Denník N

Zanzibar bez miliónov na účte

Tyrkysová, priezračná voda a biely piesok ako z rozprávky, raj na zemi. Presne taký je Zanzibar, ostrov patriaci k Tanzánii, oddelený od vnútrozemia Afriky hodinovou cestou trajektom.

Niekto by povedal, že takáto dovolenka je len pre milionárov a bežný človek sa tam nikdy nedostane. My s priateľom sme tam však dovolenkovali za 300€/týždeň na osobu, vrátane leteniek, ubytovania a výdavkov.

Chcete vedieť, ako sa nám to podarilo? A ako môžete na Zanzibare dovolenkovať aj vy? Čítajte.

Spolu sme na Zanzibare strávili celý jeden mesiac a poriadne sme si to tam užili. Nechýbali večere na pláži, či drinky pri západe slnka. Každý deň som s nemým úžasom sledovala vodu a ležala som na pláži, ktorá bielosťou porazila aj pláže Maldív. To, o čom sme snívali, sa zrazu stalo realitou a nemuseli sme čakať kým budeme mať milióny na účte alebo šetriť do kasičky niekoľko rokov.

Ako sme našli letenky na Zanzibar za 261€?

Letenky na Zanzibar pre väčšinu ľudí nie sú lacnou záležitosťou. Bežné ceny spiatočných leteniek sa pohybujú od 500€ do 900€ v klasickej Economy triede. Takéto sumy boli mimo náš rozpočet a verím, že ani vy by ste nechceli platiť toľko, keď sa dá aj menej.

Už niekoľko rokov cestujem šikovne a lacno a vďaka tejto mojej cestovateľskej obsesii a bystrému oku kamaráta Jakuba z www.fly4free.com sa mi podarilo kúpiť akciové letenky na Zanzibar za 261€ spiatočne, s priamym letom z Bruselu. Bezkonkurenčná cena.

zanzibar-261e

Behom pol hodiny som skontrolovala životné náklady na Zanzibare, či bude dobré počasie a letenky boli na emaile. Potom som mala už len úsmev na tvári: zas ideme na cesty.

Do Bruselu sme si kúpili letenky Budapešť – Brusel za 2€ cez Ryanair, naspäť sme leteli za 15€ do Prahy. So všetkými nákladmi a denným výletom v Bruseli sme za spiatočné letenky zaplatili 350€ na osobu.

Podobné akcie na Zanzibar bývajú oveľa častejšie, stačí sledovať už spomínané www.fly4free.com, alebo aj slovenské, či české stránky ako www.kadetade.com, www.zaletsi.cz, www.vletenky.com, www.letenkyzababku.sk, či Tour de Svet na Facebooku. Tým, ktorí chcú sledovať všetko na jednom mieste môžem odporučiť www.flightor.com, tu nájdete 90% lacných leteniek, prípadne tento záujmový zoznam na FB, kde sa vám ukážu všetky lacné letenky uverejnené na Facebooku. Možností je veľa, stačí ich zobrať do rúk.

O tom ako hľadať letenky na Zanzibar som napísala aj samostatný článok, kto chce detailnejší návod, pozrite si ho tu.

Ubytovanie sa dá na Zanzibare nájsť aj za necelých 10€ na noc

Rozhodli sme sa zostať v turisticky najvyspelejšej časti Zanzibaru – na pláži Nungwi na severnom pobreží. Táto pláž je známa tým, že má nádhernú modrú farbu vody, biely piesok a hlboké more hneď na brehu. To totiž nie je na Zanzibare samozrejmosť a veľa pláží je tak plytkých, že plávať sa dá až 1-2km od brehu. Ďalším plusovým bodom, ktorý zavážil sú riasy: na Nungwi takmer nie sú, inde je ich oveľa viac.zanzibarmap

Nungwi nesklamala a v realite bola ešte krajšia ako na obrázkoch. Nevadilo nám ani, že to je najturistickejšie miesto Zanzibaru. Stále bola totiž pláž poloprázdna a ako bonus sme dostali super reštaurácie na pláži, veľa možností nakúpiť jedlo a dlhú fakt nádhernú pláž.

