Denník N

Hovorí Fico pravdu o príčine cien elektriny za Radičovej vlády?

Cena elektriny pre stredne veľké firmy na Slovensku a vo zvyšku V4. Zdroj:eurostat.eu
Cena elektriny pre stredne veľké firmy na Slovensku a vo zvyšku V4. Zdroj:eurostat.eu

Fico si je veľmi istý veľkým dosahom svojích klamstiev na ľudí pred televíznymi obrazovkami. Nechápe však, že ako skončil Mečiar na matke zavraždeného Róberta Remiáša, ktorá mu dala facku kyticou, tak on(Fico) môže skončiť na jeho klamstvách a klamstvách jeho cvičených papagájov.

V nedeľu Fico a Ficoví s prepáčením cvičení papagáji opakovali svoje naučené frázy na RTVSTA3. Každý z nich má svoj nezameniteľný štýl. Ľubomír Jahnátek, aj keď je v oblasti zo Smeru najvzdelanejší, zaujímavo argumentuje rukami. Erik Tomáš skáče do rečí a snaží sa zosmiešniť oponenta. Andrej Hrnčiar na TA3 opakuje dve pesničky – „Fico sa o tom dozvedel až v Martine na výjazdovom rokovaní vlády“ v čase 41:58 a „Všetko je v poriadku“ v čase napr. 1:29:18. To už bola platňa obohratá a preskakovala mu.). Pre každého z nich je však príznačné, že nevidia problém v tom, že náklady na tento chaos aj keby dobre dopadol budú milióny € a že Fico a SMER si neprizáva a zároveň priznáva, že vládnu cenám energií. A najhlavnejšie je, že sa nepriznávajú, že vláda bola na to upozorňovaná už v minulom roku. Dokonale však opakujú historkou, ako sa Róbert Fico dozvedel o probléme na výjazdovom Rokovaní 13.1. v Martine a ako to rázne rieši, ale vlastne neriši, pretože vláda nemôže nič riešiť a riešiť môže iba regulačný úrad…

Ako som v minulom blogu písal, nárast ceny elektriny v rokoch 2011-2012 spôsobila neistota z budúceho vývoja ekonomiky vo vrchole Európskej krízy. Veľkoobchodná cena elektriny od roku 2008 okrem mierneho nárastu v roku 2011 neustále klesá:

Veľkoobchodná cena elektriny pre Slovensko na burze pxe.cz CAL-XX sú ceny kontraktov pre rôzne roky. V roku 2011 vidno nárast ceny. Zdroj: pxe.cz
Veľkoobchodná cena elektriny pre Slovensko na burze pxe.cz CAL-XX sú ceny kontraktov pre rôzne roky. V roku 2011 vidno nárast ceny. Zdroj: pxe.cz

Ak by toto Fico vedel, tak v živote nepríde to televízie a nezavesí si na svoj facebook trapný graf, kde zdôvodňuje vysokú cenu elektriny v roku 2011 práve Radičovej vládou. Ibaže by to veľmi dobre vedel a vedel aj to, že v roku 2011, keď 2x prišiel do TV s falošným grafom on a 3x Kažimír, že sa im aj tak toto klamstvo oplatilo a získali ním viac voličov, ako jeho prezradením stratili. Veď falošný graf bol v TV 5x a vysvetlenie chyby v grafe nemusel vidieť každý, ktorý videl falošný graf úspechov Ficovej „veľmi tvrdej regulačnej politiky“. S týmto počíta Fico aj teraz, alebo je len energetický diletant? A jeho ľudia sú tiež odtrhnutí od reality, ako boli v roku 2011, alebo to je premyslené, keď sa im to s plynom oplatilo?

Fico s falošným grafom ceny plynu 27.3.2011
Fico s falošným grafom ceny plynu 27.3.2011

No nie je zlatý, ako nás klame, alebo aký je mimo realitu?

Fico s falošným grafom ceny plynu 6.3.2011

Podobne nás zavádza aj vo feruári 2017 pri vysvetľovaní ceny elektriny

Poďme k realite a nemajme klapky na očiach. Róbert Fico by bol veľmi rád, ak by sme sledovali iba jeho reči a jeho grafy. Ale rovnako ako 1/3 mladých ľudí, ktorí odchádzajú do zahraničia nemusíme byť hlúpi a môžeme sa pozrieť aspoň na štatistiku cien elektriny v porovnateľných krajinách – v krajiných V4. Pre zmenu na cenu elektriny pre stredné firmy:

Cena elektriny pre stredne veľké firmy v EU zdroj eurostat.eu
Cena elektriny pre stredne veľké firmy na Slovensku a vo zvyšku V4. Zdroj:eurostat.eu

Ak si myslíte, že naše firmy majú nepatrične vysoké ceny, oproti ostatným krajinám V4, tak máte pravdu. Ale keď si necháme vládnuť Ficovi a neukážeme pravdu Ficovým voličom, ktorí to v TV nevideli, tak nám treba! Privatizácia v prvom rade znížila náklady prezamestnaných štýtnych kolosov, keď sa niekde znížil počet zamestnancov 4x. A nie že by nám zvýšila ceny.  Veď URSO reguluje tento prirodzene monopolný trh a neoprávnené náklade nemá uznávať. To by mu ale nemohol šéfovať Ficov nominant, ktorý hral na dve strany.

