Denník N

Týždeň, keď sa veci nazývali pravými menami. A Andrej Danko mal myšlienku.

Politická korektnosť je mŕtva, povedal premiér, veci treba nazývať pravými menami. A ľudia nemeškali. Navrhli, že o Kotlebovi budeme konečne hovoriť, že je nácek, o Matovičovi, že je blázon, a o Kollárovi, že je vekslák.

Ostatný týždeň sa začal ohňostrojom myšlienok z dielne ĽS-NS.

Poslanec Mižík, ktorý vôbec nie je odtrhnutý od reality, povedal, že slovenskí moslimovia sa „združujú v ucelených celkoch, ktoré sa častokrát za posledné mnohé roky zmenili na ‚no go‘ zóny, kde funguje šarí’a, paralelné školstvo, náboženská polícia, a tak ďalej.“

Nebola to síce pravda, ale mohla byť, výdatne totiž prikladali všetci.

Pluska napríklad vyšla s titulkom o 50 miliónoch cudzincov, ktorí nás čoskoro zaplavia a pridala k nemu ilustračný obrázok tanku. Bolo teda jasné, že v dobe, keď si väčšina všimne len nadpis a obrázok, každý pochopí, že v skutočnosti ide o uvoľnenie vízových pravidiel pre Ukrajinu a ďalšie krajiny.

Do toho všetkého navyše vyšla správa, že slovenskí žiaci sú na tom katastrofálne. Nevedia čítať a pochopiť, čo čítajú, školy ich nepripravujú na zložitý život. Žiaci prehrávajú boj s informáciami.

No a keď sme si to všetko zhrnuli, bolo jasné, že najobľúbenejší medzi mladými môže byť jedine ten, pre koho  sú vymyslené no go zóny, vymyslené správy a zlé vzdelanie typické: Marian Kotleba.

Okamžite našťastie zareagoval premiér Fico. Aby dokázal, že ani on od reality odtrhnutý nie je, začal riešiť ceny bravčovej panenky v supermarketoch.

pluska
Povedali by ste, že ide o víza? Zdroj: Facebook

Vládna strana mala snem, nič sa na ňom nestalo a  presne to všetci čakali. Aby to ale vyzeralo, že sa predsa len niečo stalo, premiér konečne vysvetlil, kto za to všetko môže. Prestal chodiť okolo horúcej kaše a po utečencoch, novinároch a panenkách ukázal prstom na Rómov.

A bol to ten istý človek, ktorý je premiérom už tretíkrát; ten, kto to tu riadi už desaťročie a nič za ten čas neurobil. Teraz povedal, že situácia je naozaj zlá, úplne však zabudol povedať, že najmä preto, že za ten čas nič neurobil. A tiež úplne zabudol povedať, že Rómovia nemôžu za Bašternákov. Že žiaden Róm sa v žiadnom miliónovom škandále za tých desať rokov neobjavil. A napríklad Robert Kaliňák sa objavil, ale to je iné.

bast
Tu sú dvaja frustrovaní bieli muži Zdroj: Topky.sk

Politická korektnosť je mŕtva, povedal tiež premiér na sneme, veci treba nazývať pravými menami. A ľudia nemeškali.

Navrhli, že o Kotlebovi budeme konečne hovoriť, že je nácek, o Matovičovi, že je blázon, a o Kollárovi, že je vekslák. Z Andreja Danka bol zrazu hlupák, z Hrnčiara nie politik, ale záujmová skupina, z Kaliňáka nie minister, ale zlodej. To isté chceli hovoriť aj o premiérovi, až kým si neuvedomili, že ten nie je zlodejom, len najväčším bielym koňom v tejto prazvláštnej republike.

No a keď si to takto všetko pravými menami nazvali, prišlo im nesmierne smutno. Uvedomili si totiž, koho v tom parlamente majú a tiež, že za toto Rómovia rozhodne nemôžu.

Riešenie im našťastie ponúkol Andrej Danko. Štátnicky skonštatoval, že ľudia by sa mali viac objímať – čo na to ľudia v Revúcej, kde onehdá privatizoval, sme sa nedozvedeli.

A tak sa skončil adventný týždeň plný pravých mien a falošných problémov. Tie skutočné nikto neriešil, všetci len sledovali, ako sa zhoršujú. Mnohí mali pocit, že ohrozujú samotné fungovanie štátu, toho štátu, v ktorom čoraz viac ľudí cítilo, že stráca pointu. Neplní si funkciu. Prestáva existovať.

Keď to už teda chceme nazývať pravými menami.

Radi ma môžete mať tu.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie