Denník N

tri krát prerušený prejav o Dankovom náhubkovom zákone

Dankova inciatíva zauzdiť a ponížiť opozíciu v NRSR je návratom späť, čo len potvrdzuje, že strany súčasnej koalície sú pozostatkom minulosti slovenskej politiky. Nemajú nič s jej budúcnosťou.

Dámy a páni ,

v  prvej časti  diskusného príspevku, ktorú som predniesol minulý piatok,  som upozornil , že práve táto zmena zákona o Rokovacom poriadku je tým prvým vážnym zákonom, ktorým koalícia začína svoju politiku. Kedže mám šancu dokončiť príspevok až na tretí raz, pripomeniem obsah dvoch predošlých častí :

1. Upozornil som, prečo je Rokovací poriadok spolu s Ústavou SR chrbticou demokratickej politiky: riadi činnosť inštitúcie, ktorá je zdrojom všetkej exekutívnej moci, kde sa robí rozpočet štátu a malo by sa poctivo kontrolovať aj to, ako sa míňa . Odtiaľto sa odvíja legitimita ústredných orgánov štátu a zákonov, ktoré regulujú práva a povinnosti občanov.
2. Našim dnešným problémom je, že tento zásadný právny predpis sa nemá  meniť pre jeho zlepšenie, ale pre umlčanie opozície.

Fakt, že koalícia siaha k náhubkovému zákonu, hovorí  veľa o stave demokracie na súčasnom Slovensku, v septembri 2016. V mojich rozkúskovaných vyjadreniach ku tzv. Dankovmu Rokovaciemu poriadku som vám, kolegyne a kolegovia, ponúkol tri uhly reflexie  : aktuálny pohľad, pohľad z kontextu minulosti a napokon pohľad akoby do budúcnosti.

1. Aktuálne :

Vidíme, že vládna koalícia sa od vzniku nechová sebaisto, ani štandardne. Vznikla a pôsobí v trvalom kŕči . Najprv ho okolo seba vytvárali dve pravicové strany, čo v rozpore so svojou dovtedajšou politikou utiekli spod zástav a podporili vznik vlády Fico III. Aké to bolo závažné rozhodnutie, dosvedčuje fakt, že jedna z týchto strán už stihla v NRSR aj v koalícii – zaniknúť. Také čosi sa ešte v slovenskej politickej praxi neudialo.

Jarný kŕč koalície prehĺbila letná korupčná aféra, ktorej sa pre stručnosť hovorí aféra Baštrnák. Ku tejto afére sa koalícia nevie chlapsky postaviť. Koaliční politici raz tvrdia, že je všetko v poriadku, inokedy, že minister vnútra by mal odísť, iní , opatrnejší, pripúšťajú, že je prinajmenej v konflikte záujmu.

Dôsledkom strachu pred aférou Baštrnák bolo zmarenie mimoriadnych schôdzí NRSR, ktoré sa mali udiať v júli t.r.  Parlamentá väčšina  obštruovala parlament (v doterajšej parlamentnej praxi to nemá obdobu).Mimoriadne schôdze sa nekonali, opozícia vyšla do ulíc.

Počas leta 2016 strach koalície , žiaľ, nepominul – a práve to ilustruje predloženie náhubkovej  zmeny rokovacieho poriadku. Koalícia hrozí opozícii pokutami, vyvádzaním zo sály, disciplinárnymi konaniami.

Povšimol som si , že niektorí poslanci koalície hovoria, že ten návrh ešte upravia v druhom čítaní. Ale už samotné predloženie tohto paškvilu je veľkou hanbou. Najmä pre tých skúsenejších, ako je napríklad pán Bugár…Pánovi podpredsedovi parlamentu Bugárovi som už v prvej časti môjho prejavu pripomenul , že práve on v parlamente už s transparentom vystupoval. A pripomínam mu to opätovne, keďže teraz je v sále … oprava, ako vidím, už zo sály opäť odišiel…  No tak, či onak – priznajme si, pán Bugár, že transparent vo vašich rukách, to vtedy nebola žiadna vizuálna pomôcka pri prejave – tak, ako v prípade vystúpenia p. poslanca Matoviča. Nie, Ty pán Bugár si nemal udelené slovo. Ty si išiel dopredu, pred tento pult , aby si narušil prejav vtedajšieho šéfa SIS. To značí, že ty, pán Bugár, si už v parlamente urobil agresívnejšie protesty, než aké doposiaľ urobil Igor Matovič. Hádam ideš dnes zakázať  akýkoľvek graf či transparent ku vlastnému prejavu poslanca ? Tým by si , pán podpredseda Bugár, ilustroval, ako málo ti záleží na osobnej integrite. Vari ideš iným zakázať práve to, čo si sám – a horšie – robil?
Touto spomienkou som sa v piatok dostal od aktuálnej situácie ku kontextu predloženého návrhu s minulosťou .