V minulom blogu som ukázal ceny elektriny pre stredne veľké domácnosti na Slovensku a vo zvyšných krajinách V4. Ak tie ceny v inách krajinách spriemerujeme, dostaneme nasledujúci graf:

Cena elektriny pre stredne veľké domácnosti na Slovensku versus priemer zvyšných krajín V4
Cena elektriny pre stredne veľké domácnosti na Slovensku versus priemer zvyšných krajín V4 Zdroj eurostat.eu.

A keď si to všetko dáme do jedného grafu, dostaneme:

Ceny elektriny na burze, pre stredné domácnosti a stredné firmy Slovensko versus zvyšné krajiny V4
Ceny elektriny na burze, pre stredné domácnosti a stredné firmy Slovensko versus zvyšné krajiny V4

Vidieť, že najväčší vplyv na vysokú cenu elektriny a jej zlacňovanie od roku 2011 má zlacňovanie elektriny na burze a trvalý pobyt občana, alebo sídlo firmy na Slovensku. A Ficovi už nepomôže, aj keby Erik Tomáš namiesto grafu:

Erik Tomáš sa snaží zachrániť kožu Ficovi
Erik Tomáš sa snaží zachrániť kožu Ficovi

prišiel s grafom upraveným podľa vzoru „veľmi tvrdej regulačnej politiky Róberta Fica“:

Graf ceny elektriny pre domácnosti. Zdroj: Kamil Bodnár
Graf ceny elektriny pre domácnosti. Zdroj: facebook Kamila Bodnára

(Tento graf ceny elektriny pre domácnosti je na rozdiel od Ficovho plynového z pred 5 rokov pravdivý, ale má ešte viac, ako „Ficov elektrický graf“ nižšie useknutú spodnú časť.)

Fico zavádza o cene elektriny v rokoch 2011-2012
Fico zavádza o cene elektriny v rokoch 2011-2012

Aj keď bolo treba prejsť k úprave cien a zrušiť krížové dotovanie sadzieb, tak mali byť na to občania upozornení včas. Fico len preukázal, ako vie majstrovsky zavádzať verejnosť a hovoriť nie čo si o danej veci myslí, ale čo najlepšie zaúčinkuje na voličov. Preto treba jeho voličom neustále pripomínať, s kým majú do činenia, že ich neustále zavádza, najviac robí svojim divadlom a že populista Fico by bol v 10 storočí  schopny dávať aj východ slnka za zásluhu strane Smer SD.

PS: Kto si stále myslí, že Róbert Fico rieši nezamestnanosť, tak nech si prečíta Ďakujeme Fico, že nezamestnanosť v ostatných krajinách V4 je nižšia, ako u nás a kto si myslí, že sem pritiahol Jaguár a obecne zahraničné investície, nech si prečíta https://dennikn.sk/blog/co-sulik-stromcekovi-nepovedal/.

Teraz najčítanejšie

Roman Hanajík


V súčasnoti považujem za najväčšiu hrozbu života na Slovensku bagatelizovanie smrtnosti Covid-19 počítaním "od buka do buka" a vyberaním si informačných čerešničiek zo všetkých zverejňovaných informácií o Covid-19. Sem tam sa venujem menej známemu riziku práce v kancelárii, kde banálne príznaky a mierna bolesť chrbta môže pri "správnej" kombinácii chýb v zdravotníctve skončíť trvalým a vážnym poškodením zdravia. Nie je problém sedávať celý život 8 hodín denne, ale po skúsenostiach aj iných ľudí viem, že riziko môže prísť aj za 10 rokov intenzívnejšieho sedenia. Vďaka SMERáckemu riadeniu zdravotníctva a tvrdeniu: "Zdravotná starostlivosť nie je ohrozená" som sa takto stal invalidný dôchodca. Venoval som sa aj klamstvám a falošnosti strán SMER-SD a bývalého "nepolitika" Kollára. Viac: https://www.facebook.com/roman.hanajik Alebo email: roman.hanajik treska gmail bodka com