Denník N

Kotlebovský admin od štiavnického Nácka

Naposledy som zverejnil blog o okresnom predsedovi Kotlebovej strany pre Banskú Šiavnicu a stránke ĽSNS Banská Štiavnica. Zakrátko sa k funkcii administrátora stránky v komentári na N-ku prihlásil Martin Matúš B., čo nevidieť však svoj komentár zmazal. Následne stránka zmizla a s ňou aj jeho profil na Facebooku. Rovnako zmizol aj jeho ďalší profil, Matúš Štiavnický.

Ani by som sa tým ďalej nezaoberal, keby… Keby sa mi neozvalo niekoľko ľudí, ktorí tých, o ktorých bola reč v blogu, poznajú. Jedna z informácií sa týka admina stránky, ktorý údajne trpí duševným ochorením. Samozrejme, že každého človeka, ktorý má vážne zdravotné problémy mi je ľúto. A je jedno o aké problémy ide. Nemoc je nemoc, nech je už akákoľvek. Nechcem sa z neho posmievať, ani mu ublížiť.

b-26-12-g

Je tu však ešte jeden moment. Pred časom som zverejnil blog aj o stránke ĽSNS Bardejov. Tá tiež po uverejnení blogu zmizla. Zostala iba fotografia, na ktorej je okrem iných zrejme aj jeden z jej administrátorov. Aj tá stránka bola plná neobyčajne znepokojujúcich vecí. Rasizmus, antisemitizmus, násilie, citácia z nacistického plátku Der Stürmer, otvorená chvála Hitlera a osôb odsúdených na hrdelné tresty za vojnové zločiny. A rovnako, ako v tomto prípade, malo podľa miestnych ísť o mladého muža s psychickými problémami. Nepripadá aj vám zvláštne, že Kotlebova strana priťahuje takýchto ľudí? A čo mne pripadá ako veľmi znepokojujúce je to, že ĽSNS takýchto ľudí, mimoriadne nepekným spôsobom zneužíva na svoje ciele. Veď ak sú niečie problémy verejným tajomstvom, určite o nich vedia aj členovia a funkcionári ĽSNS. A napriek tomu zneužívajú týchto ľudí a podporujú šírenie pre spoločnosť nebezpečných myšlienok a paranoidných bludov.

titulka

Zo stránky sa ešte zachovalo pár vecí Napríklad toto „uvítanie“ asýrskych kresťanov adminom, „kresťanom-katolíkom.“ „Každý rodič sa môže tešiť, že jeho dieťa nebude bité len špinavou paprčou cigánskeho asociála, ale aj paprčou černoška.“

bs

V inom statuse admin označil aj verejného nepriateľa. Podľa neho je ním v Banskej Štiavnici trojica ľudí. Hovorí o „radikálnom antifákovi čo sa snaží potopiť prácu ĽSNS a netají sa že je milovníkom „utlačovaných“ Rómov.“„milovníčke cigánov verne oddanej svojim židovským pánom.“ Aj o „sionistickej „hrdinke“ a zástankyni „znevýhodňovaných homosexuálov,“ ktorá má kontakty s „vyvolenou“ elitou od Mŕtveho mora.“ Jedinú záchranu pred nimi vidí v ĽSNS, ktorá môže „zaručiť ochranu pred takýmito živlami čo sú výsmechom pre zdravú spoločnosť.“

21-12-gb

Martinova titulka so zmazaného profilu.

titulka-g

Skôr ako si M. M. B. zrušil svoj profil, urobil som si screenshoty niekoľkých jeho verejných statusov a stiahol nejaké jeho verejne publikované fotografie. V tomto statuse vyjadruje súhlas s údajným vyjadrením profesora a poradcu pražského arcibiskupa, ktorý vraj odmieta miešanie  rás a ďalšie spoločenské neduhy. „Bol by som veľmi rád keby toto povedal v kostole v našom meste. Kresťanským sionistom by hneď stáli vlasy dupkom.“ Hoci v skutočnosti to bolo aj v prípade tejto kázne trochu inak.

