Denník N

Fitko = zdravie? Keď návody zlyhávajú…

Prakticky som dostala od Vesmíru to, na čo som sa pýtala. Nepýtajte sa moc veľa, lebo stane sa možno,.. že sa to všetko „dozviete“ skôr než sa nazdáte… ibaže sa udeje možno taký scenár, ktorý ste určite nečakali….

Začalo to tým, že rada hľadám nové veci. Rada skúšam, experimentujem. Vyjsť načas zo stereotypu. Stereotyp je dobrý, ale občas z neho treba vyjsť – aby človek mal nový obzor, dokázal rásť… napredovať.. Dať si nový kód v telefóne, aby nezakrpatel mozog,.. či sa občas prejsť inou trasou, než som zvyknutá,… aby som sa necítila ako stroj.. (-:

Otázka bola: ako je to s cvičeniami vo fitku, keď cvičíte s trénerom? Aké je to pre telo? Aká je to skúsenosť? Logicky by to malo byť efektívne,…. nie?

Je to tak naozaj? Poďme ďalej k príbehu…

Chcela som z mojich meditatívnych cvičení čchikung prejsť do aktivity. Poďme na to! Som rýchla. Do zmien sa vrhám hned novým nápadom. Zalovím na nete. Nájdem fitko, čo sa mi pozdáva… trénera. Citlivého. S humorom. Mám to!

Experiment…

Prvé stretnutia boli fajn. Pretože tie cvičenia mali celkom hlavu a pätu. Telo však od začiatku nejavilo známky spokojnosti. Vždy po tréningu som druhý deň bola unavená, boleli ma snáď všetky kosti. Svaly.

Ale ok. Povedzme, že telo keď nie je zvyknuté na takýto druh tréningov – zrejme mu to chvíľku trvá – kým si zvykne.

Rýchly progres = väčšinou rýchly pád…

Ubehli tri mesiace, .. a ja som stále akoby nemala odpoveď – či sa deje to, čo som očakávala…. či mi to prospieva alebo viac škodí. Počas týchto tréningov som na chvíľu stopla moje cvicenia čchikung, ktoré som sa naučila od rôznych bytostí v Prahe, či Viedni….

Utorok… prvý februárový týždeň. Telo unavené. Zruším tréning? Ozvala sa vo mne zodpovednosť…… Tréning som starostlivo odcvičila, napriek únave a pocitu, že tieto cvičenia nie sú to pravé orechové. Posledný cvik. Prídem domov. Únava jak prasa. Telo spať už nechce od únavy. A v tom cvak…..

Chcete sa nadýchnuť, ale hneď s nádychom pociťujete bolesť na určitom mieste na chrbáte. Môj zaseknutý chrbát povedal hneď NIE!!! všetkým podobným cvičeniam.

Tento zásek opravovalo mnoho ľudí……

Nie je náhoda, že v tomto čase stretávam mojich známich. Obaja taktiež s fitkom končia. Jeden zaseknutá lopatka z dvíhania činky. Druhého bolí celé telo. Jeden skúša fyzioterapeuta.. Sklamanie? 50 eur a žiadny výsledok. Iba omáčky ako necvičiť. A vraj „v žiadnom prípade nezahrievať..“

Otváram internet, doktor google všetko vie. Bod č.1, ktorý som porušila hneď v úvode – „nenahrievať..“ Žeby? To by som ale nevstala z postele…. Volám známej a kričí na mňa: „nenahrievať!“ Super!

Návody v mojom prípade zlyhávajú….

Spomenula som si na Warrena Buffetta, ako hovorí: „keď šofér predáva, ja kupujem..“ Hm.. asi na tom bude kúsok pravdy…. Pozrite sa ako ide väčšina a urobte naopak. Aplikovateľné na rôzne veci…. Serte na návody! Ak cítite, že Vam teplo robí dobre – nahrievajte…..

Toto je iba začiatok príbehu….

Musím povedať, že čosi divné sa deje v Bratislave v tomto biznise. Píšem trénerovi… on iba naspäť odsmskuje. Že „to si mala z tých predklonov, strácala si rovnováhu.. dosť.“ Prosím? A prečo sme to ďalej robili? Chyba iste aj na mojej strane, nedala som priestor mojej intuícii, ktorej sa to od začiatku nezdalo….. Komunikáciu sa snažím posúvať tak, aby si dotyčný uvedomil, že aj taká chyba ho môže posunúť… Ale točíme sa v nezmyselných  komunikáciách dokola. Končím s vetou, že snáď nás to oboch niečo naučilo…. mňa áno. Žiadna odpoveď….

