Denník N

Fiasko predvolebných sľubov

Niekoľkokrát som si prečítala príspevok pána Draxlera na portáli pravda.sk, v ktorom sa vyjadruje k stupňovanému štrajku učiteľov. V prvom rade by som chcela upozorniť na to, že takmer v každom vyjadrení predsedu vlády, pána Kažimíra aj ostatných politikov, ktorí sa vyjadrujú k tejto téme sa poukazuje na množstvo učiteľov, ktorí touto formou požadujú splnenie sľubov politikov.

Ak by som mala tú možnosť, rada by som sa opýtala, či by sa chcel pán exminister stretnúť osobne s masou okolo 2000 ľudí, či si to vôbec vie predstaviť. A ak by ich pred sebou videl, prečítal by pred nimi svoj príspevok? Rovnako pán premiér alebo pán Kažimír. Myslím si, že je iné populisticky tvrdiť niečo do kamier a iné stáť tvárou v tvár realite.

Pán Draxler pre mňa nepochopiteľným spôsobom prirovnáva aktivity učiteľov k nevrlým predavačkám či napáleným šoférom autobusu. Byť neúctivý k zákazníkom je prejav únavy a frustrácie, ten druhý prípad je prejavom arogancie. Občianske aktivity nie sú ani arogantné ani hysterické. Využívať možnosť protestov, keď už zlyhali všetky rokovania, je legitímne a na mieste.

Pán Draxler tvrdí, že požiadavky sú nereálne, no druhým dychom priznáva, že investície do školstva treba. Súčasne priznáva politický rozmer svojej funkcie vetou o tom, že pol miliardy do školstva by predsa rozhorčilo voličov, je teda jasné, že ich školy nedostanú. Školy ich nedostanú, lebo v školách nie sú voliči. V školách sú školáci. Nenechajú sa pred voľbami uplatiť, ako to býva bežné v osadách na Slovensku. Školáci nebudú reagovať na populistické „sociálne“ balíčky, preto títo školáci nie sú podstatní. Vyfarbili ste to presne, pán Draxler, nepôjdete predsa proti svojim voličom, radšej sa postavíte proti učiteľom, ktorých ste mali istý čas vo svojej „starostlivosti“. Pekne ste teda zdôraznili svoju vtedajšiu prioritu – voliči.

Vraj aktivity vydráždili pána premiéra a pána Kažimíra k ich vyhláseniam. Pán premiér sa musí takto vyjadrovať, aby sa zabudlo na jeho predvolebnú vetu o tom, že už v roku 2016 je vláda pripravená na 25- percentné zvyšovanie platov. Na pripomienku novinárky, že už je rok 2016, odpovedal, že ešte nie je koniec roka. Už sa blíži koniec roka, namiesto toho, aby nejako vysvetlil svoje tvrdenia, uráža protestujúcich učiteľov. Majstri v populizme sa musia takto „lacno“ vyjadrovať, aby nemuseli hľadať riešenia, ktoré si zadefinovali vo svojich vlastných predvolebných prioritách.

Rozprávka o platoch pokračuje

Verím, že vytrvalosť požiadaviek musí liezť na nervy predstaviteľom moci. S takouto vytrvalosťou sa určite ešte nikdy nestretli. Slovensko predsa nie je na niečo podobné zvyknuté. Na sľuby sa hneď zabúda, vždy sa to zdôvodní nejakou objektívnou príčinou a hon na voličov pokračuje. Ale toto vytrvalé opakovanie požiadaviek? Toto teda nie, treba to zničiť výsmechom, arogantnými vyhláseniami, uštipačnými urážkami. Každý predstaviteľ podľa svojich možností.

Verím, že sa to zmení, preto vytrvalo bojujem ďalej. Ak môj boj bude vyžadovať ďalšie štrajkovanie, budem štrajkovať ďalej. Ja si pred sebou viem predstaviť túto masu protestujúcich, pretože za každým jedným štrajkujúcim učiteľom sú jeho žiaci, ktorí sa s ním stretávajú, ktorých ovplyvňuje. Viem si predstaviť aj túto masu školákov. A školákom prajem zmeny. Prajem im v školách normálne toalety, dostatočnú rýchlosť internetu. Prajem im, aby mali lavice na svoju výšku, aby mali vymaľovanú školu, teplo v miestnostiach a množstvo ďalších drobností, ktoré v školách neraz chýbajú. Prajem rodičom, aby nemuseli doplácať na pomôcky pre svoje deti.

19.10. je tu opäť možnosť vyjadriť svoj názor, ak to cítite podobne, podporte svojou účasťou stupňovaný štrajk. Nekončíme, pokračujeme ďalej, pokračujeme pre našich školákov.  Pokračujeme slušne, bez platených hovorcov, bez ambície tendenčného masírovania verejnej mienky.

Držme si palce.

Zuzana Hronová

ISU s mojou skolou

Teraz najčítanejšie

Iniciatíva slovenských učiteľov

Sme nezávislá apolitická iniciatíva učiteľov z celého Slovenska, ktorej záleží na budúcnosti nášho školstva. Spojili sme sa s cieľom poukázať na problémy, ktoré školstvo sužujú a zároveň dosiahnuť zmenu, pretože nám nie je jedno, v akom stave sa súčasne školstvo nachádza.