Denník N

Chudoba a ako ju odstrániť

Väčšina ľudí si myslí, že chudoba sa týka len ľudí, ktorí nemajú peniaze. No nie je to tak. Chudoba je pocit nedostatku v akejkoľvek oblasti.

Takže sa týka drvivej väčšiny ľudí žijúcich v dnešnej dobe. Konzumná spoločnosť nás vyslovene učí byť chudobnými a takisto aj my sami si ten pocit často vytvárame, a nastaveným spôsobom myslenia podporujeme. A tým si nastavujeme všetky podmienky na to, aby sme v budúcnosti boli minimálne tak chudobní, ako sme dnes, ak nie viac.

V konzumnej spoločnosti nás učia, že sa akýkoľvek pocit nedostatku dá veľmi jednoducho odstrániť. Chýbajú peniaze na nové technologické serepetičky? Požičiame, za výhodný úrok vyčaruješ svojej rodine bohaté Vianoce. Potrebuješ schudnúť? Tieto tabletky sú presne pre Teba. Bojíš sa budúcnosti? Zaplať a my Ti ju síce neudržíme takú ako chceš, ale možno Ti za tú stratu zaplatíme. Možno… A tak ďalej a tak ďalej.

A za pol roka si musíme vybaviť pôžičku na to, aby ste vedeli splácať tú z Vianoc, po tabletkách a ukončenej diéte sme pribrali ďalších 10 kíl a z poistenia je jedno veľké prd, lebo síce sme si zlomili nohu, tak ako sme si vo vesmíre nastavili, keď sme sa dali poistiť, ale neprečítali sme si v zmluve tie miniatúrne písmenká, kde je napísané, že pri zlomenej nohe poistka platí len ak sa to stalo mimo domu.

A tak nám ďalej chýba láska, priatelia, chýbajú nám drahé hodinky, chýba nám čas, pokoj, priestor na koníčky, a samozrejme nesmieme zabudnúť na peniaze. Ženám chýbajú bohaté vlasy a plné pery, mužom svaly a drahé auto,  takmer každému chýba niečo, čo sa pre neho stáva nesmierne dôležité.

Špeciálne na Slovensku vládne kult chudoby. Neustále sa na niečo sťažujeme, čo nie je tak, ako by malo byť, ako nám okolie ubližuje, ako sa nám nedarí a veľmi radi si vymieňame informácie o tom, čo sa nám nepodarilo alebo čo je v našom živote negatívne. Ak aj čistou náhodou stretneme človeka, ktorý vidí svet z lepšej stránky, a pokúsi sa poskytnúť nám pozitívny pohľad na situáciu, na ktorú sa sťažujeme, väčšinou reagujeme nejak takto: „Áno, ale…“ a už veselo vymenúvame všetky ďalšie negatíva.

A to všetko je chudoba. A potom stretnete človeka,  ktorý je bohatý. Pozor, nehovorím o zámožnom človeku, lebo medzi tými je tiež obrovské množstvo, ktorí sú napriek svojmu majetku chudobní. Tým tiež chýba kopa vecí, rovnakých alebo veľmi podobných, ako tie vyššie pomenované. Hovorím o človeku, ktorý je spokojný s tým, čo v danej chvíli má. Nesústreďuje sa na to, čo nemá, ďakuje za všetky veci, priateľstvá, momenty a stretnutia, ktoré sú mu dané. A preto je bohatý – svoju myseľ upiera na svoje bohatstvo, nie na chudobu.

Možno ste si aj vy práve uvedomili, že takého človeka poznáte, možno sa nad tým jeho – z vášho pohľadu nezmyselným – optimizmom pozastavujete, možno ho dokonca považujete za blázna. Veď nemá dom, frajerka mu pred mesiacom utiekla s iným a o tom, že pôjde na dovolenku mimo Slovenska môže len snívať! A možno ho stretnete o pol roka, o rok a zistíte, že má krásnu manželku a dostal prácu, vďaka ktorej si mohol dovoliť kúpiť veľký dom a pracovne precestovať svet. Ale ak nezmeníte svoj uhol pohľadu, určite sa vám podarí nájsť ďalšie prvky chudoby v jeho živote J

