Denník N

Októbrové vianočné opojenie – môj zážitok z Anglicka

Zdroj: http://www.topky.sk/cl/10/1327971/Stastny-a-vesely-oktober--Na-Slovensko-dorazili-Vianoce-
Zdroj: http://www.topky.sk/cl/10/1327971/Stastny-a-vesely-oktober–Na-Slovensko-dorazili-Vianoce-

Patrím medzi tých bláznov, ktorí milujú Vianoce: sviatočná nálada, príjemné chvíle strávené v kruhu blízkych, rozdávanie radosti. Sviatosti typické pre 24. december. A minimálne názov menovaného mesiaca by si ľudia mohli zapamätať, pretože na ukladanie Mikulášov do okien je ešte priskoro.

Veď to poznáte: ligotavými hviezdami vyzdobené ulice, umelým snehom postriekané okná, vianočné stromčeky v rohoch obchodov, Santa Klaus vo svojom červenom rúchu mávajúci nám spoza výkladov, sklá butikov polepené plagátmi oznamujúcimi vianočné zľavy, na stránkach reštaurácií vystavené vianočné menu. Ach, aká krásna… anglická októbrová vianočná realita!

Sviatkujeme

Neviem, prečo urýchľujeme čas a privolávame vianočné šialenstvo už pár mesiacov pred Vianocami – možno, že nám po celý rok tak chýba tá povznesená nálada, že si ju chceme silou-mocou predĺžiť. Veď „vianočné zmätkovanie“ vyhovuje viacerým. Obchodníci vylepia obrovské písmená SALE, k tomu prihodia obrázky čečiny, číslo – 50 a znak percent, zauvažujú, či na vianočnú hudbu nie je ešte priskoro (nechcú predsa vyvolávať vianočnú atmosféru predčasne), k stojacim figurínam zababušeným v hrubých bundách hodia precízne ozdobený balíček – a ide sa predávať. Možno si niekto kúpi skorý darček k Vianociam, napríklad televízor (za výhodnú sumu vo vianočnej zľave) a pod stromčekom si to už vykompenzuje nejakým dobrým koláčom. Výrobcovia čokolád a cukroviniek si už taktiež mädlia ruky nad predajom adventných kalendárov, exkluzívnym balením cukríkov s hračkou soba vo vnútri, či hŕbou zlatých saloniek. Veď aj Mikuláš sa blíži!

V zľave

Problémom je, aké ľahké je nechať sa uniesť týmto hlbokopredvianočným šialenstvom. Najmä, keď do vás udiera zo všetkých strán. Povedzme, že kráčate po londýnskej Oxford street, ulici preplnenej obchodmi s najrôznejším sortimentom. Nad hlavou vám blýskajú striebristé gule a kam sa pozriete, tam nájdete červeno-zeleno-biely prvok. A tie oku lahodné záporné čísla na dverách! Ako len lákajú. Vo vnútri plno ľudí prichádzajúcich s veľkým očakávaním a odchádzajúcich s plnými taškami. Komu sa predsa chce zháňať darčeky pred Vianocami, keď sa zhon iba vystupňuje. Vianočné zľavy sú už teraz a keď niečo kúpim dnes, 23. decembra nebudem musieť behať po obchodoch a zháňať niečo, „čo by sa mu/jej mohlo páčiť“.

Omyl. Obchodníci sú chytrejší. Ak niečo kúpite v októbri, zaručene sa necháte ovládnuť vianočným boomom aj v decembri a pod stromčekom si váš blízky nájde o jeden-dva balíčky viac.

Treba odolávať

Na prvý pohľad to možno nie je nič zlé: kto bude robiť pre pár svietiacich kríkov v obchode nejaký rozruch. Nepáči sa mi skôr spôsob a manipulácia, ktorá istým spôsobom kazí krásu a jedinečnosť Vianoc. Mám pocit, akoby sa svetielka na stromčeku či salónka stávali akýmsi stále menej želaným gýčom a najkrajší sviatok v roku zase možnosťou obchodníkov vybrať omámeným ľuďom čo najviac peňazí z vrecka. Jediným šťastím je, že na Slovensko sa tento vianočno-októbrový ošiaľ ešte nedostal.

Čo je smutné, zdá sa, že technika predajcov funguje. Stačí sa prejsť hoc´aj po tej menovanej Oxford street. Ja som sa prešla. A viete čo? Takmer som svojej kamarátke kúpila darček pod stromček!

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Valentína Sedileková

Som 17-ročná študentka gymnázia v Banskej Bystrici. Milujem šport, prírodu a písanie a rada by som sa venovala profesionálnej žurnalistike. Baví ma história, práca s ľuďmi i dobrovoľníctvo. Zaujímam sa o súčasné dianie vo svete. Chcela by som svoje myšlienky, postrehy a názory vysloviť verejne, napriek tomu, že s nimi nemusia všetci súhlasiť.