Denník N

Knižné tipy: Aj Murakami sa občas sekne

Príbeh mladého chlapca, ktorý si ide do knižnice požičať knihu a už sa nevráti domov, síce obsahuje typické prvky murakamiovosti, no je taký slabý, že som asi prvýkrát v živote oľutovala tých 11 eur, ktoré som za túto knihu dala.

S rodinou Foerovcov som mala vždy čitateľský problém. Nedočítala som knihu Příšerně nahlas a k nevíře blízko od Jonathana Safrana Foera a ani jednu knihu od jeho manželky Nicole  Krauss (Dejiny lásky, Veľký dom). K Foerovi som sa po dlhom čase vrátila a skúsila to s ním po slovensky a odvtedy túto knihu vrelo odporúčam. Príbeh malého Oskara, ktorému otec zahynie 11. septembra pri útoku na World Trade Center, je parádne napísaný, vtipný, dojímavý, miestami smutný, no napriek téme vôbec nie je patetický. Je to krásna kniha, obsahom aj formou. Prázdne strany, fotky, zvýraznené slová, odkazy. To všetko robí túto knihu knihou, ktorú nebudete chcieť pustiť z ruky.

foer

Knihu si môžete kúpiť tu: http://bit.ly/15OO1wn

 

Najnovšia kniha od Juliana Barnesa ma zaujala anotáciou: „Dielo zložené z troch častí je príbehom silnej lásky aj hlbokého smútku, prenikavou meditáciou nad vecami, ktoré nás vyzdvihujú do výšok – a to doslova ako teplovzdušné balóny alebo emocionálne ako láska – a nad udalosťami, ktoré nás strhávajú k zemi – ako smrť milovaného človeka.“ Neveľká kniha v sebe skrýva tri príbehy, ktoré spolu tvoria nezabudnuteľné čítanie. Hlavne posledný a najosobnejší príbeh, v ktorom autor opisuje stratu manželky, je tým, ktorý robí túto knihu výnimočnou.

„Všetky ľúbostné príbehy sú príbehmi žiaľu. Ak nie hneď spočiatku, tak neskôr. Ak nie pre jedného, tak pre toho druhého. A niekedy pre oboch. Tak prečo máme ustavične ambíciu milovať? Pretože láska je bod, kde sa stretáva pravda s mágiou.“

barnes

Knihu si môžete kúpiť tu: http://bit.ly/1yKRMfN

 

Mercierov Noční vlak so Lisabonu sa často objavoval v rebríčkoch bookchallenge, ktoré istý čas fičali na mojom fejsbuku, dokonca som zaregistrovala názory, že niekomu aj zmenil život. V podstate sa nečudujem. Príbeh chlapíka, ktorý jedného dňa stretne záhadnú ženu a odrazu sa rozhodne zanechať všetky svoje doterajšie životné stereotypy a skúsiť niečo nové. Skvelá kniha plná filozofie a myšlienok, ktoré si zaslúžia podčiarknutie ceruzkou a ku ktorým sa dá po čase vrátiť.

„Existuje tajemství pod povrchem lidského konání? Nebo jsou lidé skutečne takoví, jak o tom svědčí jejich činy, které se projevují navonek?“

 

nocny vlak

Knihu si môžete kúpiť tu: http://bit.ly/1tDT33S

 

Od Murakamiho mám prečítané všetko, čo doteraz vyšlo v slovenčine a češtine. Za jeho najlepšiu knihu som dlho považovala román Kafka na pobřeží, až kým nevyšla parádna kniha a pre mňa top jeho tvorby – 1Q84. Priznávam, aj keby vydal príručku pre mladých stolárov, zrejme prečítam aj tú. V českom Odeone mu nedávno vyšiel už druhý tzv. grafický román, opäť s ilustráciami Kat Menschik. A toto bude zrejme prvá jeho kniha, ktorú nebudem odporúčať ďalej. Príbeh mladého chlapca, ktorý si ide do knižnice požičať knihu a už sa nevráti domov, síce obsahuje typické prvky murakamiovosti, no je taký slabý, že som asi prvýkrát v živote oľutovala tých 11 eur, ktoré som za túto knihu dala. A nezachránil to ani čudný dedko, ovčí muž a záhadné dievča, ktoré v príbehu vystupujú. Hold, aj Murakami sa občas sekne.

murakami

Knihu si napriek môjmu textu môžete kúpiť tu: http://bit.ly/1yhi1YI

Ak si chcete kúpiť lepšiu knihu než je táto, môžete napríklad túto: http://bit.ly/1HZJ8zs

 

Autorka pracuje v kníhkupectve Martinus.sk

Teraz najčítanejšie