BLOG
Natália Blahová
Natália Blahová
22 379

Nič na druhú

Dnes som sedela na poslaneckom grémiu, ktoré zasadlo kvôli tomu, že veľvyslanectvá sa dožadovali vysvetlenia od nášho parlamentu, čo sa to tam u nás deje, keď na mikrofón zaznievajú hanlivé výrazy, urážanie a dehonestovanie ľudí podľa príslušnosti k rasám, národom a náboženstvám.

Na schôdzu som sa dnes ráno neponáhľala, lebo som presne vedela, ako dopadne ospravedlnenie poslancov Mazureka a Mizíka. Podľa uznesenia výboru sa mali ospravedlniť za svoje extrémistické výroky. Tomuto som skutočne nechcela robiť obecenstvo. Totiž – niečo tak absurdné, ako vytvoriť špeciálny bod na schôdzi Národnej rady a ponúknuť im veľkorysý priestor na exhibíciu, bola školácka chyba predsedu parlamentu. Výsledok sa dal vopred predpokladať. Ich „ospravedlnenia“ som nepočula, videla som len kratučké zostrihy, no počula som k nim pobúrené komentáre. Samozrejme, že sa neospravedlnili, naopak, svoje komentáre rozšírili.

Mnohí sú náchylní k rýchlym rezom. Skratkovité riešenia však nemajú cenu. Pozatvárať, vypnúť, nepustiť, odchádzať, nediskutovať… To sú len postojové deklarácie. Neriešia podstatu problému.

Títo páni neponúkajú nič. Nemajú riešenia, len parazitujú na ľudskom strachu. Priestor, ktorý dostali nielen dnes, ale všeobecne výsledkami volieb znamená, že sa budú chcieť po štyri roky etablovať vo verejnom priestore. A berte na to jed, že túto jedinečnú príležitosť si nenechajú ujsť.

Bojovať proti poslancom je beznádejné. Chráni ich indemnita. Je to výroková imunita na pôde parlamentu. Platia na nich len veľmi mäkké ustanovenia Rokovacieho poriadku a mandátového a imunitného výboru, ktorého najvyšším postihom je pokuta vo výške 4000€. Ak by ste si chceli kúpiť komerčný reklamný priestor v médiách, určite zaplatíte viac.

Paradoxom je, že do úlohy mravokárcov sa stavajú tí, ktorí túto situáciu spôsobili. V štáte, kde zlyháva právo a spravodlivosť, vzniká ideálne podhubie na to, aby militantní, prvoplánoví extrémisti začali vyťahovať roxorové tyče a povrazy.

Nerobme z nich však žiaden postrach. V týchto chvíľach je to tragikomická skupinka ľudí bez konceptu a ideológie. Napriek tomu už boli „štandardnými politickými stranami“ vyhlásení za tak dôležitých, že práve kvôli nim vraj vznikla aktuálna vládna koalícia čoby „hrádza extrémizmu“. I keď všetci dobre vieme, že jediné, čo týchto politikov viedlo k vytvoreniu koalície bol oportunizmus. Bezpochyby.

Vládna koalícia dala kotlebovcom svojimi vyhláseniami bezprecedentnú dôležitosť. Urobila z nich v očiach verejnosti tak nebezpečného nepriateľa, že pre jeho zmarenie je treba obetovať všetko. Aj posledné zvyšky cti poniektorých.

No ak sa pozriete dôsledne na túto „extrémistickú“ zostavu v parlamente, máte chuť jedného poľutovať, iného matersky vyzauškovať a ďalšieho len poslať do riti aj s jeho názormi.

Extrémizmus však povzbudzovali po dlhé roky vlády Róberta Fica, lebo rozdelili spoločnosť na niekoľko vyvolených, ktorí majú osobitné výsady: môžu kradnúť a nič sa im nestane, môžu podvádzať a smiať sa nám do očí, môžu si privatizovať štátnu moc. Vypuklé problémy spoločnosti neriešili: rómske osady odkázané na život v prvotnopospolnej spoločnosti bez vody a tepla, segregácia už aj malých detí, prehlbovanie priepasti bez akéhokoľvek riešenia. A silácke vyhlásenia. Podľa nich by sme mali dnes už šesťprúdovku do Košíc, strategické podniky aj v Čiernej nad Tisou a na základe etnickej príslušnosti by dostávali ľudia prácu zametačov chodníkov.

To im šlo najlepšie – silné reči. Rovnako ako kotlebovcom. Bez riešenia. Bez návrhov. Bez vízií. A kotlebovci z toho „nič“ urobili len „nič na druhú“ a preto sú v parlamente. V úbohej a smiešnej zostave. Čo situácia dala. A naozaj nedala veľa.

Dnes som sedela na poslaneckom grémiu, ktoré zasadlo kvôli tomu, že veľvyslanectvá sa dožadovali vysvetlenia od nášho parlamentu, čo sa to tam u nás deje, keď na mikrofón zaznievajú hanlivé výrazy, urážanie a dehonestovanie ľudí podľa príslušnosti k rasám, národom a náboženstvám.
A ako som tak sledovala tváre dôležitých predstaviteľov tohto štátu, veľmi silne som si uvedomovala, že na súčasnej situácii po celé tie dlhé roky usilovne pracovali. Práve oni.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Poslankyňa NR SR, predsedníčka poslaneckého klubu SaS, členka výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny

Blogy

|