Našli sme si ubytovanie za 10 dolárov na osobu na noc, čiže 9,5€. Zjednali sme ho cez Airbnb, pôvodná cena bola dvojnásobná, 20€ na noc. Toto ubytovanie neodporúčame, no ako sme zistili na Zanzibare, cena 10€ za noc sa dá nájsť aj inde.

Na Airbnb nájdete viac ubytovaní priamo u domácich ľudí, na booking.com zas viac hotelov a luxusných rezortov. Záleží od vás, ktoré využijete. Ak sa rozhodnete pre Airbnb, určite využite všetky možnosti ako získať zľavu – viete tak ušetriť aj 100€ na jednom pobyte. Tu sa o tom píše oveľa viac, koho zľavy na Airbnb zaujali, rozkliknite si tento odkaz.

Ak by ste sa už rozhodli bývať v hotely tak odporúčam cez Booking.com. Je to najväčší portál s ubytovaním vo svete, na ktorý viete využiť kupón na 25 dolárovú zľavu pri prvom booking nákupe nad 70€ dostanete 35€ späť. Využite ho hneď alebo si prečítajte ako to funguje v tomto článku. Aktuálne ponuky ubytovania na Zanzibare si pozrite cez tento odkaz.

K ubytovaniu mám toľko tipov, že tento článok by asi nikdy neskončil, preto som napísala ďalší s detailnými tipmi a konkrétnymi odporúčaniami.

Level služieb na Zanzibare a Zanzibarčania

Zanzibarčania majú o nás Európanoch veľmi pomýlený dojem, že nám peniaze padajú z neba zadarmo. Asi niekde prepočuli informáciu o tých 50 – 60-hodinových týždňoch, ktoré pracujeme. :) Takmer každý Zanzibarčan chce turistov ošklbať. S úsmevom vám dá dvoj-troj-násobnú cenu a nepríde im to vôbec blbé. My sme to začali nazývať „kožná daň“.

Prosím, nebojte sa, Zanzibarčania sú milí, neskutočne extrovertní a ochotní pomôcť. Ich hlavným mottom je „Hakuna Matata“, čo znamená „nie je problém“. Snažia sa vyjsť v ústrety každému. No väčšinou chcú na tom aj zarobiť.

Zanzibarské ženy. Vždy upravené a voňavé. Z mojej skúsenosti boli voči turistom spravodlivejšie, nechceli nám dávať tak predražené ceny ako ich manželia :) Keď sme niekde videli ženu-predavačku, väčšinou sme dobre nakúpili
Zanzibarské ženy. Vždy upravené a voňavé. Z mojej skúsenosti boli voči turistom spravodlivejšie, nechceli nám dávať tak predražené ceny ako ich manželia :) Keď sme niekde videli ženu-predavačku, väčšinou sme dobre nakúpili

Veľmi ma fascinovali Masaiovia, chlapi z vnútrozenia Tanzánie. Ich oficiálnym cieľom je strážiť Zanzibar. Pred kým a pred čím som ani po mesiaci nezistila. Mala som pocit, že sa celý deň iba prechádzajú po pláži a nadväzujú nové kontakty. A asi v tom boli úspešní, pretože som ich často videla okolo krku nejednej turistky. :) masajovia-na-plazi

Oficiálnym jazykom je svahilčina, no domáci nemajú problém s angličtinou, keďže Zanzibar je bývalá kolónia Británie. Dohovoríte sa takmer s každým, výnimkou sú rybári, ktorí anglicky nehovorili. Okrem angličtiny je dosť rozšírená je aj nemčina, taliančina, či ruština. Ak nehovoríte žiadnym cudzím jazykom, ruky a nohy tiež pomôžu.

