Denník N

Papaláši „štandardných“ strán spojte sa. A podporte tým náckov.

V najbližších týždňoch bude parlament hlasovať o zbavení mandátu Igora Matoviča. Rád by som sa mýlil, ale som presvedčený, že to neurobia. Hlasovať za zbavenie mandátu budú len kotlebovci a zopár jedincov z ostatných strán. Hoci zákon hovorí jednoznačne: „dvakrát a dosť“, Matovič zostane poslancom. Už sa len hľadá aspoň trochu schodný argument, prečo ho nezbaviť mandátu.

Možností sa vyrojilo niekoľko. Najskôr sám postihnutý argumentoval, že druhýkrát to urobil naschvál, pretože to je hlúpy zákon a tým chcel na to upozorniť. Chvíľu mu trvalo, kým pochopil, že aj hlúpe zákony sa musia dodržiavať. Zvlášť ak máte moc ich meniť, alebo aspoň navrhovať ich zmenu. Bohužiaľ aj obyčajní ľudia musia dodržiavať zákony. Aj keď mu to trvalo dlhšie, nakoniec to pochopil, napravil svoje porušenie zákona a živnosť si pozastavil. Neskoro, ale predsa. Pochopil to na druhú šupu. Hoci aj tá prvá šupa (12.000 Eur) bola dosť silná.

Ďalší argument proti zbaveniu bol podobne absurdný. Je to príliš drakonický trest za dvojnásobné úmyselné porušenie zákona, ktoré nespôsobilo žiadne škody. Pokuta milión Eur za zabudnutú nátierku pár dní po lehote spotreby, to je drakonický trest.

Jeden pridali aj novinári. Vraj keď bol zvolený toľkými hlasmi, tak nemôže byť zbavený mandátu za dvojnásobné porušenie zákona. Takže podľa takejto logiky, ak dokážete „oblbnúť“ vo voľbách dostatočný počet ľudí nemusíte dodržiavať zákon.

A podporia Vás v tom ignorovaní zákona aj Vaši politický súperi.

Niet lepšej podpory extrémistov ako keď sa tzv. štandardní politici hrajú na papalášov a vzájomne sa podporujú v porušovaní zákona.

Ak sa tak stane pri Matovičovom mandáte, som presvedčený, že to Kotleba a spol. využijú. Boli by idioti, keby to neurobili. A to môžete potom voziť študentov každý týždeň na exkurziu do Osvienčimu.

Uvedomil som si, že názov tohto blogu môže evokovať nesúhlas s prebiehajúcou výzvou na zastavenie fašizmu. Rozhodne to tak nie je. Len sa trochu obávam, že navrhovaný spôsob jedného spoločného kandidáta môže byť kontraproduktívny. Treba si spomenúť na posledné voľby práve v BBSK, keď pravicové strany nominovali na župana Ľudovíta Kaníka. Hoci robil v kampani čo sa dalo, karma ho dobehla a nakoniec skončil tretí. A do finále postúpilo vrece zemiakov. Myslím, že si treba skôr zobrať príklad z posledných prezidentských volieb, ktoré boli rovnako ako tie do VÚC dvojkolové.

Okrem toho netreba sa upriamiť len na BBSK. V inom krajskom meste, bližšie k Bratislave majú náckovia kamaráta priamo na radnici. A to nie je zlá štartovacia pozícia do volieb…

Na záver ešte technická otázka: „Keď sa bude tvoriť protifašistická koalícia, na ktorej strane bude SNS?

Teraz najčítanejšie

Juraj Rydzi

projektový manager a projektant v oblasti automatizácie, Mestský liberál a slniečkár.