Denník N

Čím menej vieš, tým lepšie spíš

je výstižný názov knihy od Davida Sattera s podtitulom: Ruská cesta k teroru a diktatúre za Jeľcina a Putina.

 ,,Nevedomosť je sladká.“ ,,Čo oči nevidia, srdce nebolí.“ Múdrosť zachytená v mnohých ľudových porekadlách. Natoľko banálna, že ju berieme ako konštatovanie a jej pravdu si v praxi neuvedomujeme. Však predsa vieme niečo o svete a na základe toho si utvárame náš názor na neho. To, že toho vieme málo a náš názor stojí na nostalgii, nevedomosti, ilúzii majstra Potemkina, lenivosti myslenia, pohodlnosti konzumu a (doplň podľa uváženia), nás netrápi a pomáha nám to prežiť vo svete, ktorý pevne držíme v rukách. Vďaka tomu sa v ňom cítime ako doma, v bezpečí pri ohni v kozube, kde zázvorový čaj rozvoniava spolu s medom a citrónom, v televízii beží Martinka z Turca a my sa popritom kŕmime správami z Putinových trúb, ktoré nás oblbujú propagandou. Niektorí sme na pravdu rezignovali, lebo má toľko verzií, že sa radšej uchýlime k Martinke, na ktorej sa vieme zasmiať, náš mozog je vypnutý a my môžeme byť naďalej spokojní sami so sebou, lebo sme to dotiahli ďalej ako ona. Ale nechcem moralizovať a nech sa každý zabáva, ako chce. Je to stále lepšie ako propaganda a ľudia sa môžu ubaviť k smrti, keď ich to baví.[1]

Groznyj v roku 1996 od Laurent Van der Stockt. Prvá rusko-čečenská vojna.

David Satter v Rusku veľa srandy nezažil; skôr sa začal obávať o vlastný život a skončilo to jeho vyhostením z krajiny.[2To, čo Putinovi alebo jeho rodine vadilo, je obsahom tejto knihy, ktorá jeho režim obnažuje a rozpráva o tom, ako sú politici schopní nad ránom vyhodiť niekoľko panelákov plných vlastných spiacich občanov do vzduchu, len aby sa udržali pri moci. Sad but true. Satter opisuje zrod niekoľko rôznych vĺn oligarchov, divokú privatizáciu a brutálne nájazdy na podniky, či občiansku vojnu, kedy Jeľcin neváhal dať strieľať do protestujúcich občanov, aby ďalej mohol vládnuť. To, čo sa deje na východ od našich hraníc, si nevieme predstaviť – najviac sa k tomu približuje vražda statočného Róberta Remiáša a naša tatranská privatizácia. Vraždy, výbuchy, granáty, otravy, paľby z tankov, z pištolí, fyzické násilie, masaker v škole v Beslane, bitúnok v divadle na Dubrovke, vražda Litvinenka, Politkovskej a x ďalších, pre mňa doteraz neznámych ľudí, ktorí sa stali pre Putinov režim nepohodlnými. Hrôzostrašné a v Strednej Európe momentálne nepredstaviteľné.

Vládne bombové útoky na vlastných obyvateľov, Moskva 1999.
Bombové útoky na obyvateľov v Moskve v roku 1999. Satter v knihe podáva presvedčivé dôkazy, že ich má na svedomí FSB.[6]
Po prečítaní tejto knihy trochu viac porozumiete tomu, prečo môže byť Putin populárny, keď vyhlasuje, že rozpad ZSSR bol tragédiou a katastrofou[3] a ako mohla nezvládnutá transformácia socializmu na kapitalizmus drasticky znížiť životnú úroveň celej krajiny, skrátiť dĺžku života mužov o 6 rokov, pripraviť ľudí o úspory, paralyzovať hospodárstvo, znížiť HDP krajiny o polovicu (počas veľkej hospodárskej krízy v Amerike klesol HDP o 30,5 %), či znížiť priemyselnú výrobu o 56 % (taký pokles nenastal ani počas Nemeckej okupácie cez WWII).[4] Sen o slobode a novom živote skončil ekonomickým kolapsom a premenil svetovú veľmoc na krajinu tretieho sveta s tisíckami atómových hlavíc, schopnými zrušiť život na zemi (baktérie a vírusy by pokračovali bez nás).

Aj ruskí vojaci potrebujú odpočinok. Druhá rusko-čečenská vojna v rokoch 1999-2000.

,,Čím menej vieš, tým lepšie spíš“ platí len do bodu, pokiaľ táto nevedomosť neohrozuje náš život ako je to pri slepej láske Slovákov k Rusku a odklonu od NATO, Európskej Únie a liberálnej demokracie. Nereflexiou nášho minulého režimu sa cez konšpiračné média plné trollov z Petrohradu vraciame k heslu so Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak. Stretávam čoraz viac ľudí, ktorí si myslia, že armáda je zbytočná – však sme malé Slovensko, nemáme šancu sa ubrániť. Ako keby sme nechápali, že každý nepriateľ počíta s tým, koľko ho obsadenie územia bude stáť. Ak Rusku padne pri dobýjaní Slovenska 10 000 vojakov, tak bude cena za anexiu alebo okupáciu iná, ako keď si jeden vojak vyvrtne členok a druhý dostane chrípku a syfilis. A aj diktatúra alebo autokracia musí matkám padlých vojakov vysvetliť, kde zmizol ich syn alebo dcéra a či to stálo za to. Keby malo Slovensko toľko obyvateľov ako Nemecko, bolo by podobne ekonomicky silné a vlastnilo by atómové zbrane, tak by sa nemuselo obávať nejakého Putina. Ale je nás len 5 miliónov a časom bude ešte menej (počet obyvateľov Slovenska má do roku 2100 klesnúť zo súčasných 5,426 milióna obyvateľov na 3,732 milióna[5]). Možno sa časom rozplynieme v Poľsku na trhoch, ale pokiaľ tu žijeme a chceme, aby sme žili v slušnej krajine, tak si nemôžme dovoliť žiť v bezpečnostnej bubline, lebo sa z nás stane nárazníkový štát Moskvy, koberec, kde si bude Putin čistiť topánky.

Kniha je čistý destilát hrôz, ktoré sa stali počas Jeľcinovej a Putinovej vlády teroru, pod prikrývkou blahobytu plynu a ropy. Ale nie preto, že by sa na hrôzu sústredila, alebo ju nebodaj vyhľadávala, len popisuje, zlomové udalosti Ruska po roku 1991.

 

 

 

Text bol neskôr publikovaný v spoločenskej revue Přítomnost.

Referencie:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/David_Satter

  2. http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/371574-putin-rozpad-zssr-bol-katastrofou-a-tragediou

  3. https://www.artforum.sk/katalog/98690/cim-menej-vies-tym-lepsie-spis

  4. https://dennikn.sk/216354/vymierame-a-starneme-v-roku-2100-bude-na-slovensku-podla-osn-37-miliona-ludi/

  5. https://en.wikipedia.org/wiki/1999_Russian_apartment_bombings

Teraz najčítanejšie

Jaro Stančík

Živím sa programovaním. Člen komunity, ktorá znovu otvorila Artforum v Banskej Bystrici. V kultúrnom centre tu. v Starej Turej moderujem besedy o knihách v cykle Liter.Túra. Prispievateľ do pritomnost.cz. S blogovaním som začínal na SME.