Praktické tipy a triky a’la čo v bedekri nenájdete

Kedy ísť na Zanzibar?

 • Na Zanzibar môžete ísť kedykoľvek, musíte však rátať s tým, že od marca do mája tam prší. Často ide o rýchle a silné búrky, no stáva sa aj, že prší celé dni. Ostatné mesiace je na Zanzibare sucho. Keď nemáte radi zimu na Slovensku, ideálne je pred ňou utiecť práve sem
 • Počasie je dosť horúce, v decembri a januári bolo počas dňa v priemere 33 stupňov. Noci sú príjemné, mikinu potrebujete jedine ak sa chcete chrániť pred komármi

Už teraz sa tešte na zanzibarské pláže

 • My sme dovolenkovali na pláži Nungwi, ktorá má zaslúžene menovku najkrajšej pláže Zanzibaru. Nungwi je to najkrajšie, čo som doteraz videla. Tá voda, ten piesok. Vždy keď som sa zadívala, nemohla som sa neusmiať. Raj. Piesok bol tak biely, že ma prvé dni doslova oslepoval. Zažili ste niečo také? Ja ešte nie, a to som precestovala krajiny ako Seychely a Maldivy, ktoré sa pýšia bielym pieskom a nádhernou vodou. Veď viac asi ukážu fotky:
 • Nungwi je prepojená s ďalšou plážou, ktorá sa volá Kendwa. Tá je rovnako krásna a dychberúca
 • Z ďalších pláží môžem odporučiť Paje, ktorá je športovejšia a mladíckejšia. Chodia sem kitesurferi a je tu kaviareň so super kávou priamo na pláži. O ostatných plážach som pridala tipy v článku venovanom práve plážam a ubytovaniu, pretože tie si rozhodne zaslúžia viac priestoru a tipov

Toto je pravý Zanzibar, nakuknite so mnou

 • Zanzibarčania veľmi životné prostredie neriešia. 100m od pláže pokojne nájdete skládku odpadkov. Ja už som si ale už zvykla, že čistota ulíc je vlastne výsadou Slovenska a Európy celkovo, nie bežná vec, ktorú vidno vo svete. Každopádne, pláže sú čisté a nádherné
 • Nič okrem letenky a pár dní ubytovania neradím bookovať vopred. Priamo na Zanzibare si všetko zjednáte za polovičnú cenu. To platí na dopravu, taxíky, výlety, safari, jedlo, súkromného šoféra. Na Zanzibare je oveľa väčšia ponuka ako dopyt. Nezjednáva sa iba v reštauráciách, kde majú menu s cenami. Všetko ostatné nekompromisne zjednávajte, inak neskutočne preplatíte. Zvyčajne sa dá ísť s cenou dole o 50% – 60% pôvodnej ceny. Ovocie, zelenina, alkohol, mäso, ryby, ubytovanie, taxíky… Spísala som aj priemerné ceny potravín na Zanzibare, určite vám tiež pomôžu.

Doprava na Zanzibare? To musíte skúsiť!

 • Naprieč Zanzibarom sa dá cestovať miestnou dopravou alebo taxíkmi. Taxíky sú o 1000% drahšie a navyše, taxíky máte všade na svete… My sme cestovali tradičnými autobusíkmi, ktoré Zanzibarčania volajú dala-dala a bolo to na nezaplatenie. Za 90 minút jazdy sme zaplatili menej ako 1€, pričom taxík na rovnakej trase stojí už po zjednávaní 20€.
 • Po Zanzibare premávajú dva typy dala-dala: nákladné auto a minibus. Pre ten zážitok odporúčam skúsiť oba, no nákladné auto vám bude určite stačiť 1x. Bežne sa tam totiž natrieskajú 30 ľudia, aj keď je tam miesto pre maximálne 15. Minibus býva pohodlnejší. Každý má svoje sedadlo, doprava je rýchlejšia a stojí rovnako.

