Denník N

Karamelky, Čerešne i Penzisti: Ako vznikli prezývky klubov Premier League?

Vyslovované s hrdosťou, ale i odporom, milované aj nenávdiené, presne tak ako tímy, ku ktorým neodmysliteľne patria už dlhé desaťročia. Prezývky patria k futbalovým klubom v Anglicku i na celom svete azda rovnako ako dresy či logá. Kým niektoré sú notoricky známe, ďalšie povedia niečo len fajnšmekrom.

Londýnsky Arsenal uzrel svetlo sveta v roku 1886 na juhovýchode Londýna v časti Woolwich zasnúbenej armáde. Futbalový štadión vyrástol obďaleč množstva vojenských nemocníc, majestátneho komplexu budov Royal Arsenal či sídla kráľovského delostrelectva. Fanúšikovia tak po prezývku The Gunners (Kanonieri) nemuseli chodiť ďaleko. A hoci sa klub ešte pred prvou svetovou vojnou presťahoval na sever britskej metropoly do Highbury (a oveľa neskôr do susednej štvrti Holloway), jeho priaznivci na svoje korene nezabúdajú.

Hneď dve historky sa viažu k prezývke vlaňajšieho nováčika jednej z najsledovanejších súťaží na svete AFC Bournemouth The Cherries. Prvá dáva meno Čerešne do súvislosti s typickými červenými pruhmi na dresoch, druhá zase poukazuje na štadión Dean Court. Neďaleko futbalového svätostánku v juhoanglickom letovisku sa totiž v časoch jeho výstavby nachádzalo množstvo čerešňových sadov.

Ovocie je nepriamo spojené aj s ďalším členom anglickej futbalovej smotánky. Zakladatelia FC Burnley si za svoje farby zvolili okrem svetlomodrej aj vínovočervenú. A práve anglický výraz pre tento odtieň odvodený z pomenovania vína z okolia francúzskeho Bordeaux stál za zrodom prezývky tímu dnes známeho aj ako The Clarets čiže Bordoví.

Na rozdiel od prezývky družstva z Lancasihru pozná ďalšie meno odvodené z klubových farieb, ktoré prischlo londýnskej Chelsea, asi každý fanúšik. Málokto ale vie, že okrem oslovenia The Blues (Modrí) sa Londýnčania môžu popýšiť aj ďalšou prezývkou a podobne ako v prípade ich rivalov z Arsenalu za ňou stojí armáda. Pôvodné klubové logo používané až do roku 1952 zobrazovalo vojnového veterána, čím odkazovalo na Kráľovskú nemocnicu dodnes slúžiacu ako zariadenie pre mužov, ktorí svoj život zasvätili službe vlasti. Prezývka The Pensioners (Penzisti) však bola tŕňom v oku trénerovi Tedovi Drakovi. Ten ju považoval za staromódnu, a tak sa postupne takmer prestala používať.

Podobným príbehom ako Chelsea si prešiel aj ďalší celok z britskej metropoly. Nápad na vznik klubu Crystal Palace skrsol v hlavách jeho zakladateľov v rovnomennej budove slávneho londýnskeho výstaviska. Prezývka The Glaziers (Sklári) vystihovala nielen legendárny pavilón postavený zo železa a najmä skla, ale aj podporovateľov klubu, ktorý strávil dlhé roky v tieni svojich úspešnejších konkurentov. Väčšina jeho fanúšikov totiž pracovala v neďalekých sklárskych dielňach. Svojskému trénerovi Malcomovi Allisonovi, ktorý stál na lavičke družstva v sedemdesiatych rokoch, teda dlhé desaťročia po tom, ako výstavisko zhorelo do tla, sa však pomenovanie nepáčilo a rozhodol sa pre zmenu na The Eagles (Orly).

Hoci sa prezývka The Blues občas objaví aj v spojitosti s FC Everton, oveľa väčšiu tradíciu má u priaznivcov tohto liverpoolskeho klubu označenie The Toffees (Karamelky). To pravdepodobne vychádza z obchodu so sladkosťami, ktorý sa v časoch založenia tímu nachádzal oproti Veži princa Ruperta, budovy vyobrazenej na logu družstva. Medzi jeho špeciality patrili aj známe cukríky s karamelovou náplňou. Ďalšia verzia historky zase spomína iný obchod s cukríkmi neďaleko hotela Queen’s Head, kde sa pravidelne stretávalo predstavenstvo klubu.