Prekvapuje ma prístup. Človeka, ktorý pracuje s telom. S ľuďmi. Môžte mať 100 certifikátov – keď Vám chýba empatia, akási človečina. Tá citlivosť, ktorá je dôležitá.. a rozhodujúca. Sklamanie? Hnev? Čakala som aspoň nejaké odporučenie na masáž.. na fyzioterapiu. Ostalo však veľké ticho…

„Ako môžem vedieť tvoje pocity pri cvičení..?“ To máte ako s masážou. Kým jeden sa spýta – ktoré miesto Vás bolí,.. iný pozrie na chrbát a hmatom cíti, že sa čosi „udialo“. Kým jeden masíruje s tlakom a aj po pokyne klienta je masáž silná a bolestivá, druhý pomocou reakcií bez opýtania – či netlačí príliš..? – presne vie podľa jemných pohybov klienta, že to nerobí dobre. A nemusí sa pýtať a používať verbálnu komunikáciu. Stačí mu gesto, pohyb, pohyb veľmi malý…… a badateľný… No a takto je to so všetkým!  Do ľudí a melónov nevidno. Ale môžte byť pozorovaním múdrejší….. Ukazuje sa, že toto je pri práci s ľuďmi kľúčové…….

Píšem ľuďom či v krátkom čase nebude možná masáž. Ľuďom rôznym, ktorých poznám aj nepoznám. Pokus – omyl. Všade čakačka…. Ale zaráža ma aj ten prístup… Viete, ťažko sa to predýchava, keď sa vrátite z Viedne, či z Prahy – kde Vás ofukujú. Ešte sa Vám spätne ozvú, či ste ok. A ako sa máte.. S mnohými terapeutmi, masérmi, trénermi, či psychológami, umelcami .. atď. – som takto už dlho v kontakte a sme priateľmi.  V Bratislave sa s tým stretávam veľmi zriedka. Ľudia sa zatvárajú. Aj psychicky. V emocionálnej rovine. Urobia svoju prácu a adiè!!! Skončili sme!

Žiaľ, tieto služby sú u nás v plienkach )-:

Sme v prípravke…. kým všade inde  napredujú rýchlosťou vetra!

Tí ľudia tu na Slovensku majú totiž v hlave uložený určitý program. O zákazníkov nestoja. Nikto ich nenaučil akejsi normálnej komunikácii, kde klient je kráľ. Zákazníci sa im menia ako na páse. Pás beží celý deň…. telá sa striedajú. Žiaľ sa to nedeje len u lekára, ale aj u ľudí, ktorí praktizujú akýsi osobnostný rozvoj, či ponúkajú starostlivosť o zdravie. A takéto existencie sú zaiste celkom radi, keď zavrú krám a idú domov. Žiadny rozvoj. Fyzioterapeuti nemajú páru, aké novinky sú v tejto oblasti.. mnohí nepoznajú koncept Idy Rolf,.. iba majú naučené určité postupy, ktoré vo väčšine sú pre nich postačujúce.  Lenže tie nemusia zaberať na každého… a často nemusia stačiť. Naučia sa to a robia to 150 rokov…. je to tragédia!

Mám mnoho kurzov z masáží.. preto viem aj na masáži – s čím ten človek pracuje… aké má ťahy.. poznám rolfprincípy, preto ma niektoré cvičenia neoslovia. Idú totiž proti telu! Mám znalosti spojené s psychológiou, ako aj skúsenosť s hypnózou… zaujímajú ma metódy, ktoré sa prelínajú s hudbou,.. maľovaním.. ako aj telom.. Viem porovnať rôzne náhľady práce s telom ako aj psychikou… Všetko som si odskúšala starostlivo na sebe. A nemám to z kníh. A tým vôbec nechcem povedať, že som majster sveta… pretože moje bádanie pokračuje a ono nemá hraníc… Varujte sa ľudí, ktorí sa označujú ako odborníci. Takí sú často hrôzou. Neplatí to samozrejme vždy. Ale väčšinou tí, čo veľa vedia sú veľmi skromní a to práve preto, že aj oni sa vzdelávajú ďalej a s rešpektom, že také niečo nemá hraníc. Varujte sa majstrov, guru,…

Čo chcem ale povedať –  mám dosť skúseností a prešla som sama na sebe všeličím. Aby som to spoznala sama na sebe a zobrala si z toho niečo – čo budem možno používať, ťažiť z toho, .. a používať to aj pre druhých…

