Denník N

Modliť sa na verejnosti sa neoplatí, niekedy na vás môžu aj vystreliť

Sem tam počujem ľudí si ponadávať na svedkov jehovových čo stoja v podchodoch a na námestiach. Občas niekto zašomre na mormonov, ktorí nás zastavujú na ulici a chcú sa porozprávať. Niekomu zas prekáža melódia Hare Krišna mantry na námestiach. A v Nových Zámkoch sa po modliacich moslimoch strieľa a následné na sociálnych sietiach podnecuje k násiliu a zabíjaniu. Welcome to Slovakia.

Prídete marcový večer domov a idete očekovať sociálne siete a trošku sa posocializovať v pohodlí domova. Roztočíte koliesko príspevkov, statusov, sprostostí a pekností zo života priateľov a kamarátov. Tentokrát sa koleso zastavilo na fotke zo stránky ‡ Sympatizanti Ľudovej Strany – Naše Slovensko ‡ . Hlavný Admin Tiso  pridal forografiu ženy modliacej sa tradičným moslimským spôsobom s príslušným komentárom informujúcim o tom, že po žene bolo strieľané a následne utiekla.  Nakoniec Tiso pridáva a upozorňuje, aby sme si dávali pozor. Nie, toto nie je joke.

Fotografia mala značný úspech. Len 2 hodiny po zverejnení mala takmer tisíc páčikov a stovky zdieľaní.  Príspevok sa objavil v mojich feedoch, pretože kamarátka reagovala na fotografiu a ostatné komentáre. Viacero fotografií potvrdzujúcich túto udalosť bolo zverejnených ešte ten večer medzi komentármi.

14519800_1153197171427346_3023689236135394707_n14502737_1153196971427366_7445985456126405033_n

Ak ste ešte neboli na odvrátenej strane fejsbúku, tak vitajte. Smrsť nenávisti, nabádanie k zabíjaniu, strieľaniu a hľadaniu “účinných” riešení veľke moslimskej hrozby. Videl som už kadečo, ale toto mi prišlo tak nechutné, že som s tým musel niečo robiť. Rozrušený a pohoršený zároveň som začal robiť screenshoty a rozhodol som sa napísať trestné oznámenie na troch užívateľov, ktoré som na druhý deň podal na Generálnej Prokuratúre. Mal som podozrenie, že užívatelia sa dopustili svojimi komentármi prečinu podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu a rodu v zmysle § 424a Trestného zákona alebo priestupku extrémizmu. Od marca som absolvoval niekoľko stretnutí s vyšetrovateľmi ako svedok a polícia reagovala na môj podnet. V nasledujúcich krátkych riadkoch sa pokúsim v krátkosti zhrnúť čo sa od marca udialo a k tomu pripojiť môj stručný komentár.

Užívateľ č.1

Hoci vyšetrovateľ zistil v súčinnosti so sociálnou sieťou identitu užívateľa, nebudem zvejňovať jeho meno a nazvem ho ako užívateľ. Užívateľ č.1 sa vyjadril, že je potrebné strieľať po každom moslimskom bastardovi, pretože to majú v sebe.

snimka-obrazovky-2016-03-23-o-22-55-51

V rámci vyšetrovania bolo zistené, že užívateľ je mladý 23 ročný chalan z banskobystrického kraja. Miestne príslušný Banskobystrický krajský vyšetrovateľ vykonal výsluch užívateľa č.1, počas ktorého potvrdil skutočnosť, že je autorom predmetného komentára.  Avšak význam komentáru negoval a uviedol, že nechcel u ostatných vyvolať podnet k neznášanlivosti. Mierne sa bránil a povedal : “ Bral som to, ako upozornenie na možné nebezpečenstvo a situáciu, ktorá sa odohráva vo svete a predchádzajúce terotistické útoky. Nemyslel som svojim vyjadrením, že teraz treba takto reagovať na všetkých moslimov, prípadne iné národnosti. Bol to z mojej strany neuvážený výrok…” Nakoniec sa verejne ospravednil ak sa svojim komentárom niekoho dotkol a ubezpečil, že si už do budúcna bude dávať pozor na obsahovú stránku svojich komentárov. Vyšetrovateľ rozhodol, že nedošlo k naplneniu prečinu a nezačal trestné stíhanie, ale mal za to, že sa  dopustil priestupku extrémizmu podľa § 49a ods 1 písm.b zákona č.372/1990 a celú vec odovzdal Oddeleniu Želežnicnej polície v meste bydliska mladého 23 ročného pána.

