Denník N

Úsmevy, napätie i hnev. Rivalita najznámejších tenisových sestier má mnoho tvárí

„Som rada, že som zvíťazila, napriek všetkému. Prepáč, že som ťa vyradila. Nechcela som, ale musela som,“ ospravedlňovala sa Venus Williamsová svojej o rok mladšej sestre Serene po ich prvom vzájomnom stretnutí na Australian Open v roku 1998. V tom čase ani jedna z nich netušila, že si rakety skrížia ešte ďalších 27-krát a nezmazateľne sa zapíšu do histórie bieleho športu.

Nebol to zrovna duel, na ktorý by diváci nostalgicky spomínali aj s odstupom dvoch desaťročí. Práve naopak, obe tínedžerky ponúkli len podpriemerný tenis s výsledkom 7:6, 6:1 pre Venus. Za pozornosť tak stála najmä uvoľnená atmosféra. Po záverečnom podaní rúk s empajrovou rozhodkyňou sa obe sestry ruka v ruke, s úsmevom na perách, poklonili fanúšikom.

Zostrih prvého zápasu sestier Williamsových na profiokruhu:

Ďalší moment poukazujúci na blízke puto oboch sestier ponúklo ich meranie síl vo finále Roland Garros 2002. Na jeho konci sa z dvojsetovej výhry radovala Serena a Venus sa pri slávnostnom ceremoniáli zamiešala do davu fotografov, aby mohla svoju úspešnejšiu sestru zvečniť. Neskrývala pri tom nefalšované dojatie. „Aj keď bola Venus spočiatku úspešnejšia, stále sme si veľmi blízke. Rodina je pre nás na prvom mieste,“ zdôraznila novopečená šampiónka.

Venus po finále v roku 2002 premohli emócie (inkriminovaný moment na videu zhruba v čase 2:45 – 3:40

Obvinenia z machinácií i spolupráca

Ich súboje však nesprevádzala len dobrá nálada. Ešte v roku 2001 na seba narazili v semifinále prestížneho podujatia v Indian Wells často označoveného za „piaty grandslam“. Venus však len niekoľko minút pred začiatkom stretnutia nečakane odstúpila. Oficiálnym dôvodom bolo zranenie kolena, no takmer okamžite sa vynorili špekulácie, podľa ktorých výsledky všetkých sesterských stretnutí ešte vopred určuje ich otec a dlhoročný tréner v jednej osobe Richard. Ten síce všetky obvinenia kategoricky odmietol, tamojších fanúšikov však vôbec nepresvedčil. Nepomohla ani podpora Andreho Agassiho, ktorý všetky dohady označil za absurdné. Podozrenie časti verejnosti pretrvalo dlhé roky a pred dôležitými zápasmi sa pravidelne objavovalo opäť.

Počas Sereninho finále proti Kim Clijstersovej publikum Williamsa a jeho dcéru počas zápasu i preberania trofejí vybučalo, nechýbali ani rasistické pokriky. Obe sestry zareagovali dlhoročným bojkotom turnaja. Odvolali ho až po dlhých rokoch, ako prvá tak učinila predvlani Serena a v nasledujúcej sezóne sa k nej pridala aj Venus.

Publikum v Indian Wells pred 15 rokmi búrlivo reagovalo aj na príchod Richarda Williamsa do lóže:

Napriek početným vzájomným duelom, v ktorých často išlo o veľa, obe sestry pravidelne spolupracujú vo štvorhre, kde vytvorili jednu z najlepších dvojíc Open éry. Spoločne vybojovali 14 grandslamových titulov a tri zlaté olympijské medaily.

Rivalita sestier Williamsových v kocke:

Venus Serena
Vzájomné zápasy 11  16
Počet grandslamových titulov vo dvojhre  7  22
Počet všetkých turnajových titulov vo dvojhre 49  71
Počet týždňov strávených na 1. mieste rebríčka 11 309
Zárobok z turnajov počas celej kariéry 34,435 mil. $ 81,762 mil. $

Z pazúrov smrti naspäť medzi elitu

Kariéra oboch sestier je plná vzostupov i pádov a práve ich súdržnosť im viackrát pomohla odraziť sa z dna. Serenu v rokoch 2005 a 2006 prenasledovali zranenia, kvôli ktorým musela dramaticky zredukovať svoj turnajový kalendár a vo svetovom rebríčku sa prepadla až na 95. miesto. Na Australian Open 2007 však prišla ideálne pripravená a na ceste za titulom stratila len dva sety. Návrat na post svetovej jednotky jej trval rok a pol, navyše sa o nadvládu musela preťahovať s Jelenou Jankovičovou či Dinarou Safinovou. A keď sa už na tróne konečne usadila na dlhší čas, osud jej prichystal ďalšie nemilé prekvapenie.

