Denník N

Ako sa na Slovensku likvidujú malé strany

Súčasťou volebnej kampane, sa po prvý krát v týchto parlamentných voľbách stali aj transparentné účty. Povinnosť zriadiť takýto účet vyplynula zo zákona č. 181/2014 Z.z. o volebnej kampani.

Účelom transparentných účtov, je sledovať financovanie volebnej kampane – teda každý môže vidieť, kto peniaze na účet vkladá a na aké účely sú peniaze stranou použité. V prípade transparentných účtov teda neplatí bankové tajomstvo – a to treba kvitovať.

 

Práve v tomto období však rozhoduje Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) o tom, či a ako boli dodržané postupy pri financovaní volebnej kampane za parlamentné voľby v marci 2016. A zároveň dochádza k likvidácií malých strán!

 

Zákon z dielne MV SR a vládneho Smeru SD je nedokonalý a nevymedzuje presne, kto je zodpovedný za prijímanie finančných prostriedkov na transparentný účet. Strany platia pokuty za konanie fyzických osôb, ktoré previedli finančné prostriedky na jej vlastný transparentný účet. Ak Vám je teda nejaká strana nesympatická, stačí jej na účet previesť 10 eur (v čase 48 hodín do volieb) a strana zaplatí minimálnu pokutu vo výške 10 000 eur!  Číslo transparentného účtu je zverejnené, tak prečo to nespraviť? V prípade malých politických strán, ktoré sa snažia zaradiť do politickej súťaže, je takáto pokuta likvidačná.

 

Nikoho nezaujíma, že vedenie osobitného účtu zabezpečuje v Slovenskej republike banka, ktorá je zodpovedná za finančné transakcie. Nikoho tiež nezaujíma, že vy ako prijímateľ nedokážete ovplyvniť to, či Vám nejaká fyzická osoba pošle na účet peniaze. Dozvedieť sa o tom môžete až v najbližšom mesačnom výpise z banky. Pritom je to práve banka, ktorá môže nastaviť svoje platobné systémy tak, aby neboli v čase 48 hodín do vykonania volieb prijímané na osobitné účty politických strán žiadne finančné prostriedky. Nie je v silách politickej strany ustriehnuť prijímanie finančných prostriedkov od fyzických osôb, pretože táto osobitné účty nevedie.

 

Na záver uvádzame, že prijatie sumy v čase moratória nemá nijaký vplyv na priebeh kampane ani výsledok volieb. Táto položka je priebežná a nie nákladová a preto nemôže nijako ovplyvniť priebeh kampane. Postará sa len o to, že strana, ktorá žije z vlastných prostriedkov, teda symbolických členských príspevkov musí zaplatiť 10 000 eur, za to, že dodržala zákon a zriadila transparentný účet, ktorého číslo je každému známe. Prikláňame sa k potrebe novelizovania zákona o volebnej kampani, ktorý by jednoznačne skonkretizoval povinnosti všetkých dotknutých subjektov (banky, vkladateľov, politickej strany). Aby aj malé strany mali šancu prežiť do ďalšieho volebného obdobia a neboli zruinované veľkými a mocnými, ktorí tvoria absurdné zákony a tak si udržujú pevné miestečko na výslní politickej scény.

 

Teraz najčítanejšie

Natália Hanulíková

Ako matka dvoch synov, manželka a vyštudovaná psychologička sa zaujímam o celospoločenské dianie na Slovensku i v zahraničí. Som predsedníčkou Strany zelených Slovenska a píšem o témach, ktoré sú mi najbližšie: deti, sociálny systém, politika, ochraańa životného prostrediam psychológia, literatúra, a kultúra.