Denník N

Záverečná kniha trilógie FIN práve vychádza

Trilógia FIN z ostrova Lewis sa dočkala tretej knihy v slovenskom preklade. Detektívka zo škótskeho ostrova opäť nesklame a jeden z vás ju môže vyhrať.

O prvej časti Čierny dom som písala, keď vychádzala a teraz sa k trilógii vraciam s jej poslednou časťou Šachové figúrky. Nie je nutné, aby ste prečítali najprv prvé dve časti, ale ak sa vrhnete najprv na tretiu, prídete o veľké prekvapenie z prvej časti. Takže určite odporúčam začať čítať knihy od prvej, pokračovať druhou Muž z ostrova Lewis a zakončiť po poradí touto treťou.

Počas čítania týchto kníh vám bude neustále zima a bude vám hučať vietor v ušiach, pretože trilógia sa odohráva na veternom škótskom ostrove. Práve vykreslenie atmosféry ostrova považujem za najsilnejšiu autorovu stránku. Peter May vytvoril postavu bývalého policajta Fin Macleod, ktorý sa po smrti syna a rozvode vracia na rodný ostrov, kde ho však nečaká pokojný život, ale nebezpečenstvo a množstvo prekvapení.

V záverečnej časti sa Fin spolu so starým známym stane svedkom zvláštneho prírodného úkazu, pri ktorom sa samovoľne vyprázdnilo jazero. V ňom je vrak lietadla a v lietadle mŕtvola. Ak by som prezradila čokoľvek ďalšie z príbehu, mohla by som byť označená za spojlerku.

Tak ako v predchádzajúcich častiach, aj v tejto sa súčasné dianie prelína s rozprávaním mladého Fina z minulosti, kde opisuje svoje roky na strednej a vysokej škole a život s hudobnou kapelou. Spletenice vzťahov sa prelínajú do súčasnosti, všetko, čo sa odohralo v minulosti, má následky, ktoré sa prejavujú až teraz.

Odkrývajú sa nám povahy ďalších škótskych postáv. Zisťujeme, čo ich formovalo a čo je pre ne dôležité a aké životné zásady dodržiavajú. Vzhľadom na to, ako toto vie autor výborne vykresliť, v celej trilógii ma mrzí práve to, že už samotné medziľudské vzťahy a najmä vzťahy Fin a Marsaili, Hvizdoš a jeho dcéra či Fin a jeho syn nedostávajú toľko priestoru, sú popísané len veľmi povrchne. Aj keď ide o detektívku, práve vzťahy dodávajú príbehom ďalšiu dynamiku. Najmä je zvláštne, že Finove vzťahy ostávajú akoby vo vzduchoprázdne, pričom som v poslednej knihe očakávala aspoň určité uzatvorenie, hoci aj náznakom.

Oproti prvej aj druhej knihe je v treťej knihe menej napätia a čitateľ možno rýchlejšie odhalí celú zápletku. Napriek tomu je kniha Šachové figúrky opäť veľmi dobré krimi a celá trilógia stojí za prečítanie. Vianoce sú ešte ďaleko ale ako tip na darček sa určite celá trilógia hodí.

Ak chcete vyhrať knihu Šachové figúrky, vyplňte tento dotazník. Súťaž prebieha do 30.9.2016. Knihu aj v eshope vydavateľstva Albatros Media, ktoré knihu do súťaže poskytlo.

Sachove-figurky

Teraz najčítanejšie

Veronika Pizano

Pracujem v oblasti marketingu, v súčasnosti vo vydavateľstve W Press, ktoré vydáva časopis .týždeň. Som členkou tímu MONO.sk.