Začiatkom júla 2010, len pár dní po triumfe vo Wimbledone, šliapla rodáčka z Palm Beach Gardens v mníchovskej reštaurácii na sklenú črepinu a hlboká rezná rana spolu s natrhnutou šľachou ju prinútila vynechať zvyšok sezóny. Zotavenie jej výrazne skomplikovala aj život ohrozujúca pľúcna embólia, ktorá si vyžiadala dve operácie.

„V jednej chvíli som ležala na smrteľnej posteli, a to doslova. V pľúcach som mala niekoľko zrazenín. Ak by som s návštevou lekára otáľala čo i len dva dni, mohlo to znamenať koniec mojej kariéry,“ priznala jedna z najlepších tenistiek všetkých čias s odstupom niekoľkých mesiacoch. Vážne zdravotné problémy nenechali v jej rebríčku priorít kameň na kameni. „Získala som nový pohľad na život i kariéru. Nič nepovažujem za samozrejmé. Nepripravujem sa na dnešok alebo na blížiaci sa Wimbledon, chystám sa na zvyšok svojej kariéry,“ odhalila svoje plány tesne pred návratom.

Napriek sérii dobrých výsledkov si na prvý grandslamový vavrín po návrate musela takmer rok počkať. Po víťazstve nad Agnieszkou Radwaňskou vo finále Wimbledonu 2012 však do dnešných dní pridala ešte 8 ďalších.

Pomohla až radikálna zmena

Martýriom si prešla aj Venus. V roku 2011 jej diagnostikovali autoimunitné ochorenie Sjögrenov syndróm postihujúce najmä sekrečné žľazy. „Sucho v očiach a ústach patrí medzi charakteristické príznaky, ale ako profesionálnu športovkyňu ma najväčšmi obmedzuje únava. Niekedy môže byť taká ťaživá, že nedokážem ani sedieť na stoličke,“ poodhalila zákulisie boja s chorobou.

Práve na odporúčanie svojej mladšej sestry začala cvičiť jogu a častejšie si dopriala aj masáže. Neskôr radikálne zmenila jedálniček. Z milovníčky steakov sa stala takmer stopercentná vegánka, ktorá nedá dopustiť na surové ovocie, zeleninu či šťavy.

Výsledok sa dostavil takmer okamžite a ostrieľaná veteránka sa postupne zaradila medzi stabilné členky elitnej svetovej dvadsiatky, rok 2015 dokonca vo veku 35 rokov zakončila na 7. priečke. Aj po tridsiatke si udržala výbornú kondíciu, stále dominuje na sieti a jej voleje patria medzi najlepšie na okruhu.

Posledná kapitola výnimočnej éry?

Po takmer dvoch desaťročiach sa kruh jednej z najväčších tenisových rivalít všetkých čias pozvoľna uzatvára. Obe sestry zabojujú o titul z Australian Open. Vo finále grandslamového turnaja sa stretnú po dlhých ôsmich rokoch a pravdepodobne naposledy. Triumf v Melbourne by pre obe z nich predstavoval možno poslednú príležitosť zažiariť na tenisovom nebi.

Jedno je isté, v sobotu sa prepíšu rekordy. Ak uspeje Serena, pripíše si 23. titul z turnajov veľkej štvorky vo dvojhre a v historických tabuľkách sa odpúta od historicky najúspešnejšej ženy v Open ére Steffi Grafovej. Zároveň v pondelok vystrieda na prvom mieste svetového rebríčka Nemku Angelique Kerberovú. Jej staršia sestra zase v prípade triumfu vymaže meno domácej legendy Thelmy Coyneovej Longovej ako najstaršej víťazky Australian Open všetkých čias.

Legendárne Afroameričanky majú pre divákov v melbournskej Aréne Roda Lavera určite pripravenú nejednu lahôdku. Ponúknu strhujúcu trojsetovú bitku ako naposledy v predvlaňajšom štvrťfinále na US Open alebo padne verdikt podstatne rýchlejšie?

Zdroje videí: YouTube kanály SerenaWilliamsFansRoland Garros10isIzLife

Teraz najčítanejšie