Denník N

Vedec, ktorého inšpiruje metal a prokrastinácia

Vladimír Bahna na Ústave etnológie SAV skúma napríklad náboženstvo a konšpiračné teórie. Vo svojom voľnom čase si rád pustí death metal.

Vladimír Bahna bude 9.11. na 35. vydaní PechaKucha Night rozprávať o svojom výskume hnusu. Nám porozprával o tom, čo ho inšpiruje aj prečo ľudia radi konšpirujú.

Chcel si byť vedcom od detstva?

Pochybujem, že by som v detstve mal nejakú uchopiteľnú predstavu súvisiacu so slovom vedec. Ale pamätám si, že som, okrem mnohého iného, chcel byť vynálezca. To trochu súvisí.

Skús 5 slovami popísať, čomu sa venuješ vo svojej odbornej práci.

Vzťahu ľudskej mysle a kultúry.

Čo si sa pri svojej práci naučil?

Najpodstatnejšie je, že som sa naučil analyticky myslieť. No ako v mnohom inom aj tu platí, že učenie nikdy nekončí.

Rada, ktorá ti najviac pomohla v pracovnom živote?

Nepamätám sa, že by som niekedy dostal nejakú priamu radu takéhoto druhu. Ovplyvnilo ma množstvo ľudí a ich myšlienok, ale skôr nepriamo, keď som mal možnosť sledovať ako pracujú a rozmýšľajú.

Keby si mohol  spolupracovať s kýmkoľvek, koho by si si vybral?

To by bol vskutku dlhý zoznam, ale nemám nejaký rebríček. Dajme tomu, že s Danom Sperberom, Danielom Fesslerom alebo Joseohom Henrichom, ale ak by som odpovedal o hodinu neskôr boli by to asi iné mená.

bahna

Tri veci, ktoré ťa inšpirujú?

V prvom rade metalová hudba, respektíve jej extrémnejšie podžánre, ako black a death metal. V práci predovšetkým to a keď mi niekto oponuje, kritizuje, respektíve keď „ničí“ moju argumentáciu. To sú síce momenty sklamania, no v konečnom dôsledku človeka nakopnú. Do tretice je to prokrastinácia. Znie to síce zvláštne, ale je to tá situácia, keď človek neschopnosť sústrediť sa na jednu vec, napríklad keď mu horí termín, pretaví do kreatívnej práce na niečom inom. Nové myšlienky a nápady u mňa prichádzajú často práve vtedy keď sa nedokážem koncentrovať na nejaké povinnosti a myseľ zablúdi inam.

Prečo sa šíria konšpiračné teórie?

Na to neexistuje jednoduchá odpoveď. Na šírenie konšpiračných teórii vplýva množstvo vecí, ako historický a politický kontext, svetonázor a osobnostný profil jednotlivcov atď. Jednou zo základných vecí je, že ľudia proste konšpirujú bežne a radi. Ľudia sú proste náchylní očakávať, že veci sa nedejú náhodou, ale že je za nimi niečí úmysel. Naše mysle sú evolučne nastavené na predvídanie úmyslov druhých a teda aj na odhaľovanie i vytváranie konšpirácii. V prípadoch keď napríklad ľudia nevedia sami posúdiť celkový kontext alebo technické podrobnosti nejakej udalosti, je prirodzené, že uprednostnia konšpiračné vysvetlenie, ktoré človeku „dáva zmysel“ tým, že rámcuje udalosť a jej príčiny formou vzťahov medzi jednotlivcami alebo skupinami ľudí.

Čo považuješ za svoju prvú spomienku?

Mohol som mať tak 3 roky, ale nie som si istý či je to spomienka na reálnu udalosť. Je to len taký obraz, ako nám inštalatéri pri nejakej oprave prerazili stenu z kúpelne do vedľajšej izby. Úplná hlúposť.

Aký vedecký alebo umelecký počin ťa naposledy nadchol?

Ťažko povedať, úžasné veci sa objavujú takmer neustále. Ak by som mal vypichnúť niečo z posledného roka, tak by to bol výskum o tom akú rolu hrá úmyselnosť konania pri morálnom usudzovaní. 

Čo máš na Bratislave rád?.

 To že je na pomedzí malo- a veľkomesta. Ako-tak sa blíži vymoženostiam spojených s veľkomestami. Myslím tým vyššiu intenzitu  a dostupnosť spoločenského a ekonomického diania a istú mieru súkromia vyplývajúcu z anonymity väčších miest. Na druhej strane jej zostávajú viaceré pozitívne vlastnosti malomesta, ako blízkosť prírody a vidieka. Myslím, že sa tu žije pohodlne.

 

Vladimír Bahna budeuž v stredu 9.11. v Kine Mladosť na PechaKucha Night Bratislava hovoriť o tom, ako hnus ( jedna zo základných ľudských emócií) ovplyvňuje naše správanie a presvedčenie. Viac info na pechakucha.sk.

PechaKucha Night Bratislava Vol. 35 je realizovaná s podporou Ars Bratislvensis.

Aktivita je financovaná z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom grantov EHP. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Supported by a grant from EEA grants. Co-financed by the State Budget of the Slovak Republic.

Autorky:Michaela Kučová, Karolína Brenkusová Foto: archív Vladimír Bahna

Teraz najčítanejšie

PechaKucha Bratislava

Zaujímavých ľudí z oblasti umenia, architektúry, dizajnu a spoločenského diania predstavujeme na pravidelných PechaKucha Night Bratislava aj na tomto blogu.