Denník N

Mačka a jej svet v 21. storočí

Podľa českého filozofa Patočku je slovo svet odvodené od slova svetlo.[1Nie preto bolo na počiatku svetlo a potom svet. Tak to bolo z iných príčin, ktoré sú záhadou, tajomstvom. Ale Patočkova etymológia slova svet je velice trefná.

Do mačkinho sveta nepatrí diaľkové svetlo auta, tobôž halogénové alebo xenónové. Preto ostane stáť na mieste, keď jej svetlá auta v noci zasvietia priamo do očí, ocitne sa v inom, pre ňu neznámom svete, netušiac, že ju auto prejde. Svetlom je vytrhnutá zo svojho sveta, stratená vo vysokej účinnosti svietivosti umelých svietidiel.

Počas dňa sa na ceste, na tej homogénnej asfaltovej hmote, vie orientovať, slnko na oblohe je súčasťou jej sveta. Tiene sa vždy správajú rovnako.

Rýchlosť áut je pre mačku ďalší filozofický problém, ktorý rieši po svojom. Snaží sa pred ním utiecť, ako uteká myš pred mačkou. Bohužiaľ, nie vždy sa jej to podarí, ako nie vždy chytí myš. V tomto je rýchlosť 21. storočia nemilosrdná a krv ostane na kolesách, kapote, chladiči.

Zažil to už kdejaký vodič, ktorý keby mačku videl, auto by spomalil a svetlá vypol, aby sa mačka vrátila do svojho sveta a kľudne mohla prejsť cez cestu do susedovho dvora, kde si možno išla chytiť myš, možno sa napiť cudzieho mlieka.

Referencia:

1. Jan Sokol – Malá filozofie člověka

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Jaro Stančík

Člen komunity, ktorá znovu otvorila Artforum v Banskej Bystrici. Prispievateľ Přítomnosti. Živím sa programovaním. Predtým som blogoval na SME. V kultúrnom centre tu. v Starej Turej moderujem besedy o knihách v cykle Liter.Túra.