Denník N

S Telekomom nikdy viac

Piatok 19. december, pár dní pred Vianocami, sedíte poobede doma a tešíte sa z neobvykle príjemného počasia vonku. Zrazu niekto zvoní, idete otvoriť a ľaľaho, dvaja policajti na chodbe, a že či tam bývate.

„No, jasné že bývam, mám tu trvalý pobyt a aj tu bývam, prečo?“, pýtate sa policajtov, ktorých ste medzičasom vtlačili do bytu, nemusí celá bytovka počúvať, že čo majú na srdci. Prebehne vám pred očami, či niektorý potomok niečo nevyparatil, alebo, ešte horšie, či sa nejakému potomkovi nebodaj nestalo niečo zlé až veľmi zlé.

„My sme nič viac nechceli, len že či tu bývate, či si preberáte poštu, bude Vám doručované zo súdu“, povedali a po kontrole občianskeho preukazu odkráčali.

Pachuť z prekvapenia a nulové tušenie, prečo by vám mal súd niečo doručovať, pokazia deň, aj sa vám uľaví, že sa nestalo nič horšie. Piatok pred Vianocami to skutočne nie je návšteva, ktorú by ste vítali s už napečeným pečivom. Ale čisté svedomie je fajn, lebo nemáte dôvod obávať sa nejakých vážnych problémov. Takže neriešite a poviete si, že však keď budú doručovať, tak nech doručia a uvidíte.

I po nejakých šiestich týždňoch vám skutočne pošta doručí do vlastných rúk prípis zo súdu, ktorým vám oznamujú, že žalobu o uhradenie nejakej pohľadávky nejakej neznámej, očividne vymáhačskej firmy, zastupovanej ešte neznámejšou, ale podobne pomenovanou advokátskou kanceláriou postupujú na miestne príslušný súd vo vašom obvode.

Tak sadnete k telefónu, snažiac sa zistiť, čo vlastne a komu dlhujete, keďže ste si nie vedomí nejakých neznámych a zabudnutých podlžností. Vymáhačskú firmu, ktorá proti vám podala žalobu nenájdete vôbec, ale nakoniec sa vám predsa len podarí nájsť aspoň jej sestru – advokátsku kanceláriu, kde si vás po telefóne nakoniec prehádžu až k tým vymáhačom.

A čuduj sa svete, T-Mobile, ktorý, keď ste si od neho nechali prenášať číslo, tvrdil, že to neprebehne, ak nebudete mať uhradené všetky pohľadávky, si na vás po takmer štyroch rokoch spomenul a chce od vás zaplatiť celých 22,26 eur. Keďže ste sa odvtedy presťahovali, nevedeli vás chudáci Tímobajláci nájsť.

Zaujímavé na tom je najmä to, že ste si od T-Mobilu preniesli číslo, takže ho stále majú v databáze. Je to pôvodne ich číslo, u nich ste ho dostali. Nikoho ale zrejme ani vo sne nenapadlo, že by vám poslali obyčajnú SMSku, alebo nebodaj zavolali a skúsili vás vyzvať k úhrade svojej pohľadávky. Mohli by byť možno aj úspešní. Keď vás chcú dennodenne otravovať reklamami, keď vám hocikto chce posielať reklamy aj bez vášho súhlasu, nie je problém. Len keď ide o niečo podstatné, tak vás zrazu nevedia nájsť.

Je predsa oveľa jednoduchšie pohľadávku voči bývalému klientovi predať vymáhačskej firme, ktorá jednak na vás pošle policajtov, aby zistili, kam vám majú posielať poštu a hlavne si okrem samotnej pohľadávky naúčtuje aj náklady, ktoré dosiahnu päťnásobok vymáhanej čiastky, takže z 22 eur je zrazu 120 eur. Vlastne máte šťastie, že pôvodná suma nebola vyššia, mohlo byť po Vianociach.

Tomu hovorím skutočne korektný a férový prístup k bývalému klientovi. Síce sa to skôr podobá na pomstu za odchod, necítim potrebu konšpirovať, že by to tak aj mohlo byť.

Jedno ale viem určite – odhliadnuc od najhoršej reklamy, akú kto kedy na slovenskom mediálnom trhu videl, odhliadnuc od kvality siete, ktorú mám tú „česť“ a príležitosť oceniť v rámci služobného telefónu, si týmto prístupom T-Mobile, alebo ako sa to teraz, po neviem koľkých zmenách názvu volá, zabezpečil jediné – aj keby bol jediný a posledný pod Slnkom, radšej začnem chovať poštové holuby, ako by som s nimi podpísal akúkoľvek zmluvu.

Teraz najčítanejšie

Juraj Petrovič

Vyštudovaný hudobník a právnik. Projektový manažér. Poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava - Nové Mesto a predseda poslaneckého Klubu novomestskej zmeny.