Denník N

Rozprávka pre deti, v ktorej sa spoznajú všetky mamy

Výtvarník, spisovateľ a kazateľ Daniel Pastirčák napísal knihu, ktorú nájdete v aktuálnej ponuke rozprávok pre deti. Môžu si ju prečítať, čoby nie, niečo im bude zrozumiteľné, niečo pochopia po svojom, niečo nechajú tak. Keby však bolo na mne, zriadila by som v kníhkupectvách krosžánrovú policu s názvom „Knihy akože detské, ale hlavne pre mamy.“ Táto by jej kraľovala.

Autor sa netají tým, že knihu Rozprávka o lietajúcej Alžbetke písal pre svoju mamu Alžbetku k jej 80. narodeninám. Vložil do nej celý jej život v krásnych poetických obrazoch. V surreálnych výjavoch sa Alžbetka – dievčatko narodí, s krídlami poletuje po Modrom svete, až kým sa nezamiluje do dúhového vtáčika, ktorého jej otec neschváli, dohodne jej iného ženícha a o krídla ju definitívne pripraví. Alžbetka – žena s pristrihnutými krídlami ponuku odmietne a na svojich prechádzkach stretne chlapca s belasými očami, s ktorým si porozumejú a kráčajú životom ďalej spolu. Zo sklenej guľôčky chlapcovho detstva sa zrodia tri deti a Alžbetka spozná veľký strach. Na koži jej pribúdajú znaky prežitej bolesti, keď svoje deti hľadá po svete a zachraňuje pred jeho krutosťou. A po celý čas neprestáva veriť a dúfať, že tak, ako jej to Modro, v ktorom poletovala ako malá, sľúbilo, krídla jej jedného dňa opäť narastú.

rozpravka-o-lietajucej-alzbetke-2

Menšie deti budú mať zrejme z príbehu galimatiáš, pretože z ich pohľadu sa Alžbetka vyvíja príliš neuchopiteľne. Chvíľku je dievčatkom a ani si nevšimnú, ako sa to stalo a už opatruje svoje tri deti a krátko na to je starenkou. Ak chcete Rozprávky o lietajúcej Alžbetke ponúknuť ratolestiam, zvolila by som asi radšej vekovku od 8 – 12 rokov alebo aj starších. Pocit, ktorý kniha vyvolá, by som opísala asi takto: spomeňte si napríklad na pásmo rozprávok, ktoré sme v detstve sledovali počas nedeľných rán, kde sa medzi desiatkou bežných animákov ocitne umeleckejšie poňatý poetický bábkový príbeh o bohatierovi, ktorý sa odohráva v jemnom opare, vyrozprávaný zasnívaným hlasom Dušana Jamricha. Tým chcem povedať, že rozprávka Daniela Pastirčáka je síce stále rozprávkou, ale v umeleckom poňatí kráča inou líniou než sú bežné, priamočiaro a jednoznačne písané detské príbehy. Aj preto dojme viac mamy ako deti samotné.

rozpravka-o-lietajucej-alzbetke-3

Každá mama, ktorá sa do Alžbetkinho príbehu začíta, sa v ňom totiž spozná. Každá si spomenie, ako mladučká lietala modro modrým svetom, každá v istom zmysle prežila spálenie svojich krídel, každá hľadala lásku, každá po príchode detí prvýkrát zažila veľký strach, každá by za nimi šla aj do tých najtemnejších zákutí sveta, aby ich zachránila, každá s pribúdajúcim vekom cíti rany smútku na koži. Rozprávka o lietajúcej Alžbetke ponúkne mamám množstvo obrazov, pri ktorých im v dobrom aj dojímavom zmysle slova zovrie hrdlo. Ak si to budú mamy čítať s deťmi, každý v nej uvidí niečo iné. Kým mama uvidí v dúhovom vtáčikovi jasnú spomienku na dávnu veľkú lásku, ktorú niečo zmarilo, pre deti to bude len dúhový vtáčik, s ktorým sa Alžbetka nemôže kamarátiť. A kým mama pocíti zimomriavky v pasážach, kde odchádzajú starenka Anči a starček Janči, rodičia malej Alžbetky, pre deti to bude jednoducho presun rozprávkových postavičiek z jedného rozprávkového sveta do druhého. A potom prídu ďalšie a ďalšie metafory, ktoré mamy pochopia a deti buď prijmú alebo nechajú tak, ale s určitosťou môžem povedať, že ich skutočný význam pochopia až omnoho neskôr.

rozpravka-o-lietajucej-alzbetke-4

Tak, ako dej, aj samotné ilustrácie svojou modrou snivosťou podčiarkujú poetickosť celej knihy. Daniel Pastirčák nepoužíva príliš mnoho priamej reči, v knihe sú dlhšie opisné pasáže a udalosti podávané bez predchádzajúcej prípravy, skrátka sa udejú a treba ich tak prijať. Aj autorka obrazovej stránky, skúsená ilustrátorka Veronika Klímová, do nich vložila nehu matky aj zvedavosť dieťaťa a rovnako ako text, aj jej časť práce na rozprávke sa dá najvýstižnejšie opísať slovom: melancholický. Okrem obrázkov sprevádzajúcich dej sa medzi jednotlivými kapitolami nachádzajú dvojstránky pripomínajúce tematické tapety s predmetmi, ktoré sú zároveň predzvesťou toho, čo v deji ešte len príde.

rozpravka-o-lietajucej-alzbetke-5

Knihu na recenziu poskytlo vydavateľstvo Artforum. Foto autorka.

Viac z mojej tvorby a recenzií si prečítate tu.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie