Denník N

Nie je poplatok ako poplatok.

zdroj: internet
zdroj: internet

Okrem jedného z najdôležitejších zákonov roka, Návrhu štátneho rozpočtu 2017, sa v týchto dňoch schvaľujú aj ďalšie (doplnkové) zákony. Tie majú vláde „pomôcť“ naplniť štátnu kasu, aby mala z čoho rozdávať a míňať.

Slovensko zaznamenáva ekonomický rast. Výber daní je efektívnejší. Napriek tomu vláda „kontinuity a pokroku“ nedokázala navrhnúť vyrovnaný rozpočet. Chce dokonca minúť o 2,017 miliardy eur viac, ako do rozpočtu získa. Trúfalé! To je o 47 miliónov eur väčší schodok, ako bol plánovaný v roku 2016. Táto vláda teda nekonsoliduje verejné financie, ako sa tvári. Naopak! Zvyšuje dlh Slovenska, ktorý budú splácať ešte naše deti a vnúčatá.

Vláda sa snaží vybrať čo najviac financií prostredníctvom najrôznejších zákonov. Jedným z nich je aj zákon o správnych poplatkoch. V roku 2012 sa v tomto zákone výrazne  zmenil poplatok za zápis držiteľa motorového vozidla a jeho evidenciu. Ten ešte v roku 2012 vláda Roberta Fica nastavila tak, že jeho výška sa vypočítava podľa výkonu motora. Teraz k tomu ešte pridala ďalší parameter, ktorým je vek vozidla. Poplatok sa vlastne zmenil na akúsi majetkovú daň.

Poplatok by mal byť poplatkom a nie daňou. Aj preto sme s kolegom, poslancom Miroslavom Ivanom predložili pozmeňujúci návrh k tomuto zákonu. Snažili sme presadiť jednotný poplatok vo výške 33 €. Takto vybrané prostriedky by mali slúžiť výhradne na pokrytie mzdových a materiálových výdavkov spojených s daným úkonom. Štátu by teda pokryli iba vynaložené náklady na prevádzku úradov a to v miere zodpovedajúcej rozsahu administratívneho úkonu. Náš návrh v pléne Národnej rady Slovenskej republiky napokon neprešiel. Motoristi a držitelia motorových vozidiel sa tak dostali do pozície sponzorov štátneho rozpočtu.  Pri prepisoch a zápisoch áut totiž platia poplatky, ktoré nemajú len pokryť náklady, ale majú tiež pomôcť naplniť štátnu kasu.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Milan Laurenčík

Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky. Člen Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a Osobitného kontrolného výboru NR SR pre kontrolu NBÚ. Podpredseda Žilinského samosprávneho kraja, poslanec a predseda Komisie regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a životného prostredia Zastupiteľstva ŽSK. Od 2014 do 2016 starosta obce Terchová. ... zasadzujem sa o rozvoj regiónov, v ktorých bude radosť žiť....