2. Kontext s minulosťou:

Pripomeniem stručne, čo som predniesol dnes dopoludnia :
1. Ani za Šalgovičovho rokovacieho poriadku (posledný komunistický šéf SNR) sa poslanci netrestali takými repesívnymi ustanoveniami, aké presadzuje pán Danko.
2. Ani komunistov nenapadlo postaviť predsedajúceho nad parlament ako nejakého majiteľa , či pohoniča, od ktorého svojvoľného úsudku budú závisieť opatrenia voči poslancom.

3. Pripomenul som predpoludním, ako sa po revolúcii slovenský parlament otvoril a demokratizoval. Ale že potom, najmä za tretej Mečiarovej vlády, absolvoval vážne skúšky – zažili sme Mečiarovu , Slotovu a Ľuptákovu noc dlhých nožov. Napočúvali sme sa zastrašovania. Mečiarovská väčšina bola z hľadiska chápania demokracia taká tupá, že sa nechali nahovoriť na vyhadzovanie riadne zvolených poslancov. Pripomenul som ako politicky obsadili televíziu, urážali a napádali novinárov, dusili nezávislé médiá…a hlavne rozkrádali verejný majetok. Aj oni si pri  svojom vyčíňaní chceli vynútiť ticho. Ticho v parlamente, ticho v médiách, ticho v spoločnosti… Zastrašovali svojich kritikov, napr. únosom prezidentovho syna, vraždou svedka únosu.

ALE ! Aj v tých surových časoch sa v parlamente mohlo rečniť bez obmedzení, mohlo sa aj protestovať – a to aj za pomoci politických transparentov. Pri opozičných útokoch vo vtedajšej NRSR iste kde komu z  mocných tiekli nervy… ale nezablokovali ani neumlčali parlament. Asi aj preto na slovenských uliciach netiekla krv. A to je podstatné. Tzv. studenú občiansku vojnu ukončili riadne  voľby 1998. Aj preto sme v 90.rokoch neostali takou temnou posttotalitnou škvrnou, akou ešte roky ostalo Tudžmanovo Chorvátsko, Lukašenkovo Bielorusko , alebo Miloševičovo Srbsko.

Rozumiete tomu slovenskému príbehu, pán Danko? Pýtam sa Vás takto priamo, lebo Vy ste sa doteraz nielenže nezúčastnili  úsilia o demokraciu, ale ani úsilia o demokratickú štátnosť. A tak si kladiem otázku, či vy vôbec poznáte a chápete odkaz tých všetkých politických zápasov? Alebo – čo by bolo ešte horšie – ten odkaz poznáte, ale si ho nevážite? Pán Danko, Slovenská republika stojí a padá s demokraciou! Ak ju ohrozujete alebo okliešťujete – potom ohrozujete základy štátu.

Už v piatok som vás upozornil, že vaše návrhy ponižujú parlament. Že z nich trčí ako povestná slama z čižiem túžba koalície sťažiť prácu opozície. Idete nám prikazovať oblečenie a sebe, ako predsedajúcemu, idete, pán Danko, nadeliť také právomoci, akoby ste boli súkromným vlastníkom parlamentu.
,,,,,,,,,,,,,,,,

Kapitolu z prizmy minulosti,  ukončím konštatovaním, že za vyše štvrťstoročie existencie slovenského parlamentarizmu sme už videli rôzne politiky, aj rôzne koalície. Spolčovali sa demokrati , aj tí druhí, čo si demokraciu v r. 89 nepriali.
Stávalo sa aj to, že vládli spolu, ako teraz vládnete vy.
Ale demokrati v takýchto koalíciách nikdy nepripustili deformovanie parlamentarizmu a ani umlčovanie opozície.

Ak teraz Vy, poslanci zo strán SMER, MOST a SNS predkladáte zmeny Rokovacieho poriadku, ktoré idú v neprospech otvorenosti parlamentu, a v neprospech opozície – umlčiavate parlament a obmedzujete kontrolu moci. Vykročili ste smerom späť… ku časom Mečiara, Slotu a Ľuptáka.

 

Budúcnosť : hrozí nám temná budúcnosť?

Dámy a páni, osobitne vy,  poslanci koalície :   ak aj prijmete tieto škandalózne zmeny Rokovacieho poriadku, v budúcnosti sa veci vrátia do normálu.  Za štvrťstoročie od revolúcie sa na tejto pôde už zjavili onakvejší pohrobkovia totality, čo si zboštili štát a seba na jeho čele. Videli sme rozdrapovanie  samoľúbych hlupákov, ktorí vlastnú neschopnosť zakrývali zastrašovaním a potláčaním opozičnej kritiky.

