Denník N

Kendó Lifestyle

zdroj: Flickr.com
zdroj: Flickr.com

Športový blog. Tri roky s japonským šermom.

Počas pobytu v Košiciach som mal príležitosť cvičiť japonský šerm, ktorý sa považuje za matku bojových umení. Pravidelný tréning ovplyvnil môj život pozitívnym smerom. Som vďačný, pretože Kendó je prestúpené princípmi, ktoré v každodennej mentalite Slovákov chýbajú.

Po troch rokoch medzi kendistami som presvedčený, že Kendó je nabité poznaním a každému človeku dá preste to, čo potrebuje a práve vtedy, keď to potrebuje. Mne dalo nasledovné:

Trpezlivosť. Nevedel som moje aktivity načasovať. Kendó ma vyškolilo. Keď stojíte oproti súperovi, reagujete na seba navzájom. Sledujete pohyb, nežmurkáte. Každý milimeter vám bije do očí, každý zvuk buráca. Aj keď sa zdanlivo nič nedeje, je nutné akumulovať energiu. Každý súper rieši situácie ináč, takže musíte reagovať na jeho videnie sveta. Nemôžete sa riadiť schémami. Vďaka tomuto poznaniu som sa naučil rozprávať s ľuďmi. Ako v šerme, aj v dialógu čakám, nech sa prejaví videnie sveta človeka oproti mne. Až potom reagujem, nezahrňujem ho zbytočnými frázami. Končím s dialógom, keď chce skončiť on, aj keď by som rád rozprával ďalej.

Práca s hlasom. Súčasťou Kendó je bojový hlasový prejav. Mával som problémy s ovládaním môjho hlasu. V Kendó musíte kričať vždy a čím viac od srdca, tým lepšie. Dnes už viem prispôsobiť môj hlas situácii, počtu ľudí, ku ktorým hovorím a zakryť prebytočnú emóciu. Ak máte povolanie, kde potrebujete hovoriť k publiku, Kendó je skvelá príležitosť vycvičiť svoj hlas.

Nie vždy je nutné vyhrať. Moja súťaživosť bola často pre okolie iritujúca. V Kendó som sa naučil, že aj keď sa snažíme na sto percent, nemôžeme ovlyvniť všetko. Nespravodlivá prehra je súčasť života a môže prísť kedykoľvek. Niekedy musíme prehrať s mladším a menej skúseným súperom, aby získal motiváciu do ďalšieho tréningu.

Relax a komunita. Počas písania mojej debutovej knihy som si vďaka Kendó dokonale vyčistil hlavu po celodennej práci. Aj keď je to kontaktný šport, vďaka dômyselným chráničom je jediný limit vaša výdrž. Nemôžete dostať devastačný úder a keď si zvyknete, dokážete cvičiť aj celý deň. Kendisti medzi sebou pestujú princíp neustáleho učenia sa. Práve medzi kamarátmi vznikajú najlepšie zápasy a naopak, cez tvrdý zápas získate najlepší prehľad o dovtedy neznámom človeku. Moji známi vedia, že som predovšetkým samotár a som s tým zmierený. Kendó ma vytiahlo medzi ľudí a prinútilo pravidelne odkladať moje samotárstvo.

Prvé mesiace sú náročné. pretože si musíte zvykať na výstroj. Ale potom prídu prvé odmeňujúce lekcie. Kendó je nabité filozofiou, ktorú môžete uplatňovať v každodennom živote. Je to aj adrenalínový zážitok, za ktorým nemusíte chodiť na veľké vzdialenosti. Či sa chcete len vyskákať a vykričať, alebo vážne kultivovať osobnosť, Kendó vašu snahu niekoľkonásobne vráti.

Tento účet je už neaktívny. Pozri nové texty na worldpaintedblog.com

Teraz najčítanejšie

Ondrej Kandráč

Tento účet som používal do januára 2017. Moje nové texty nájdete na www.worldpaintedblog.com. Moja kniha "Koniec prázdnoty" (Bratislava, 2016) je práve v predaji.