Denník N

Učitelia, poslanci a študenti

Foto – archív
Foto – archív

September je pre týchto všetkých rovnaký. Vracajú sa do lavíc. A začína sa kolotoč, ktorý je každý rok v septembri taký istý. Viac autobusov v uliciach, ranné zápchy pri školách, zápisy do krúžkov či na internáty, rad pred predajňami električeniek, knižnice opäť plné.

A v prípade poslancov, nové návrhy zákonov, tlačovky, interpelácie a parlamentné debaty. Práca vo výboroch, návštevy občanov v poslaneckých kanceláriách.

Medzi poslancami, učiteľmi a študentami je ešte jeden vzťah – majú vplyv na to, ako bude Slovensko vyzerať o 5 či 10 rokov.Dobrý zákon dokáže tie isté divy ako učiteľ, ktorý dokáže nadchnúť študenta pre svoj predmet, alebo objaviť jeho talent na hudbu či matematiku. Dobrý zákon dokáže povzbudiť študentov, aby získali čo najviac skúseností. Aj v zahraničí, ale aj na Slovensku. A aby po štúdiu zostali doma a to, čo sa naučili, využili na pomoc Slovenska. Dobrý zákon má motivovať učiteľov, aby mali dostatok priestoru dať zo seba to najlepšie pre svojich študentov.

To je ten ideálny stav – spokojní učitelia, vynikajúci študenti, poslanci prijímajúci dobré zákony. Slovensko s budúcnosťou, ktorej sa nebude treba báť. S ideálom je vždy problém, že je ťažké ho dosiahnuť. Ale čo iné mám nám všetkým zaželať? Učím a som poslankyňa. Vidím, čo sa dá pre ten ideál urobiť a čo nie. Ale mám ho pred očami.

Takže kolegovia učitelia, kolegovia poslanci ako aj žiaci a študenti! Nech september všetkým začne čo najlepšie a nech sa spoločne posúvame bližšie k tomuto ideálu. Do práce!

Teraz najčítanejšie