Už tento druh politiky poznáme … A vieme, ako končieva. Preto vaše umlčovanie Národnej rady nebude žiadnou veľkou národnou tragédiou. Platí tu známa múdrosť, že kto sa pokúša zopakovať tragédiu, splodí zvyčajne – iba frašku. Márne dnes zakazovať fotenie a nahrávanie diania v parlamente, tu sú technológie 21 storočia! Vaše návrhy budú buď stiahnuté, alebo vyjdú na posmech…vlastne už vyšli. Svojim návrhmi ste totiž prezradili  práve to, čo Ste prezradiť nechceli – že sa bojíte opozície.

Vážená koalícia, predložený „balíček parlamentných represálií“ páchne totalitným myslením. Ste na tom tak zle, že to potrebujete? Potrebujete umlčaný parlament?
Čo vlastne chcete počas tejto vlády stvárať, ak ako prvý krok vládnutia obmedzujte  opozícii priestor pre vyjadrenie? Ministri vraj budú mať v NRSR väčšie práva, než poslanci? To chcete parlament podriadený vláde? Naozaj chcete presadiť také zákazy a tresty, aké nedali do Rokovacieho poriadku súdruhovia ako Šalgovič, ani Schuster, ani Gašparovič, ani Migaš, a odmietol ich aj pán Paška… Chcete to byť Vy, pán Danko, čo sa zapíše do demokratického príbehu Slovenska ako ten smiešny pán, čo v 21 storočí išiel poslancom zakázať nahrávanie a fotenie? Ten, čo išiel zastrašiť opozíciu pokutami, vyvádzaním zo sály a disciplinárnymi konaniami ?
Vážené dámy a páni,

Koalícia strán SMER, SNS a MOST Híd je utilitárnou konštrukciou. Nespája ju spoločná cesta, naopak, vaše strany stáli proti sebe. Nemáte nič spoločné, okrem vôle vládnuť. Vôľa vládnuť síce ku politike patrí, ale musí byť podložená aj nejakými hodnotami a zmyslom.  Ak ich niet, vzniká hodnotovo prázdny mechanizmus moci. Taká moc funguje bez budúcnosti, ako mŕtvola, do ktorej len stroje vháňajú vzduch. Mechanicky  ešte funguje, ale nedokáže viesť slobodný dialóg, nevie odpovedať na otázky, neznesie nič živé.

Bojím sa, že vy , páni a dámy z „ustrašenej koalície“, sa počas vášho vládnutia už neosmelíte. Ale pokiaľ ide o Rokovací poriadok – tejto trápnosti sa ešte môžete vyvarovať. Pevne verím, že vízie pána Danka sa nenaplnia a že sa Slovenská republika nezviditeľní počas svojho predsedníctva práve komickým a hlúpym okliešťovaním práv opozície.

A ak ste by aj, koaličníci,  tieto nezmysly odhlasovali, pamätajte, že demokracia je tuhá bylina, prečkala komunistov, aj protiútok ich pohrobkov, prikrytých značkami HZDS, SNS a ZRS. Prežije aj vašu koalíciu. Bez ohľadu na náhubkový Rokovací poriadok tu bude dosť poslancov , pripravených upozorňovať na chyby vlády, osobitne na vládnu korupciu.

Preto nás sem ľudia poslali…ľudia, čo verili a  chcú veriť v zastupiteľskú demokraciu. Ale ak umlčíte parlament, k slovu príde ulica.

Preto , vážení koaličníci :

Zbavte sa strachu a venujte sa už konečne niečomu inému, než neustálemu posudzovaniu a umlčiavaniu kritikov.  Nájdite si hodnoty, ktoré dodajú vášmu vládnutiu aj iný zmysel , než len delenie korýt a kšeftov.  A pokiaľ ide o nás, o parlamentnú opozíciu, pamätajte, že opozícia bude iba taká, akú si zaslúžite. Neskúšajte to s umlčovaním opozície, lebo tým iba vyháňate politikov z parlamentu do ulíc. A tam, na ulici, tam vám páni Danko, Bugár , Hrnčiar..atď. už žiaden náhubkový Rokovací poriadok nepomôže.

Ďakujem Vám, dámy a páni, za vypočutie.náhubok

Teraz najčítanejšie

Ján Budaj

Venujem sa verejným otázkam. Vediem Zmenu zdola, demokratickú úniu, som poslancom NRSR.