Denník N

Kto chce podhradie? Bratislava nie

Ako pred týždňami upozornil portál Yimby, stalo sa niečo nečakané. Po rokoch, keď to vyzeralo, že mesto už nikdy nebude mať kontrolu nad dávno predaným bratislavským podhradím, je toto miesto opäť na predaj.

Predstavte si, že Praha predá pozemok priamo pod pražskými Hradčanami nejakej súkromnej spoločnosti na výstavbu. Alebo, že sa to isté stane pod Budínskym hradom, nech sa priamo tam postavia nové kancelárie a byty.

Predstava je to fantastická a absurdná. Tieto miesta sú chránené svojim historickým významom, sú politickými symbolmi a národnými monumentami. Skôr kúpite polovicu sídliska Jižní město, než by sa Vám podarilo kúpiť kus Petřínskych sadov pod Hradom.

Na Slovensku je to inak. Keďže sme národ mladý, ešte len zisťujeme, ako sa taká národná a kultúrna identita buduje. Skúšame garáže na hrade, podivné jazdecké sochy alebo jednoducho ponúkame centrálne miesta štátu na trhu nehnuteľností. V tomto duchu si Bratislava svoje Podhradie pred rokmi hladko predala a na jeho okrajovej časti už dnes stojí betónový sarkofág Zuckermandel. Hlavná časť podhradia (Vydrica) sa predala tiež, no je ešte stále prázdna a nevyužitá.

A teraz tá pointa. Ako pred týždňami upozornil portál Yimby, stalo sa niečo nečakané. Po rokoch, keď to vyzeralo, že mesto nemá a už nikdy mať nebude kontrolu nad osudom tohto miesta, je opustené územie Vydrice zrazu na predaj. Mesto alebo štát tak majú poslednú šancu vstúpiť do procesu, aby mohli rozhodovať o podobe podhradia a jeho zakomponovaní do historickej a kultúrnej identity. Rozhodovať o tom, či na známkach bude v budúcnosti niečo národného významu alebo polyfunkčné kriklavé lego.

Ako sa však dalo očakávať – nič sa nedeje. Je úplné ticho. Ani mesto, poslanci, ministerstvo kultúry, ani pamiatkári, nikto sa k tomu nevyjadril, o nič sa nepokúsil, nič nepožaduje. O predaj sa nikto nezaujíma. Motto predajnej stránky “Write the next chapter in the history of Bratislava” sa hlavného mesta očividne netýka.

Zatiaľ. Teraz sa môžu verejné inštitúcie a zastupitelia tváriť, že sa nič nedeje, pretože kauza mediálne neexistuje a verejnosť o ničom nevie. No v momente, keď sa táto komunikačná bariéra prelomí a bude zrejmé, že súkromné polyfunkčné objekty sa natrvalo spoja s národnou históriou a symbolikou, budú jasné dve veci: 1. Takýto typ zástavby bude verejnosť niesť nakoniec ťažko. 2. Potom sa už na tom nebude dať nič zmeniť.

Ako však ochraňovať historické územia v meste, ktoré o ne nemá zaujem?

 

projekt-vydrica-3

 

bratislava-znamka-copy

Teraz najčítanejšie