Za vznikom prezývky Hull City The Tigers (Tigre) vraj stál istý reportér miestneho denníka. V roku 1905 mu napadlo, že keď sa zvieracou prezývkou chvália oba tamojšie ragbyové mužstvá, futbalisti by nemali zostať pozadu a rozhodol sa práve pre mačkovitú šelmu. Zaujímavosťou je, že v klubovom logu sa majestátne zviera objavilo po prvý raz až po vyše polstoročí od zverejnenia pamätného stĺpčeka v Hull Daily Mail.

Iná šelma sa stala symbolom družstva z Leicesteru. Logo tímu i prezývka The Foxes (Líšky) odkazujú na tradíciu poľovačiek na tieto zvieratá v regióne. Zvieracie pomenovanie klubu sa však ujalo až po druhej svetovej vojne, predtým futbalistom prischlo označenie Filberts (Lieskovce) podľa štadióna Filbert Street stojaceho na ulici s rovnakým názvom.

Kým v mnohých prípadoch sa prezývka rodí pomerne komplikovane, zástupcovia FC Liverpool si s ňou ťažkú hlavu nerobili. Najúspešnejší anglicky klub v histórii Ligy majstrov všetci poznajú ako The Reds (Červení).

Podobne jednoduchú históriu má za sebou aj pomenovanie Manchesteru City. Citizens (v doslovnom preklade občania) vznikli jednoducho ako rozšírenie oficiálneho názvu mužstva.

Mestskí rivali Citizens Manchester United majú za sebou v tomto ohľade omnoho zaujímavejšiu históriu. Klub z červenej časti tretieho najväčšieho mesta v Anglicku bol spočiatku známy ako The Heathens (Kacíri), neskôr ekipe mladých talentov prischlo pomenovanie Busbyho deti podľa ich legendárneho trénera. Po leteckej tragédii v Mníchove, ktorú osem jeho zverencov neprežilo, bol Matt Busby prinútený celé družstvo prebudovať a rozhodol sa siahnuť aj po novej prezývke, ktorá mala znieť strašidelne. Pri hľadaní sa inšpiroval ragbyovým tímom zo Salfordu, predmestia Manchesteru. Ten francúzski novinári po víťaznom ťažení v domácej súťaži i na turné po krajine galského kohúta poctili označením Les Diabeles Rouges, teda Červení diabli (The Red Devils). Nápad geniálneho kouča sa takmer okamžite ujal medzi hráčmi, fanúšikmi aj vedením klubu natoľko, že dnes si na Kacírov už takmer nikto nespomenie.

Ako jeden z mála klubov vďačí FC Middlesbrough za svoju prezývku fanúšikom súpera. Priaznivci konkurenčného Sunderlandu vymysleli pre svojho rivala pejoratívne označenie Smoggies (skratka zo Smog monsters, teda Smogové strašidlá). Chceli tak poukázať na ovzdušie v Middlesbrough znečistené veľkou rafinériou a oceliarňou. Pôvodne hanlivé označenie sa však podporovateľom celku z Nového Yorkshiru zapáčilo natoľko, že sa stalo neodmysliteľnou súčasťou identity miestnych obyvateľov.

Na rozdiel od pomerne novej prezývky Middlesbrough má pomenovanie tímu FC Southampton oveľa dlhšiu históriu. Klub na juhu Anglicka založili ešte v roku 1885 ako cirkevný tím členovia Asociácie mladých mužov Anglicka v miestnom kostole svätej Mary ako St. Marry’s Young Men’s Association F. C. A hoci názov družstva prešiel v relatívne krátkom období niekoľkými zmenami, do povedomia fanúšikov i protivníkov vstúpil tím ako Svätci (The Saints).

Prezývka Stoke City taktiež odráža regionálne tradície. Mesto Stoke-on-Trent i celé grófstvo Staffordshire preslávila kvalitná keramika z tamojších hrnčiarskych dielní. Preto niet divu, že ambicióznemu družstvu len málokto v Anglicku povie inak než The Potters (Hrnčiari).

