Denník N

MH17: márne pátranie po integrite Putinových mužíčkov

Tunajší kremeľskí mopslíkovia šírili lži o tragédii malajzijského Boeingu. Dočkáme sa ospravedlnenia?

Hlavné správy, Zem a Vek, Medzičas a samozrejme Ján Čarnogurský. Pred dvoma rokmi nás ochotne zásobovali dezinformáciami. Teraz sa definitívne ukázala užitočnosť „utajovaných faktov“, ktoré tak radi prezentovali.

Ako hlboko sa dá zakopať vlastná česť, vidieť najlepšie na poslednom menovanom.

Ján Čarnogurský (24.7.2014):

„Ruský generál predložil záznam ruského radaru, že v dobe pádu Boeingu bolo vo vzduchu v jeho blízkosti na vzdialenosť 3 – 5 km ukrajinské vojenské lietadlo, pravdepodobne typu SU-25. Toto lietadlo je schopné na krátky čas vyletieť až do výšky 10 kilometrov – ako letelo malajzijské lietadlo.

Žiadne iné lietadlo v blízkosti Boeingu nebolo, Kremeľ to nakoniec sám potvrdil ďalším radarovým záznamom, ktorý sa zázračne objavil niekoľko dní pred zverejnením správy medzinárodným vyšetrovacím tímom. Teraz máme zabudnúť, že sa kremeľským trolom podarilo k neexistujúcej stíhačke vyfabrikovať množstvo podporných svedectiev na kŕmenie vivária konšpiračných médií? Po čase, pod váhou dôkazov bol Kremeľ nútený túto verziu odstreliť, aj za cenu kompromitácie svojich verných služobníkov.

Ján Čarnogurský (24.7.2014):

„O blízkosti vojenského lietadla pri zostrelenom lietadle uverejnil správu na Twitteri letový dispečer Carlos 20. júla. Záznam sa čoskoro z Twitteru „stratil“.“

Podobne sa falošný letový dispečer Carlos stráca z argumentácie ruských provládnych médií. Účel už splnil, prispel k rastu post-faktuálnej spoločnosti, kde už na pravde ani nezáleží, dôležité je byť verným fanúšikom.

Ján Čarnogurský (24.7.2014):

„Ukrajina zverejnila údajný spätný vývoz Buku z povstaleckého územia do Ruska. Mala smolu, že na fotografii je vidieť, že transportér s Bukom ide cez mesto Krasnoarmejsk.“

Opäť vidieť, že pre Čarnogurského je slovo Kremľa sväté, keď ich dávno spochybnenú interpretáciu videa šíril ako fakt. Medzinárodný tím vyšetrovateľov je však iného názoru, záznam prijali ako dôkaz prevozu Buku späť na územie Ruskej federácie.

Ján Čarnogurský (24.7.2014):

Boeing krátko pred zostrelením zmenil smer aj výšku letu. Tak sa dostal do zóny zostrelu. 

Zo spätného pohľadu vyvoláva táto pasáž tiež už len úsmevy. Odporúčam video porovnávajúce skutočnú dráhu letu s prezentáciu z ruskej tlačovky.

Lenže ono je toho viac. Vždy sa dá klesnúť hlbšie.

Ján Čarnogurský (28.8.2014):

„Poďme ešte ďalej. Ukrajinskí vzbúrenci v posledných dňoch prešli do ofenzívy. Nedal by som ruku do ohňa, že ich Rusko nezačalo masívnejšie podporovať. Ale ak Ukrajine vládnu ľudia dôvodne podozriví zo spáchania vojnového zločinu, potom má juhovýchodná Ukrajina všetky práva, aby sa spod takej vlády dostala. Nielen sama, ale aby spod takej vlády dostala celú Ukrajinu. Pretože proti zločincom je všetko dovolené.“

Tragédia nadobúda nový rozmer. Šírenie lží o tragédii malajzijského lietadla nestačilo. Ján Čarnogurský ich použil ako zámienku na ospravedlnenie ofenzívy separatistov, pričom sám pripúšťa možnosť, že prišla s podporou Putinovho režimu. Pripomeňme, že ide o tú istú osobu, ktorá je jedným zo signatárov iniciatívy Eduarda Chmelára „Zjednotení za mier“ a medzičasom aj podporovateľom ruskej intervencie v Sýrii.

Proti zločincom nie je všetko dovolené, tak ako tvrdia. To len Putinovi dovolia očistiť si pošpinenú čižmu o svoje ústa, pretože táto piata kolóna mu z oddanosti odpustí všetko. Vojnu, lži aj vlastné poníženie.

Teraz najčítanejšie

Marian Jánoš

Pracujem ako manažér v oblasti financií. Mám finančné a medicínske vzdelanie. Na blogu sa chcem venovať najmä medicínskym hoaxom a verejným financiám.