Užívateľ č.2

Užívateľ č.2 napísal, že Islam je mor, ktorý treba vyhubiť. To by sa dalo interpretovať naozaj rôzne, ale k tomu dodáva že treba vyhubiť aj všetkých čo mu napomáhajú.

snimka-obrazovky-2016-03-24-o-2-35-19

V prípade užívateľa č.2 bola situácia zložitejšia. Užívateľ je 47 ročný pán žijúci už viac ako 9 rokov v Manchestri v Anglicku spolu aj so svojou družkou. No, nie je to zaujímavé, že tento človek píše o tom, nech idú ľudia žiť k arabom ak sa im na Slovensku nepáči? Odmietol sa stotožniť s identitou tohto užívateľa a neodpovedal na otázky vyšetrovateľa.  Prešovský krajský vyšetrovateľ odstúpil vec Krajskému riaditeľstvu PZ v Bratislave v zmysle nariadenia MV SR. Bratislavský vyšetrovateľ napokon moje oznámenie odmietol a zvýraznene ma poučil o tom, že podanie trestného oznámenia by malo byť ultima ratio riešenie a mali by sme dať prednosť iným prostriedkom právneho poriadku. Odmietnutie vo veci pokračovať vyšetrovateľ zdôvodnil nepatrnou spoločenskou nebezpečnosťou činu či nemožnosťou získať viac informácii zo spoločnosti Facebook. Nepatrnosť spoločenskej nebezpečnosti je zdvôdnená aj skutočnosťou, že príspevok a fotografia spolu s komentármi boli odstránené po 2 dňoch a ani v médiách neboli zaznamenané reakcie na spomenutú diskusiu a komentáre. Mám tomu rozumieť tak, že keď niečo nie je medializované, tak to nie je spoločensky nebezpečné? Takže užívateľ č. 2. Slovák žijúci v Anglicku komentuje fotku na Slovensku a chce vymoriť Islam. Polícia oznámenie odmietne, pretože závažnosť je nepatrná a nedá sa viac “vypátrať”. Obdobný komentár, ale odlišné posúdenie vyšetrovateľa v Bratislave. V prípade užívateľa č.1 bola vec posúdená ako priestupok extrémizmu a tu je oznámenie odmietnuté.

Užívateľ č.3

Užívateľke č. 3 sa nepáčilo, že sa modlí žena na verejnosti a navrhuje tých skrvisynov postrielať, pretože to je zbytočná biomasa.

snimka-obrazovky-2016-03-24-o-8-17-20

V tejto veci je opäť odlišné posúdenie vyšetrovateľa. Bolo začaté trestné stíhanie voči 34 ročnej užívateľke s trvalým pobytom v Nových Zámkoch. Nitriansky krajský vyšetrovateľ ju vypočul. Autorka tohto komentáru poprela, že to písala ona a tvrdila, že sa niekto nabúral na jej facebook. Počas môjho výsluchu mi vyšetrovateľ naznačil, že zatiaľ sa nepodarilo dokázať, že komentár napísala práve ona, pretože facebook nereaguje a nespolupracuje. Na záver dodal, že je možné, že to nakoniec pôjde na nezámeho páchateľa a celá vec sa tak skončí. Ešte nepoznám konečný stav veci, no s najväčšou pravdepodobnosťou to skončí na situácii, kedy nebude možné preukázať vinu a autorstvo výroku bez spolupráce so sociálnou sieťou.

Čo na záver? 

Mám obavy či polícia “ ide s dobou” má kapacity a vybavenie na to, aby trestné činy v kyber priestore dokázali riadne vyšetrovať. Nemám očakávania, že naša kriminálka bude mať kapacity ako CSI:Miami, ale nemohol som sa zbaviť pocitu, že na polícii zastal čas resp. za tie desaťročia vymenili len písacie stroje za počítače. Berúc do úvahy túto skúsenosť mám pocit, že sa môžem slobodne vyhrážať a nabádať na zabíjanie na sociálnych sieťach a nikto mi nedokáže vinu, pretože stačí povedať, že niekto sa nabúral na môj účet.  Pritom sa ani nemusím snažiť mať dobre zakrytú identitu hackera. Môžem sa naozaj cítiť bezpečne? Zabezpečuje náš štát verejnú ochranu? Môže sa moslim modliaci na verejnosti cítiť ako slobodný človek? Žijem v krajine, kde sú tolerované náboženské rozdiely ?

Nepodal som toto trestné oznámenie a neabsolvoval som výsluchy preto aby som niekomu znepríjemňoval život. Obetoval som svoj čas, pretože chcem žiť v slušnej krajine, kde sa nebudeme nenávidieť a zabíjať len kvôli tomu, že sa verejne modlím na ulici. Chcem žiť v krajine, kde dokážeme tolerovať inakosť a rozdielnosti. Týmto článkom nás chcem len motivovať k tomu, aby sme nemlčali vtedy keď sa máme ozvať. Nemusí to byť trestné oznámenie, stačí komunikovať a ozvať sa vtedy, keď vidíme, že je páchané zlo a dali druhému pocítiť, že to čo robí nie je správne a ľudské. Nebuďme ľahostajní, ide o nás všetkých.

Teraz najčítanejšie

David Kapusta

Som rodený Banskobystričan. Doma som študoval právo a v Prahe a Rotterdame financie. Po škole som sa vrátil na Slovensko a začal som pracovať ako daňový konzultant v nadnárodnej poradenskej spoločnosti. Dlhodobo píšem na blogu bystrickeveci.sk a zaujímam sa o dianie v Banskej Bystrici. Nie som platený žiadnou organizáciou, nie som súčasťou žiadnej mimovládnej organizácie ani členom politickej strany.