Takže, ako zbohatnúť? Prestavte si hlavu! Ja viem, povie sa to veľmi ľahko, oveľa ťažšie je to spraviť. Hlavne keď nám život, akonáhle sa rozhodneme byť pozitívni, začne prihrávať jednu skúšku za druhou. Že či ozaj sme ten pohľad zmenili. To vám ešte nikto nepovedal, že? Väčšina guru-ov vám rozpráva, že tá zmena je nesmierne ľahká. Že stačí tak málo a všetko je iné. No, áno, ono to je tak nesmierne ľahké, ale na to prídete až vtedy, keď konečne prestanete padať do vzorcov správania, ktoré ste si po desaťročia trpezlivo vyšliapavali. A to chvíľu trvá. Možno vás osvieti naraz a natrvalo, tak ako to zažil Eckhardt Tolle, ale možno si máte prejsť práve celým procesom zmeny. A to netrvá sekundu. To vám ešte žiadny guru nepovedal, čo? Že môžete padať, veľakrát, že to nie je maličký krôčik, ale celá púť za prebudením.

Život nás skúša, ego nás skúša, ale tie skúšky netrvajú večne. Rozhodneš sa prestať sústrediť na to, že nemáš ideálnu postavu, a rovno sa zavodníš a priberieš dve kilá. Alebo, ešte lepšie, začnú Ti húfne padať vlasy, polámu sa Ti nehty, alebo stratíš prácu. Skvelé, povieš si, ideme ďalej. A život hodí ďalší smeč. A ďalší a ďalší. Je len na Tebe, kedy necháš zvíťaziť svoje staré programy, svoje staré myslenie a kedy sám seba presvedčíš, že toto celé myslenie Ti je na starú belu, viedlo to akurát k ďalším pohromám. Alebo ich nenecháš zvíťaziť a život Ti možno do cesty prihrá človeka, ktorý Ti trpezlivo vysvetľuje a pomáha zakaždým vstať a ísť ďalej.

Alebo do svojho denného režimu zahrnieš malé krôčiky, ktoré Ti postupne pomôžu zmeniť pohľad na svet a svoj životný príbeh. Lebo je len na Tebe, či chceš napísať drámu, kriminálku, detektívku, zamilovaný román alebo frašku. Alebo či napíšeš fantastický dobrodružný román.

Aké sú to krôčiky? Napríklad investuj kúsok svojho času a spíš si zoznam vecí, udalostí, ľudí a svojich talentov, jednoducho čohokoľvek, čo považuješ za svoje bohatstvo. A vedľa toho si spíš zoznam všetkého, čo považuješ za svoju chudobu, čo Ti chýba, alebo ubližuje. Iba to spíš, nič iné netreba. Už tým pripravuješ svoj život na zmenu. A za mesiac sa na to skús pozrieť a spíš nový zoznam. Možno budeš prekvapený, ako sa zmenil.

Potom si daj k posteli na nočný stolík zošit s perom a každý večer pred spaním venuj 2 minúty tomu, aby si spísal, čo dobré si dnes zvládol a čo dobré sa Ti stalo. Každú jednu maličkosť, napríklad že si pomohol frajerke umyť riad, usmial si sa na smutného človeka v autobuse. A že Ťa kamarát pozval po dlhom čase na pivo, alebo si na ulici našiel 10 centov. Čokoľvek pozitívne, čo si spravil a v druhom stĺpci, čo sa Ti stalo. Garantujem, že zoznam bude každý deň dlhší a hodnotnejší. A čím viac dobrých vecí spravíš, tým viac sa Ti ich „stane“.

A Ty si časom zvykneš na pády, na nové začiatky a zvykneš si aj na nový program – pozerať sa s vďakou na to, čo máš. A potom, ani nevieš ako, jedného dňa zistíš, že máš vlastne všetko, po čom túžiš. A ak nemáš, poprosíš, zaželáš si a skúšaš robiť pomalé krôčiky k tomu, aby si mal. Ale bez tej pripútanosti, bez sústredenia sa na to, že nemáš. Na akúkoľvek situáciu sa budeš vedieť pozrieť z toho lepšieho konca a nájsť v nej pozitívum, niečo, čo Ťa obohatí, posunie ďalej.

A vtedy… vtedy si vyhral. Vtedy si sa oficiálne stal boháčom.

Teraz najčítanejšie