Denník N

Stratégia Fica? Mourinho (d)efekt.

„Niektorí z Vás sú špinavé protislovenské prostitútky!“ (R. Fico)
Pri všetkých analýzach a komentároch tohto už „slávneho“ výroku o tom ako premiér stratil zábrany a urazil novinárov mi to nedalo a pustil som si v kľude záznam z inkriminovanej tlačovky.

Je potrebné si v tomto smere všimnúť jednu zásadnú vec, a to, že tie rozporuplné slová premiéra neprišli v nejakom afekte, skôr to vyzeralo ako premyslený a vopred pripravený ťah na šachovnici, ktorý splnil to, čo splniť mal – upútal pozornosť. Ak sa človek zamyslí nad motiváciou takýchto výrokov a strategických ťahov (nazvime to tak), tak sa možno dopracovať k určitej manažérskej stratégii, ktorá sa osvedčila okrem iného napr. aj vo svete futbalu a práve tomuto príkladu sa budem venovať.

Každý, kto sa aspoň okrajovo zaujíma o futbal iste pozná meno José Mourinho. Futbalový tréner, ktorý priniesol do sveta futbalu a trénerskej filozofie prvky dovtedy nevídané. Základnou premisou filozofie tohto Portugalčana bolo a stále je stiahnutie pozornosti na svoju osobu a to za akúkoľvek cenu za účelom psychického odbremenenia svojich hráčov. Využíval na to rôzne techniky a to najmä pred kľúčovými zápasmi, napr. verbálne útoky na novinárov, či trénerských oponentov. Argumentačne napádal rozhodcov a súperových hráčov a vyvíjal na nich nátlak, často aj vulgárnym spôsobom. Nemal problém dokonca ísť aj do fyzického útoku. Mnohí si možno kladú otázku ako toto mohlo pomôcť futbalovému mužstvu. Výkon profesionálneho športovca, ale aj akéhokoľvek pracovníka, ktorý je pod drobnohľadom verejnosti je vo veľkej miere ovplyvnený psychickými faktormi. Hovorí sa, že trénerská a aj manažérska práca je viac ako z polovice o psychológii a tento človek takýmto spôsobom dokázal svojich hráčov odbremeniť od tlaku novinárov, verejnosti či fanúšikov a tú ťarchu prebral takýmto spôsobom na seba. Výsledkom bolo, že kluby, kde pôsobil nehrali nejaký oku lahodiaci futbal, avšak úspechy v podobe niekoľkonásobných triumfov v lige majstrov, anglickej, španielskej či talianskej lige sú dôkazom toho, že táto filozofia bola úspešná a urobila z tohto trénera jedného z najúspešnejších v celej histórii futbalu. Úspešná však bola len dovtedy, kým J. Mourinho nebol určitým spôsobom prekuknutý, inými slovami ostatní tréneri, novinári, verejnosť dokázali túto jeho stratégiu identifikovať a pripraviť sa na ňu. Aj tu teda platí, že opakový vtip už jednoducho nie je tak vtipný.

Ak si tento príklad premietneme na osobu nášho predsedu vlády, tak zrazu všetko začne dávať danému spornému výroku úplne iný zmysel. Položme si otázku, čo je horšie pre túto vládnu garnitúru? To, že všetky slovenské a aj svetové médiá budú písať o jednom uletenom výroku premiéra, alebo to, že budú informovať verejnosť o podozrivých a netransparentných úkonoch na ministerstve zahraničných vecí v súvislosti s našim predsedníctvom v rade EÚ? R. Fico si zjavne na túto otázku už odpoveď dal, pozornosť sa presúva tak ako u Josého Mourinha na jeho osobu, urobil len manažérsky ťah na šachovnici, osvedčený a predtým niekoľkokrát úspešný, ale pri tomto druhu vtipu sme už dospeli do štádia, že sa takmer nik nesmeje.

Zdroje ilustračnej koláže tu tu

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Milan Kaplan

Aktuálne asistent poslanca NR SR, poslanec Košického samosprávneho kraja, poslanec zastupiteľstva mesta Michalovce, zakladajúci člen Občianskej Iniciatívy Zemplína (OIZ), vydavateľ občasníka Michalovské okresné Vilomeniny