  pixlr_20161219220455291
  Ja a ďalších 30 ľudí v dala-dala na štýl nákladného auta. Raz super, no druhý krát ma tam už nedostali. :)
 • Požičať si môžete aj auto, motorku, či skúter. Prenájom na Nungwi sa pohyboval okolo 35€ na deň za auto a 15€ za skúter. S motorkou a skútrom bacha, pretože na cestách sú neviditeľné spomaľovače. Uvidíte ich často až 1m vopred, a to je už často neskoro.
 • Kto chce viac odporúčaní na dopravu, prenájmy a taxíky, pozrite tento článok o doprave na Zanzibare.

Platenie, bankomaty a výbery na Zanzibare – tu pozor

 • Doláre sú na Zanzibare druhou domácou menou a platiť sa dá aj eurami. Ja však odporúčam zameniť si tanzánske šilingy (TZS). 1€ = približne 2200-2400 TZS. Ak platíte dolármi (alebo eurami), tak vás ošklbú na kurze
 • Bankomat nájdete len v hlavnom meste, Stone Town. Zmenárne sú všade. Kurz je približne rovnaký, čiže je to len na vás, či si prinesiete veľa hotovosti alebo tučnú kartu. Odporúčam to skombinovať a mať aj hotovosť, aj kartu
 • V niektorých hotelových reštauráciách sa dá platiť aj kartou, no poplatok je 5% – 10% z ceny účtu. V normálnych obchodoch s kartou absolútne nepochodíte, takže odporúčam mať vždy hotovosť

Internet na Zanzibare je na Afriku rozhodne nadpriemer

 • Poteším vás, Internet na Zanzibare je dosť kvalitný a nemala som problém s bežným surfovaním. Wi-Fi je dostupná vo väčšine reštaurácií na pláži. Niekedy vypadáva elektrina (priemerne 2x za týždeň na niekoľko hodín, vtedy Wi-Fi nie je)
 • V drahých hoteloch s wifi problém nie je, no v lowcost ubytovaniach je to horšie: domáci väčšinou len spravia hotspot z mobilu na požiadanie. Treba ich hľadať, poprosiť, musia mať kredit – zložité. Každému, kto chce mať pravidelný internet odporúčam kúpiť si miestnu SIM kartu
 • Na Zanzibare je viacero sietí, nám sa najlepšie osvedčil Halotel. Internet má bezkonkurenčne lepší signál ako Zantel. Zvyšné siete sme neskúšali.
 • SIM karta stojí 0,5€ (1000 TZS), neplaťte viac! Radi totiž za ňu pýtajú 5-10-násobné ceny. Následne si nabijete kredit a zvolíte balíček, ktorý chcete. Ja som mala mesačný internet (8GB) za 12€. Výhodou SIMky je aj to, že internet funguje aj keď vypadne elektrina
 • Na margo vypadávajúcej elektriny – odporúčam zobrať si Powerbank. Oceníte ho, keď zrazu vypadne elektrina

