Denník N

Pre Číža a vyznávačov jeho ponímania právneho štátu

Únos, vražda, rozkrádanie, porušovanie zákonov, zastrašovanie, prenasledovanie a podobné gaunerské praktiky ako princípy právneho štátu. Ale aj, verejní činitelia ako súčasť organizovaného zločinu.

Tak som si vysvetlil včerajšie Čížove vyjadrenia v poludňajšej relácii na prvom programe televízie. Vládna moc, nech už bude v akejkoľvek zostave, v záujme zachovania princípov právneho štátu, môže naďalej drancovať verejné zdroje, porušovať zákony, ubíjať stále po kolenách šúchajúcu sa demokraciu. Strach vtlačený do myslí ľudí je nutné neustále živiť, zbabelo treba opakovať, že napraviť krivdy, potrestať zločiny, nie je právne možné.

Toto je svet slovenských politikov, drvivej väčšiny. Do svojho ponímania právneho štátu, vlastných pravidiel hry, za viac ako dvadsať rokov vtiahli celú mašinériu moci. Obhajoba neobhájiteľného je pre všetkých zainteresovaných nevyhnutná. Nepôjdu predsa sami sebe po krkoch.

Tých, možno pár pevných, má ruky zviazané. Nie sú mechanizmy nastoliť a presadiť zákon, právo a poriadok do správy vecí verejných. Bez tohto základného kameňa sa budeme len potácať a prepadávať. O kvalitatívne lepšej spoločnosti môžeme poniektorí len snívať.

Deformácia myslenia a postojov vo verejnosti dosiahla úroveň, v ktorej existujúci stav je považovaný, ak nie za prirodzený, tak za akceptovateľný. Na tejto skutočnosti úspešne prežívajú rôzne poskladané politické formácie. Politika ako služba, je len povinným deklaratívnym heslom, prioritu majú osobné záujmy na koláči nazývanom štátny rozpočet. Ak by to tak v ére samostatnosti krajinky až doposiaľ nebolo, nemali by sme ani toľko diskutované amnestie. A na existencii právneho štátu by sme sa snáď k dnešnému dňu zhodli všetci.

Zatiaľ platí, že silnejší pes …, až po bod zlomu, ktorý nastane vždy, keď už zlo dusí dych, alebo miera všeobecného seba uvedomenia má medzi občianstvom prevahu. Vetu som uviedol úmyselne spôsobom, aby bol zrejmý priepastný rozdiel v predstave právneho štátu, u politika a radového občana.

Teraz najčítanejšie