Denník N

A. Babiš „oklamal“ český štát, tvrdí český premiér. A kto „oklamal“ a stále „klame“ ten slovenský?

Kauza Bašternák a mnohé iné kauzy určite poškodili náš štát finančne a jeho občanov morálne. Tým, ktorý majú tieto kauzy na svedomí môžeme teda pokojne odkázať to isté čo Sobotka Babišovi, iba slovo „český“ nahradíme slovom „slovenský“.

Keď nedávno R. Fico vo svojom prejave oznamoval koniec „politickej korektnosti“ iste netušil, že za riekou Moravou má pozorného poslucháča. A nebol ním nikto iný ako jeho priateľ Bohuslav Sobotka, český premiér. Ten sa na adresu svojho kolegu z vlády a súčasne jej podpredsedu A. Babiša nerozpakoval jednoduchým trumpovským jazykom povedať, že „Korunové dlhopisy bola cesta, ktorú využil miliardár  A. Babiš k tomu, aby dôkladne ojebal český štát“. Narážal tým na to, že A. Babiš v roku 2012, keď mimochodom ešte nemal verejnú funkciu, využil medzeru v zákone o daniach a ako fyzická osoba  nakúpil dlhopisy vlastnej spoločnosti Agrofert v nominálnej hodnote 1 Kč, ale v celkovej hodnote cca. 1,5 miliardy českých korún. Fígeľ je v tom, že vtedy vďaka nedokonalosti daňového zákona na krátku dobu dlhopisy v nominálnej hodnote 1 Kč fakticky nepodliehali dani z príjmu pretože daň sa zaokrúhľovala na celé koruny. V dôsledku zaokrúhlenia tak bola daň z dlhopisu v nominálnej hodnote 1 Kč iba 15  halierov a po zaokrúhlení 0 Kč. Treba povedať, že túto legálnu fintu na v podstate nezdanený príjem  využili okrem Babiša aj mnohý iný a také dlhopisy v nominálnej hodnote 1 Kč  vydalo až 73 tisíc emitentov v celkovej hodnote viac ako 177 mild. korún českých. A. Babišovi z tejto transakcie plynie ročne 90 mil. českých korún v čistom t. j. bez zdanenia. Tým, že nemusí platiť 15% zrážkovú daň, ročne sa tak vyhne plateniu dane  vo výške 13,5 mil. Kč do českého štátneho rozpočtu. A práve táto skutočnosť leží v žalúdku českému premiérovi. A to aj napriek tomu, že sa jedná o legálny postup. Na svojom facebookovom profile okrem už v názve citovaného vyjadrenia ešte uviedol “ Hovorí sa, že to bolo chvíľu legálne. Ja hovorím, že je to veľké pokrytectvo, keď inkasuje peniaze z Agrofertu, bez toho aby ich zdanil, a súčasne sa tvári, ako bojuje s daňovými únikmi. Toto je šaškáreň“

Khio

Za normálnych okolnosti by po takom výroku na adresu podpredsedu vlády a súčasne predsedu  väčšieho koaličného partnera zrejme okamžite nastal koniec koalície a teda aj vlády, predčasné voľby a možno aj žaloba podpredsedu vlády na jej predsedu. No, ale v súčasnosti asi žijeme inú dobu. Nič z toho sa totiž zatiaľ nekoná. A. Babiš sa obmedzil iba na konštatovanie, že nič nelegálne nespravil a českého premiéra obvinil z jeho zlyhania pri privatizácii OKD. A zdá sa, že česká koaličná karavána pôjde ďalej až do parlamentných volieb ktoré sa budú konať na jeseň tohto roku. Mnohých samozrejme neobvykle ostré a treba dodať, že aj vulgárne vyjadrenie predsedu vlády na adresu jej podpredsedu prekvapilo. Nikto by to od toho slušáckeho Slávka (Sobotky) ako priatelia familiárne volajú českého premiéra nečakal. No kto pozná výsledky nedávnych krajských volieb v Čechách v ktorých Babišove ÁNO vyprášilo Sobotkovu ČSSD a rovnako aj preferencie v ktorých si ÁNO dlhodobo udržuje viac ako 10% náskok pred ČSSD vie, že Sobotka musí hrať vabank, ak nechce po jesenných voľbách skončiť nie len ako premiér, ale aj ako predseda ČSSD.

Ale ako to všetko súvisí s nami a s našou slovenskou realitou? Všimnime si, že ani premiér Sobotka  netvrdí, že konanie A. Babiša je nelegálne a že porušil zákon. No napriek tomu považuje konanie Babiša za pokrytecké (pokrytec je človek, ktorý sa navonok robí lepším než je v skutočnosti) a za oj*****nie českého štátu tým, že štátny rozpočet je neplatením zrážkovej dane ukracovaný práve človekom, ktorého úlohou je naopak jeho napĺňanie. Nepripomína Vám to niečo? Pri kauze Baštrnák v ktorej zhodou okolnosti figuruje náš podpredseda vlády a istým spôsobom aj samotný premiér sa najmä ich koaličnými partnermi zdôrazňovalo, že porušenie zákona sa nezistilo. A to postačovalo na to, aby neboli vyvodené žiadne dôsledky. Český premiér ktorého zhodou okolnosti náš premiér považuje za svojho priateľa nám však názorne predviedol, že z jeho uhla pohľadu nemusí politik oj*****ť vlastný štát výlučne iba v prípade ak poruší zákon,  ale postačuje aby to bolo konanie ktoré štát a jeho občanov poškodzuje. Kauza Bašternák a mnohé iné kauzy určite poškodili náš štát finančne a jeho občanov morálne. Tým, ktorý majú tieto kauzy na svedomí môžeme teda pokojne odkázať to isté čo Sobotka Babišovi, iba slovo „český“ nahradíme slovom  „slovenský“.

 

Teraz najčítanejšie