Zanzibarské jedlo, reštaurácie a varenie si

 • Zanzibar ma svojou kuchyňou totálne dostal. Čerstvé ugrilované mäso, ryby a morské plody, veľa zeleniny a ovocia. Ananásy, banány, či mangá chutili neskutočne. Niet divu, veď boli čerstvo odtrhnuté zo stromu. Našimi obľúbencami sa stal čerstvý mango džús, hranolky zapečené s vajíčkom a zanzibarská „pizza“ (mäsovo-zeleninová zapekanka). Až vám závidím, že sa na Zanzibar ešte len chystáte a neviete, aké chutné je ich jedlo
 • Na Zanzibare nájdete 2 druhy reštaurácií: reštaurácie na úrovni, väčšinou na pláži, ponúkajúce krásne priestory a čitateľné menu v angličtine. Tu zaplatíte za jedlo 6€ a viac, väčšinou okolo 10€. Nie je to lacné, no je to na pláži, chutné, krásne. Má to štýl. Druhý druh reštaurácií sú tie lokálne. Umelohmotné stoly a stoličky, často ďaleko od pláže, muchy všade naokolo, no jedlo tiež neskutočne chutné (tie vyššie na obrázku napríklad). A lacné. Od 1€ až po 5€, podľa toho, kde jete.
 • My sme striedali lokálne reštaurácie a tie na pláži: niekedy sme za deň s priateľom za jedlo minuli 40€, inokedy 5€. Na ľavom obrázku je jedlo z reštaurácie na pláži za 10€, napravo je jedlo za 1,2€ z lokálnej reštaurácie. Lokálne jedlo na obrázku sa volá Pilau a je to ochutená ryža podávaná s mäsom a šalátom.
 • V obchodoch kúpite ovocie a zeleninu, ale aj základné potraviny ako ryžu, konzervy, vajíčka. V niektorých obchodoch nájdete aj syr cheddar a maslo – obe austrálske značky, kvalitné. Takmer nikde tu nemajú ceny, a tak zjednávajte úplne všetko.

  zanzibar-304_1
  Naše denné raňajky a niekedy aj obed a olovrant. :) Tak chutné mango ako na Zanzibare som ešte nemala.
 • Zanzibarčania nemajú v krvi kávovú kultúru, skôr sa pije čaj, a to buď čierny alebo zázvorový alebo spice tea. V niektorých reštauráciách na pláži, ktoré vlastnia zahraniční ľudia vám spravia espresso ako má byť, no inde je to len instantná káva zo sáčku
 • Viac o jedle, reštauráciách a konkrétne odporúčania nájdete v článku o jedle a reštauráciách na Zanzibare.

Príchod na Zanzibar

 • Za víza sa platí 50 dolárov, môžete ich zaplatiť v eurách (49€), dolároch, šilingoch, či kartou (kartou to ide iba niekedy). Radím po prílete odísť z lietadla medzi prvými, inak budete na víza čakať v dlhom rade
 • Ak máte Diners alebo Priority Pass, vezmú vás do VIP lounge, kde vám víza vybavia za 5 minút. Pozor ale, za vstup do salónika sa platí (čo vám nepovedia), potom vám príde vyúčtovanie na kartu (19€ za vstup na osobu).
 • Taxík nájdete bez ohľadu na to, kedy priletíte. Hneď ako vyjdete z letiskovej haly sa na vás vrhnú hordy taxikárov. Do Nungwi berte cenu 20€, do Stone Town maximálne 4€-5€, nie viac. Zjednávajte nemilosrdne a neberte do úvahy výhovorky typu „je noc“, „je ráno“, „sú zápchy“, „opravujú sa cesty“… Sú to výmysly. Ak nie sú takúto cenu ochotní dať taxikári pred bránou, choďte k tým, ktorí sú za bránou letiska.

Suveníry zo Zanzibaru – čo je tradičné?

 • Ako tradičný suvenír sa dá priniesť korenie (Zanzibar je známy ako Spice Island), farebná pareo-šatka na pláž, postavičky alebo magnetky z ebenového dreva, kešu orechy, či ich tradičný alkohol Konyagi v plastových sáčkoch. Milovníkov štipľavého určite poteší zanzibarské extra ostré korenie, ktoré sa dá kúpiť na trhu.konyagi
 • Suveníry odporúčam kupovať všetky naraz buď na trhu v Stone Town, prípadne v Masaiských uličkách. Zjednávať je nutné, často nakúpite so 60% zľavou oproti pôvodnej cene.