Hneď niekoľko prezývok sa spája s AFC Sunderland, pôvod tej najpoužívanejšej však siaha až do začiatku 19. storočia dávno pred založením futbalovej tradície v meste.  Ešte v roku 1805 počas napoleonských vojen hliadkovali na rieke Wear, ktorá preteká mestom, štyri delostrelecké oddiely. Jednému z nich prischlo označenie Batéria čiernej mačky, údajne po istom obzvlášť poverčivom vojakovi menom Joshua Dunn. Ten sa vraj okrem splnu mesiaca desil aj stretnutia s čiernou mačkou, keďže ju považoval za stelesnenie diabla. Pomenovanie Čierne mačky (The Black cats) si neskôr osvojili aj futbalisti. Priaznivci severoanglického celku pritom veria, že práve tieto zvieratá im nosia šťastie. Dôkazom má byť aj triumf vo finále anglického pohára v roku 1937, keď oddaný fanúšik klubu Bill Morris prepašoval na štadión živú čiernu mačku.

Ďalším nositeľom zvieracej prezývky je aj klub z waleského Swansea. Známe meno The Swans (labute) vzniklo jednoducho ako skratka mesta. V súčasnosti už menej používanejším, no o to zaujímavejším pomenovaním miestnych futbalistov je Swansea Jacks. O jeho koreňoch sa tradujú dva príbehy. Prvý odkazuje na welšských námorníkov, ktorí patrili v devätnástom storočí medzi najlepších v Británii, druhý zase hovorí o legendárnom zlatom retrieverovi Jackovi. Ten počas tridsiatych rokov uplynulého storočia pred utopením v miestnych dokoch zachránil až 27 ľudí.

Oficiálna prezývka Tottenhamu Hotspurs (v doslovnom preklade Horúce ostrohy) nie je odvodená od klubového zvieraťa, ktorým je kohút, ale od Henryho Percyho, šľachtica žijúceho na prelome 13. a 14. storočia presláveného najmä svojou statočnosťou v boji, za ktorú si vyslúžil prezývku Hotspur. Jeho rod vlastnil pozemky v oblasti Tottenhamu, dnešnej časti Lodnýna, čo inšpirovalo zakladateľov miestneho futbalového tímu pri voľbe mena. Neoficiálnym, no veľmi častým pomenovaním podporovateľov odvekého rivala konkurenčného Arsenalu je Yids (slangový výraz pre Židov) odrážajúci početnú židovskú komunitu v jadre tottenhamských priaznivcov. Aj keď toto slovo má v sebe silný pejoratívny nádych, pravoverní fanúšikovia tretieho najlepšieho tímu uplynulej sezóny ho dnes vyslovujú s hrdosťou.

Hneď niekoľkými zmenami prešlo označenie futbalistov Watfordu. Tím bol spočiatku označovaný ako The Brewers (Pivovarníci) podľa pivovaru Benskin, jedného z najvýznamnejších tamojších podnikov, no táto prezývka sa medzi fanúšikmi príliš neujala. V dvadsiatych rokoch sa tak z Pivovarníkov stali The Blues (Modrí) podľa farieb dresov a v roku 1959 po inovácii klubových farieb nasledovala ďalšia zmena. Nové meno The Hornets (Sršne) sa spája s typickým žlto-čiernym pruhovaním na dresoch.

West Bromwich Albion utkvel v pamäti fanúšikov ako The Throstles (Drozdy) podľa krčmy v Birminghame, v ktorej sa zakladatelia tímu a prvá generácia hráčov pravidelne schádzala. Medzi jej atrakcie patril totiž drozd v klietke. Ešte o niečo známejším pomenovaním tímu je The Baggies, jeho pôvod však zostáva zahalený rúškom tajomstva. Podľa niektorých je prezývka odvodená od širokých pracovných nohavíc, ktoré používali fanúšikovia klubu ako ochranný odev v železiarskych dielňach, iní zase poukazujú na tradíciu nosičov (bagmen), ktorí pred zápasom prenášali veci hráčov do šatne.

V železiarskom priemysle má korene aj prezývka tímu West Ham United The Hammers (Kladivári) či The Irons (Železiari). Klub totiž vznikol ako futbalový oddiel londýnskych železiarní Thames Ironworks.

Teraz najčítanejšie