Zaráža ma, ako sa ľudia správajú ku klientovi v zahraničí a ako sa správajú tu. Neviem a nedokážem pochopiť to veľké ego tu a astronomické ceny, pritom v porovnaní s ktoroukoľvek krajinou je to bieda. Za tú biedu si samozrejme ešte aj dobre zaplatíte. Možno tri krát viac ako inde! Prekvapuje ma tu prístup ľudí, čo také čosi robia! Prekvapuje ma ten ľahostajný prístup plný ega a arogancie. Žiaľ, s týmto sa často stretávam na Slovensku…… a môžte namietať, že aj tu je kvalita a nie všetci sú lúzri, ale ja vo väčšine prípadov stretávam práve lúzrov… počúvam o lúzroch, ktorí nemaju dostatočné vedomosti.. lúzri, ktorí žijú v obrovskej nevedomosti…. a chýba im to podstatné – rozmer človečiny……. V takom prípade sú všetky certifikáty zbytočné a môžte ich mať tisíce!!! Sú Vám nanič!! Môžte ich pokojne zahodiť!

Áno,  chcela som vyskúšať čosi iné…. urobiť experiment..

A zdá sa, že odpoveď som dostala….

Náhľad – ako fungujú tréneri vo fitnescentre, ako a s čím pracujú a ako sa mnohí správajú…..

Odpoveď nenechala na seba dlho čakať..

Komunikácia s trénerom odišla do hmlista… Skoré uzdravenie. Dovi a dopo. (A do pi..) Prázdno. Ticho. Žiadny telefonát. Žiadny záujem. Veď sa zajtra na tréning prihlási ktosi iný, nie??? Nahradí môj čas, predplatí si 10 hodín a ja zo zoznamu zmiznem…. Delete! Baj baj! Blíži sa leto, ženy potrebujú tréning. Odklepnuté. Vybavené…  Koniec spisu.

————

Dokončenie príbehu:

Môj chrbát mi dávalo dokopy mnoho ľudí…. Moji priatelia z Prahy, jedna milá pani z Viedne….. naozaj menšinová časť dobrej skúsenosti sa odohrala aj v Bratislave….

Som vďačná, že v Prahe sa mám na koho obrátiť. Nie sú to len maséri,.. a ľudia čo prepájajú psychiku a telo,.. – sú to hlavne osobnosti, priatelia, bytosti, ktorí človeka dokážu psychicky podporiť, dať radu, kontakt, klik na niečo obohacujúce, ľudia – ktorým kedykoľvek môžem zavolať… ktorí davajú niečo zo seba……

Lebo takto by to malo vyzerať……

Spomenula som si aj na môjho známeho – tanečníka  z divadla: „Bola to tá posledná zasratá trojsekundová zdvíhačka,.. a cvak! … paralýza na pol roka…..“

Tá rozhodujúca zdvíhačka, ktorá bola kľúčová…….

A pochopila som jedno: fitnes nie je o hľadaní kontaktu s telom. Má totiž hrozne ťaživý program: utrpenie. Musíte čosi strpieť, aby ste niečo dosiahli. Je to divný vzorec spoločnosti. Jeden z chybných programov v hlave. Naozaj to takto musí byť? Koľko krát sa tam ide proti nastaveniu tela? Koľko krát Vám  ľudia chcú čosi napraviť, ale idú na to silou? Vydrž, vydrž… Koľko krát je to neefektívne?

Všetko zlé je ale na niečo dobré…..

V momente, kedy som mala tento zásek som spoznala veľa zaujímavých ľudí. Dokonca som prebádala, že Ida Rolf má pravdu! Niektoré cvičenia Vám skracujú svaly…. napínajú ich ako strunu… Ak sú nesprávne robené – radšej sa vyserte na cvičenie – ako máte cvičiť zle….

A došla mi ešte jedna vec. Že Ida Rolf má pravdu, keď hovorí o týchto cvičeniach ako neefektívnych. Ona sama prešla mnohé metódy a skúmala to sama na sebe. A je mi jasné, že má pravdu. Tieto tréningy totiž jednostranne zaťažujú ten istý typ svalov – až môže dojsť k preťaženiu, či blokádam. Vy si myslíte, že niečo robite pre seba – ale ničíte si fascie a skracujete svaly. Neverte všetkému pozlátku, skúmajte to v sebe! Teraz sa mi teória Idy Rolf pekne spojila s mojou skúsenosťou… A pochopila som, prečo ona niektoré cvičenia kritizuje a má voči nim veľa výhrad…..

Po čase.. Telo nabehlo opäť na správny režim. Môj čchikung sa stal ranným aj večerným rituálom. Spočiatku drsné, kým bolesť mizla….. Všetko začalo však opäť fungovať…. Pretože čchikung sa zdá stereotypný, ale vy zapájate hlavu a vizualizácie. A tieto techniky fungujú ako hodinky. Zrazu splývate. Pri cvičení som začala zapájať techniky hypnotickej terapie ….. kombinovať ich s rolfprincípmi.