Bezpečnosť na Zanzibare

 • Na internete nájdete veľa hodnotení turistov, ktorí boli okradnutí, dokonca aj z uzavretej izby. Určite najlepšie je mať na izbe safe, no to je vymoženosť drahších hotelov. My sme safe nemali a peniaze sme si nechávali v izbe (mali sme ich celkom dômyselne skryté, no len v rámci možností) a nič nám nezmizlo.
 • Na poličke sme mali dokonca uložený notebook, ktorý sme zo Slovenska brali s tým, že ak nám zmizne, tak žiaľ. Nič nezmizlo. Nikdy sme sa necítili v ohrození, či už na pláži, v meste alebo v reštauráciách. Samozrejme, vždy a všade sa môže stať, že vám niečo ukradnú, aj na Zanzibare, aj u nás na Slovensku, takže moja skúsenosť je iba mojou skúsenosťou a v žiadnom prípade všeobecným pravidlom.
 • Koho zaujíma bezpečnosť, ale aj nutnosť očkovania, či hygiena, pozrite tento článok o očkovaniach a bezpečnosti.

Koľko sme za čo minuli na osobu?

 • 261€ letenky Brusel – Zanzibar
 • 17€ letenky do a z Bruselu
 • 62€ náklady na transfery z letiska na letisko, vlaky, autobusy
 • 280€ ubytovanie na celý mesiac
 • 49€ víza
 • 20€ prespatie v Bruseli na ceste tam

To je spolu 689€ za ubytovanie + letenky + transfery. Zvyšné peniažky (cca 500€ na osobu) sme minuli na jedlo, reštaurácie a drinky. Toto je položka, ktorú sme mohli znížiť na polovicu jedením iba v lokálnych reštauráciách a varením si ľahkých jedál, ak by sme chceli, no nechceli sme. :)

Radšej sme sa kochali takýmito západmi slnka s čerstvým mango džúsom alebo drinkom v ruke
Radšej sme sa kochali takýmito západmi slnka s čerstvým mango džúsom alebo drinkom v ruke

Cestovať podobne lacno nie je iba výsadou Zanzibaru

Dá sa to takmer všade. Cestovanie do luxusných a vzdialených destinácií už nie je výsadou bohatých ľudí. Bežní Slováci môžu a už aj dovolenkujú v destináciách ako sú Seychely, Maldivy, Filipín, či Srí Lanka, a to za ceny podobné tým, ktoré platí väčšina ľudí za letnú dovolenku v Taliansku a Chorvátsku.

Vždy ma štvalo, že si ľudia myslia, že cestovať do exotiky je drahé

A preto som začala tvoriť stránku Travelhacker a písať knihy, kde radím ľuďom ako cestovať šikovne a lacno. Nájdete tam návody na lacné letenky, ubytovanie a tipy na to ako ušetriť čas, nervy a peniaze vo viac ako 30 destináciách vrátane krajín ako Thajsko, Barma, Filipíny, Sri Lanka, Seychely, Maldivy, či Brazília.

Ak som vás nalákala na dovolenku nájdete ma na FacebookuInstagrame kde mi môžete kedykoľvek napísať. Rada vám poradím.

Toto bol napríklad náš február 2015, jedna z prvých ciest do veľkej exotiky - na Seychely.
Toto bol február 2015, jedna z našich prvých ciest do veľkej exotiky – na Seychely. To som ešte bola študentka na výške.

 

A na záver mám na vás poslednú prosbu. Chcem, aby si tento článok prečítal každý Slovák, ktorý túži cestovať do ďalekých krajín, no myslí si, že to je drahé. Myslím, že je čas pretaviť sny do reality a vy mi môžete pomôcť tým, že článok pošlete kamošom alebo zdieľnete na Facebooku. Budem vám veľmi vďačná, ak mi pomôžete. :)zanzibar-1045_1

Teraz najčítanejšie

Janka Schweighoferová

Cestovateľka a zakladateľka webu travelhack.me. Pomáham ľuďom cestovať po svete šikovne a lacno vďaka praktickým tipom a vychytávkam, ktoré šetria čas, nervy a peniaze. Verím, že precestovať svet môže každý a netreba k tomu milióny na účte. O tom ako na to píšem blogy, knihy a robím workshopy.