Denník N

Milý stredoškolák

Máš relatívne málo rokov a si zmätený. Možno ťa už stihli zaujať nálady proti EÚ a proti demokrácii, možno ešte váhaš, lebo nevieš, kde je pravda. Vieš, že Fico je zlodej, lebo o tom si počul snáď z každej chladničky, ale čo také spravil – netušíš. Vieš, že táto krajina zúfalo potrebuje zmenu, že mladí odchádzajú preč, aj spolužiaci plánujú – jeden do Brna, druhá do Prahy, niekto je už jednou nohou v Holandsku. Kam pôjdeš ty? Netušíš, rád by si ostal na Slovensku, máš to tu rád, ale je tu tak veľa vecí, ktorým nerozumieš… Vieš však iste, že to tu nefunguje. Mal by prísť niekto, kto to tu napraví. Žiaden politik s kufríkom, tí len kradnú, chce to poriadneho chlapa na tribúne, ktorý tu sľúbi poriadok a spomenie pri tom, ako sa žilo dobre pred 15imi rokmi. K tomu počuješ babky frflať, že pred 30mi rokmi to bolo všetko inak, bol síce režím, ale chlieb bol lacnejší a vzduch čistejší.

Čo je to demokracia? Je to slovo, pojem, idea, za ktorú by si sa vedel pobiť, keby ti ju vzali? Vštiepili ti do hlavy učitelia dejepisu a občianskej, že je to jeden z najdôležitejších úspechov ľudstva a hocikto, kto sa oháňa jej modifikáciou alebo nebodaj zrušením ti chce priamo alebo nepriamo uprieť to najdôležitejšie, čo v Európe máme – slobodu?

Drahý stredoškolák, si budúcnosť tejto krajiny, tak sa podľa toho láskavo správaj. Otvor si wikipediu a zadaj tam každý jeden pojem, ktorý ťa zaujíma. Otvor si učebnicu dejepisu a k tomu si prečítaj pár diel Remarquea a Vonneguta. Zabudni na weby plné výkričníkov a znásilnení moslimami. Čerpaj informácie z objektívnych zdrojov. Upokoj sa, nikto z Ameriky ani žiaden bohatý Žid to tu neriadi. Keby to tu bolo aspoň zčasti tak riadené a cenzurované, ako to hovoria všetky tie alternatívne denníky, redaktori („“) alternatívnych webov by mohol publikovať tak akurát u seba v obývačke. Máš menej ako 20, prestaň odhaľovať tajné sprisahania a zaujímaj sa o históriu tohto štátu a Európy. Zisti, prečo je vojna a totalita to najnechutnejšie, čo ľudstvo kedy zažilo. Zisti, že utláčanie menšín – nevinných, apriori slabších, aspoň kvantitatívne, lebo sú menšina – je hriechom ľudstva odjakživa. Ale máme tu 21. storočie, tak by to už pomaly mohlo prestať, nemyslíš?

Nepíš tie komentáre, z ktorých mi behá mraz po chrbte. Neurážaj ľudí kvôli ich inakosti. To, že je gayov a lesbičiek percentuálne menej, neznamená že sú nenormálni. To, že baby nedokážu dvihnúť toľko, čo ty, neznamená, že sú menejcenné. Moslim neznamená terorista. A pokiaľ muž má potrebu namaľovať sa a nechať si dlhú bradu, je to úplne fajn a nerozvracia to morálku Európy.

Svet je príliš komplikovaný na to, aby ho vedela zlepšiť nejaká demagogická postavička. Ale zmeniť ho môže. K horšiemu. Ty však, milý stredoškolák, v tom nie si sám. Je vás viac a ste budúcnosťou tohto štátu. Aj keď nemáš ani len maturitu, preber plnú zodpovednosť za svoj prínos, za svoje volebné právo a vzdelávaj sa. Nebuď ticho, keď kamoši hovoria o tom, ako by strieľali imigrantov alebo ako by sa kvôli gayom mala opätovne zaviesť povinná vojenská služba.

Sama som nedávno skončila strednú školu a mrzí ma, že ľudia o pár rokov mladší odomňa majú v spoločnosti obraz malých fašistíkov a netolerantných človiečikov, ktorí chcú vystúpiť z NATO bez toho, aby vedeli, čo to NATO je. Stále pevne verím, že to tak nie je. Snáď pri najbližších voľbách dostanem aj dôkaz.

Ďakujem za pozornosť.

 

Teraz najčítanejšie

Jarina Fabriova

Som študentka a rada píšem, lebo ma to baví. Nebavia ma suché cheesecaky a tolerancia netolerovateľného.