsche Panamera na mieste invalidov som sa zatiaľ v knihe nedočítal.

Hľadanie ľavičiarov súcich na slovo bude ťažké hľadanie. Kto sa dnes po ére Smeru prihlási za ľavičiara? Kto sa po všetkých tých proletárskych eskapádach Počiatka, Pašku, Kaliňáka postaví a povie: Som ľavičiar, som sociálny demokrat?

Človek, ktorý slovenskej politike rozumie mi povedal, že nesmerácki ľavičiari – štefunkovci už hľadajú lídra po bratislavských kaviarňach. Rýchle hľadanie Husáka v bratislavských hipsterských kaviarňach môže mať riziko, že sa z Husáka nakoniec po čase vykľuje sklamaný saskár, ktorý nezvládol slovenskú formu liberalizmu.

Smer je mŕtvy.

Jediný, kto by tam mohol udržať chvíľu zástavu v rukách je minister financií. Ale on je umiernený konzervatívec, ktorý omylom zablúdil do Smeru.

Neviem, či budem mať čas prečítať knihu B.Zalu celú, ale už teraz viem, že tejto knihe treba pomôcť s propagáciou.

Niečo s tým skúsim vymyslieť.

Teraz najčítanejšie