Denník N

Fico našiel svojho „Kováča“

Čím je topoľčiansky zväzák pri výkone funkcie bezradnejší, tým má progresívnejšie nápady ako nikoho nenechať na pochybnostiach, že mu nie je nič cudzie, čoby oddialilo jeho koniec.

Pritom ten nie je determinovaný ničím menej ako stále dostatočne početnou masou sprostých voličov. Ospravedlňujem sa svojim spoluobčanom, že ich považujem v ich podpore Smeru za sprostých, roky som bol tolerantný, ale minula sa mi všetka zhovievavosť, pokiaľ ide o vedomé strkanie hlavy do slučky, lebo to sa v konečnom účtovaní dotýka nás všetkých. Bez ich slepoty, hluchoty a nemoty, by sme pomaly vari aj mohli skúsiť vykročiť v ústrety 9,6 eurovej minimálnej hodinovej mzde vo Francúzsku. A nielen tam a nielen to. Až sa hlava krúti, závrate sa človeka chytajú, vraj 10 eur na hodinu minimum. To by vari aj celoživotní darebáci, príživníci a Cigáni išli robiť.

Prijatými tézami nám však mieni aj dane zvýšiť. Tešte sa robotnícka trieda, premiér sa mieni zamerať na vás, pohladí vás, povie pekné slovo, to on vie, aj dáky štipľavý vtip, a finančný eskamotér nastaví čísla. Nebojte sa, od hladu nezájdete. Buďte vodcovi oddaní, buďte odhodlaní, vydržíte, od výplaty do výplaty. Takto šľachetne a finančne budete prispievať na tézy, ktoré nikomu z vás okrem ubratia v peňaženke nič neprinesú, ale tá obeta, tá obeta.

Premiér sa Vám zato odvďačí urovnaním dobrých vzťahov s Čínou, ktoré tak diletantsky, neprezieravo narušil, až pokazil, miera pokazenia nebola zverejnená, prezident. A som u nadpisu. Tá škoda, ktorú spôsobil, po vyčíslení bude nepochybne predstavovať zmarenú obrovskú čínsku investíciu v podobe háld nedovezených teplákov, tričiek, obuvi, všakovakého čínskeho ošatenia svetoznámych značiek. Nie som proti vzájomne výhodným obchodným vzťahom ani s Čínou, aj keď percento nášho zahraničného obchodu s ňou je zanedbateľné ( pozri štatistiky Eurostatu ).

Ale využiť na krytie svojho neefektívneho vládnutia, teda spoločensky škodlivého, stretnutie prezidenta republiky s dalajlámom je absurdnosť, strata úsudku, prejav neúcty k sebe samému. Dalajláma nemá žiadnu moc, ani politickú, ani výkonnú. Áno, je duchovným predstaviteľom Tibeťanov, žijúci roky v exile. Je to morálna autorita, taká akou pohoršene prskajúci čínski predstavitelia, ani náš premiér s drukujúcim mu Lajčákom nikdy nebudú.

Som názoru, že prezident si pohneval premiéra prejavom na pohrebe svojho predchodcu. Prejavom, ktorý zarezonoval vo verejnosti a poodkryl ním aj politicky akčnú podobu výkonu svojej funkcie. Stretnutie s dalajlámom bolo len vhodnou zámienkou pre Fica, na zdvihnutie Kiskom hodenej rukavice.

 

Teraz najčítanejšie