19-6-g

Na ďalšom si ako titulnú fotografiu dáva pochodujúcich členov Hlinkovej gardy so zástavami. Znak je okrem farebnosti totožný s tým, ktoré používa strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

19-8-g

Emotívny príbeh 19-ročnej rómskej maturantky a tanečnice Natálie Kubičkovej, ho vyprovokoval k týmto hlúpym a bezcitným slovám, ktoré nemajú žiadny súvis s príbehom mladej dievčiny. „No zbohom. Zas a zas sa cigánskym „chudiatkam“ len ubližuje… Naozaj „strhujúci“ a „poučný“ príbeh o tom ako sa máme my „nerómovia“ nad sebou zamyslieť. Ak sa vám niekedy stane priatelia že vám nejaký „úbohý“ pán róm niekoho z vašich blízkych ubodá na smrť tak nemajte hneď predsudky a berte do rúk túto knihu.“ Mimochodom, nejde o knihu, ale o rozprávanie.

13-10-g

Poslednou perlou je článok z Rodobrany, s nadpisom „Rasistické bunky – neprijme ich iná rasa.“ Martin B.k tomu dodal „Rasové rozdiely tu boli, sú a vždy budú. Aj keď sa rovnostári budú šklbať za vlasy, je to nevyvrátiteľný fakt.“

2-12-g

Hodná pozornosti je aj Martinova fotografia v pozadí s obrazom Vojtecha Tuku, ktorý bol za 1. Československej republiky odsúdený do väzenia za údajnú špionáž a spoluprácu s maďarskou iredentou a po skončení 2.svetovej vojny, bol ako člen radikálneho pronacistického krídla HSĽS odsúdený Národným súdom za aktívnu fašistickú pronemeckú politiku, ako i pre účasť na vyhladzovacej protižidovskej politike na trest smrti a popravený.

balik-6-8-16

Zachovalo sa niečo aj zo stránky Matúš Štiavnický, kde je vidieť aj stránky, ktoré sa mu páčia. Holocaust Lies Exposed – 7, Vojtech Tuka, Hlinkova Garda, Hlinkova garda a Hlinkova mládež, Volím správne, volím ĽSNS, Řád strážců koruny a meče. Matúš aj tu hovorí o „antifáckej zberbe.“

mt

Titulka z ďalšieho Martinovho Facebookového profilu s Jozefom Tisom, ktorý v Banskej Bystrici odovzdáva vyznamenania príslušníkom SS po potlačení Slovenského národného povstania.

titulka-mb-g

Martinove Vianočné prianie, na ktorom samozrejme nie je nič zlé. Zaujímavé je skôr to, kto jeho prianie lajkol a kto ho komentoval. Nechýbajú krajský predseda pre Žilinský kraj, Andrej Medvecký, krajský predseda pre Trnavský kraj, Bc. Stanislav Drobný, okresný predseda pre Čadcu, František Drozd, okresný predseda pre Skalicu Marek Dubai, bývalý okresný predseda z Humennného, Zdeněk Hošek, Kotlebove kukúča, Mário Šušek, ani Dievčina, opísaná v jednom z blogov. Ani jednému z nich zrejme nevadí Martinova antisemitská či rasistická produkcia, ani nič iné…

22-12-gk-22-12-16
Na záver snáď iba toľko. Zneužívanie ľudí s akýmkoľvek hendikepom je nepochybne odsúdeniahodné a spoločnosť by to nemala tolerovať. Škodí to nielen spoločnosti ako takej, ale najmä zneužívaným. Okrem spomínaných dvoch administrátorov straníckych stránok je tu aj podobný prípad chlapca, ktorý bol dokonca predstavený ako okresný predseda ĽSNS a využívaný v predvolebnej kampani. Najotrasnejší prípad sa týka zdravotnej sestry, ktorá nedávno spáchala samovraždu. Aj ona mala psychické problémy a aj sa liečila. Potom sa dostala do partie pravicových extrémistov a identifikovala sa s jej názormi. Následne prestala brať antidepresíva, rozhádala sa s rodinou aj priateľmi a nakoniec si vzala život. Nie je toto dostatočným varovaním pre spoločnosť, ktorá akoby strácala imunitu a schopnosť sebaobrany pred rozširovaním patologických a deštruktívnych myšlienkových prúdov, hlásatelia ktorých, sa ako vidieť, nezastavia pred ničím?

Teraz najčítanejšie

Ján Benčík

Nakoľko mi nie sú ľahostajné pomery na Slovensku, píšem na webe Denníka N blogy o tom, čo považujem za nebezpečné. Píšem o konšpirátoroch, kremeľských trolloch, pravicových aj ľavicových antiliberálnych extrémistoch. Niektorí ľudia ma za to majú úprimne radi, iní ma rovnako úprimne nenávidia. A niektorí sa mi dokonca vyhrážajú. Beriem to ako niečo, čo súvisí s tým, čo robím.