Denník N

Zožerie Trumpa mačička?

Odstúpi Trump z prezidentskej kampane? Foto – TASR/AP
Odstúpi Trump z prezidentskej kampane? Foto – TASR/AP

Niet čo závidieť slovenským médiám, ktoré sa v nadchádzajúcich dňoch pokúsia o verný slovenský preklad „p-slova“ z angličtiny. Zrejme sa to ani nedá.

Prinúti prezidentského kandidáta odstúpiť z kampane mačička? A treba ju vypípať? Z lingvistického hľadiska: ako sa mohlo stať, že slovo, ktorého primárny význam je aj oficiálne vo všetkých slovníkoch angličtiny naďalej „mačička“, sa v angličtine zároveň vníma ako natoľko tabu, že seriózne médiá (najmä za morom) cítia potrebu ho vypípať?

Z prekladateľského hľadiska: nechcem ani vidieť trápne pokusy slovenských spravodajských agentúr a médií v nadchádzajúcich dňoch o preklad „p-slova“ a „f-slova“ z Trumpových vyjadrení. „F-slovo“ síce do slovenčiny verne preložiť vieme bez problémov (hoci v mnohých filmoch ani knihách sa to pokrytecky nerobí), no pri „p-slove“ zrejme musíme kapitulovať. Áno, v slovenčine síce máme svoje vlastné „p-slovo“, to však neznamená zároveň nevinnú „mačičku“, takže v tomto zmysle je naše „p-slovo“ nepomerne hrubšie ako to anglické a nebolo by precízne prekladať ich navzájom v pomere 1:1.

Je zábavné, že dokonca ešte aj vo videu, ktoré CNN prezentuje pod nadpisom „necenzurované“ (?!), sú v skutočnosti vypípané pasáže. Naozaj necenzurovanú verziu možno nájsť až napríklad na webe New York Times.

Je paradoxom, že Trumpovi sa môže stať osudným to, čo sám do istej miery oprávnene kritizuje: prehnaná politická korektnosť, pokrytectvo. Pretože vari nejde o konkrétne tabu slová, ktoré vypustí z úst prezidentský kandidát. Skôr ide o celkový osobnostný profil či morálne a hodnotové nastavenie, ktoré niekoho vôbec privedú k tomu, aby používal tabu slová. Tabu slová samy osebe by neprekonateľným problémom byť nemali (koniec koncov, sú len zhlukom hlások a každý človek môže mať slabšiu chvíľku, keď si neustráži ústa) – problémom je skôr hodnotové nastavenie či intelektuálna výbava človeka, ktorý ich použije. V dnešnej ére povrchnosti si však nenachádzame čas na skúmanie hodnôt či intelektu; zachytíme sa radšej povrchných príznakov, zhluku hlások, ktorý sa považuje za tabu, a až na základe toho – nie na základe hodnôt či intelektu – niekoho definitívne odsúdime.

K pokrytectvu: Trumpovo ospravedlnenie používa klasický kondicionál („ak som niekoho urazil“…) a odvoláva sa na to, že jemu Bill Clinton na golfovom ihrisku hovoril vraj ešte onakvejšie veci. A jeden z tých, ktorí Trumpove vyjadrenia včera večer odsúdili najostrejšie, je Jeb Bush – pričom však Trumpovým spoločníkom v škandálnom videu je Bushov vlastný bratranec Billy. Pravdaže, nikto nemôže za svojho bratranca či sesternicu… no nezaujatý pozorovateľ sa neubráni dojmu, že títo páni – z ktorejkoľvek politickej suity – sú vlastne všetci jedna liga. V dnešnej mediálnej ére otvorených mikrofónov a všeobjímajúcej povrchnosti sme dospeli tak ďaleko, že sa špinavá bielizeň súkromných výrokov prepiera na verejnosti všetkým na očiach.

Teraz najčítanejšie

Alexander Avenarius

Prekladateľ, korektor, tlmočník, učiteľ jazykov, správca serverov. Milovník elektronickej literatúry a mobilných prístrojov (čiže digitálny knihomoľ), študent filozofie a filmov, polyglot, grafoman, hobby-recenzent. Tvorca alternatívneho rozloženia slovenskej klávesnice. Môj alternatívny blog je na adrese extempore.avenarius.sk. Svoje knižné, filmové a iné recenzie posielam – vzhľadom na prehlbujúcu sa nefunkčnosť portálov IMDb a Amazon – aj do blogu AveKritik.com.