Denník N

Môžeš byť rada

Prečo sa sexizmus berie ako kompliment alebo prejav sympatie? Prečo má byť zaň žena vďačná?

Nedávno vyšiel rozhovor so Zuzanou Hanzelovou, ktorá okrem iného vo svojich odpovediach spomenula aj to, s akými prejavmi sexizmu sa pri vykonávaní svojho povolania, napríklad na najsvätejšom mieste Slovenska, v slovenskom parlamente, stretla. Samozrejme, v diskusii pod článkom sa hneď vynoril „antifeministický“ výkvet, o to smutnejšie je, že tam patrili ako muži, tak aj ženy. Hlavným protiargumentom boli frázy „môže si za to sama“, „veď keď sa tak oblieka, ani sa nečudujem“, „to sa určite chváli“. Takéto komentáre sa objavujú aj v diskusiách o znásilnení, fyzickom alebo aj verbálnom obťažovaní, v angličtine sa to volá „asking for it“. Nesú v sebe znehodnocovanie hneď oboch pohlaví (tak to vidím ja). Žena podľa tejto logiky podriaďuje už aj takú činnosť ako výber šiat potenciálnej pozornosti mužov, takže sa nemôže čudovať ak ju odhalené nohy alebo trčiace ramienko podprsenky degraduje na kus mäsa, ktorý nemá ľudskú ani žiadnu inú dôstojnosť, vulgárne poznámky (aj pri vykonávaní práce) sú úplne ok, nejaké to obchytkávanie moc ok nie je, ale dá sa pochopiť, a znásilnenie sa pochopiť nedá, ale „nemala sa tak obliecť a ožrať“. A zase na druhej strane, degraduje mužov na úroveň živočíchov, ktorými hýbe len endokrinná sústava, mozog majú nejaký nedovyvinutý a pri pohľade na ženské telo sa vypne aj ten a hneď sú z nich kriminálne živly.

Bibliou sexizmu by som nazvala práve ženské časopisy, preto sa ani veľmi nečudujem, keď podobné ješitné komentáre znejú priamo od štatisticky pravdepodobnejšieho objektu catcallingu na ulici. Tým nemyslím iba v každom čísle sa opakujúce variácie na tému „ako zbaliť/nakŕmiť/zabaviť/prebrať/vyžmýkať chlapa“, ale aj zdanlivo emancipované, s pretenziou na feminizmus úvahy, z ktorých vyplýva, že muž je v skutočnosti veľmi jednoduché stvorenie, s ktorým niekto s tak zložitými orgánmi ako sú vagína a maternica dokáže vybabrať raz-dva.

Odporné poznámky a obťažovanie nie je daň za krásu alebo krátku sukňu. Je to daň za (snáď ustupujúcu) patriarchálnu spoločnosť. Ja osobne reagujem kamennou tvárou, tvárim sa, že som nič nepočula, ale viem, že sú ženy, ktoré to zlomí, možno nie úplne, ale nalomí kúsok po kúsku, sú z toho smutne, rezignujú. Radšej sa budú obliekať menej nápadne a hovoriť o niečo tichšie, ako by mali zase zažiť odpornú pachuť spomienky na to, ako sa v tom momente cítili byť úplne podradené a bezmocné voči predstaviteľovi „starej školy“ v kravate, s červeným alkoholickým nosom. Už len pre tieto ženy nebuďme ticho a neospravedlňujme takéto chovanie ignoranciou.

Odporné poznámky a obťažovanie nie sú komplimentom. Slušný (vďaka našim politikom neznášam toto slovo, ale tu sa celkom hodí) človek vie prejaviť svoje sympatie pekne a vkusne, a hlavne vie, že v pracovnom/študijnom prostredí je to menej vhodné. Možno v svojich myšlienkach práve strháva šaty, ale uvedomuje si – a to je to, čo podmieňuje jeho správanie – že pred ním je v prvom rade nie žena v korzete, nie muž s tehličkami, ale človek, ktorý má ľudskú dôstojnosť, a podľa toho s ním aj komunikuje.

Odporné poznámky a obťažovanie nesmú zahanbiť toho, komu sú adresované. Nesú výpovednú hodnotu akurát tak o tom, kto ich vyslovuje. Žena (aj muž) si môže obliecť čokoľvek, a maximum, s čím „má rátať“ a s čím sa má zmieriť, sú úsmevy a chlipné (ďalšie slovo, ktoré neznášam) pohľady. Bodka. Trčiace nohavičky, obtiahnutý rolák, rozpustené vlasy žiadne prejavy sexizmu neospravedlňujú.

Prv ako prídu poznámky o náboženstve a teda aj utečencoch – po prvé, nie sme na Blízkom východe, neporovnávame sa s oblasťami, kde vládnu náboženskí extrémisti. Po druhé, ešte pred približne dvesto rokmi naše milované kresťanstvo bolo tak patriarchálne a sexistické, že človeku vlasy stoja dupkom, keď o tom číta. Keď stále kričíme o európskej kultúre, ktorú nám chce zničiť tých cca 40 utečencov, tak sa podľa nej aj správajme.

Teraz najčítanejšie

Jarina Fabriova

Som študentka a rada píšem, lebo ma to baví. Nebavia ma suché cheesecaky a tolerancia netolerovateľného.