BLOG
Natália Blahová
Natália Blahová
7 410

Bohužiaľ aj o ľudské práva treba u nás bojovať

O pár týždňov volíme nového verejného ochrancu práv. Vo všetkých zmluvných krajinách je dôležitým ústavným činiteľom s kontrolnými právomocami nad štátnymi orgánmi.

Keď ombudsman vydá správu o porušovaní ľudských práv, situáciou sa okamžite zaoberajú všetky dotknuté zložky štátu. Ich cieľ je rovnaký – náprava pochybení, zlyhaní a zlepšenie systému tak, aby sa problém neopakoval. Tým spoločnosť morálne rastie, zdokonaľuje sa a vyvíja k lepšiemu.

U nás správa ombudsmanky o porušovaní ľudských práv pre predstaviteľov štátu značí, že majú dôvod na posmeškovanie, znevažovanie a pohŕdanie. Žiadna sebareflexia, žiadna náprava, žiadne ospravedlnenia. Kritika je v ich očiach útokom. Nie podnetom na zmenu.
Svojim postojom však vyjadrujú najmä neúctu k ľudskému životu. A to je nesmierne smutné. A nebezpečné. Lebo touto pózou legitimizujú neprávosť a posmeľujú do páchania neprávosti ďalších.

Spravodlivosť, právo a úcta sú pre nich len vzletné frázy, pretože po svoje funkcie si neprišli kvôli tomu, aby pre tento malý kus zeme priniesli niečo lepšie, ale preto, že v nich videli naplnenie svojich osobných ambícií. Bez ohľadu na to, koľkým ľuďom poškodia.

Nová prečudesná vláda nás krátko po voľbách presviedčala o tom, že jej jediným cieľom je byť hrádzou proti extrémizmu. Neviem, či tomu niekto uveril, ale dnes svedčia aj jej činy. Ignorovaním ľudských práv je priamo ona strojcom vzostupu radikalizmu. Pretože štát neplní svoju najdôležitejšiu funkciu – stráženie práv a spravodlivosti .

Kto by sa v takejto krajine odvážil biť za ľudské práva? Kto by chcel byť zaťahovaný do politických prekáračiek? Kto by sa vrhal do márnych bojov, keď porušovanie zákonov a ľudských práv má ochranu vlády? Kto by chcel označiť niekoho za chybujúceho, keď skutok sa nestal?

Napodiv, ešte pár vytrvalých zostalo. Sú ako voda, čo kvapká do kameňa a ak vydrží dostatočne dlho, vyhĺbi dierku. Preto vzdávam veľkú vďaku a úctu pani ombudsmanke Dubovcovej, ktorá po roky trpezlivo znášala nepochopenie i aroganciu a napriek všetkému nerezignovala. Svoje poslanie zvládla tak, že je prvým skutočným ochrancom ľudských práv na Slovensku. O ľudské práva treba u nás bohužiaľ bojovať. Ona bojovala a bol to dobrý boj.

Dúfam, že nový ombudsman, bude mať dostatok sily, odvahy a odhodlania, aby aj za týchto ťažkých podmienok pokračoval v práci na navrátení úcty k ľudskému životu.
Nevzdajme to ani my. V boji proti krivde a bezpráviu nás bude potrebovať. Dá sa to zmeniť.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Poslankyňa NR SR, predsedníčka poslaneckého klubu SaS, členka výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny

Blogy

|