Spojenie hlavy a tela … kde cítite každý nádych a výdych. Viete precítiť každý pohyb. Že ste. Existujete. Že splývate s Vesmírom…. Paradoxne, telo začalo viac získavať svaly z týchto cvičení… ako z fitnescentra…. o mnoho poznaní som múdrejšia…

Aj tieto ťažké dni ma presvedčili o tom, že návody nie sú univerzálne a neplatia pre všetkých rovnako…  darmo sa vy snažíte počúvať toho druhého, keď Vaše telo hovorí NIE… darmo Vám to odporúča štúdia, keď pre Vás to nie je vhodné….

Je veľa takých, ktorým taký tréning vyhovuje. Potom sú takí, ktorým to nefunguje. Možno iba natrafili na nesprávnych ľudí…. možno a možno a možno….. doplňte si to…

Každý máme inú cestu…

Každopádne .. ľudia, ktorí pracujú s niečím takým by sa mali správať trošku inak. Je to akoby ste otvorili pacienta, rozrezali mu pečeň a povedali: „Tak nič.. majte sa. Píšeme si..“

Prekvapuje ma prístup masérov, prístup trénerov, či terapeutov.. ktorí odmietajú zobrať časť zodpovednosti na seba. V prípade problému zrazu ostane ticho.. Prostredníctvom chyby sa posunúť o krok ďalej… čosi sa naučiť.. hľadať medzi riadkami…. Prekvapujú ma maily arogantných a namyslených ľudí z Bratislavy, ktorí si často (mnohí) nedovidia ani na špičku nosa, lebo mnohí nezdvihnú zadok a nevycestujú.. a takí nevedia porovnať rozdiel rovnakej služby v inej krajine… Sú to tí, ktorí zjavne nestoja o zákazníkov.. ktorých to zrejme vo väčšine prípadov nebaví…… a svoju prácu robia ako na páse. Prekvapujú ma astronomické ceny za túto biednu mizériu (vo väčšine prípadov žiaľ..), prekvapuje ma rozdiel medzi Slovenskom a susednými krajinami, ktorý je astronomický. Za nižšiu kvalitu – na Slovensku vyššia cena. Prekvapujú ma spätné reakcie, keď človek chce diskutovať a čosi potrebuje.. Prekvapuje ma nezáujem a aj neznalosť, či nevedomosť týchto ľudí, ktorí sa takých hrôz dopúšťajú… pretože človek nie je prístroj, aby sa cítil podľa štúdie… česť vynimkam, ktorých sa to netýka, ktorí svoju prácu milujú. Menšinová časť…. Prekvapuje ma nechuť a otrávenosť mnohých slovákov, ktorí sa hrajú na majstrov.. pritom sa v práci vôbec nevzdelávajú…….. 

Presne pre toto som odišla z bežných stereotypov… pretože som sa neposúvala…. pretože ma zamestnávateľ fackoval za nové nápady a inovácie – ako robiť veci inak. Bola som fackovaná za inakosť. Stala som sa totiž večnou  porušovateľkou šablóny….. šablóny v zakonzervovanom zhnitom systéme byrokracie… kde niet nadšenie pre tvorivú prácu…..

Musela som odísť, aby som sa k tomu čo mám rada – vrátila ako ktosi iný….. s inými informáciami a skúsenosťami…. s rešpektom, že vzdelávanie či už v umení alebo v staroslivosti o zdravie nemá hraníc…

Záver: kto sa pýta – dozvie sa…

Poučenie: Táto skúsenosť mi aj tak obohatila život… očividne tréner fitnescentra ostal na svojom políčku. Možno z nevedomosti. Možno z nevzdelanosti. Kto chce – z každého omylu vyťaží….. 

Ja som svoju odpoveď dostala. Trošku bolestným spôsobom..

Ale tak to niekedy býva,… ak sa chcete čosi naučiť……

Želám Vám zdravie (-:

PS: this is my experience… nemusí sa to skončiť vždy takto..

.. prosím..  rešpektujte vždy nastavenie svojho tela. Niekto Vám môže nanútiť návod, ktorý možno pre Vás nebude vhodný. Každý má inú cestu k sebe. K tomu – ako cítiť viac svoje telo, ako mu porozumieť….. ako telo prepojiť s psychickou pohodou…. 

Večná ufónica Kity…..

♡♡♡Poďakovanie za vynikajúci prístup:

♡Vladimír Kučera, rolfterapie Praha

♡Marusja K., Wien

 

(Foto k článku: http://www.kysuckyvecernik.sk/articles/2015/09/11/cvicenie-v-tehotenstve-radi-lucia-riecka-z-riecky-relax-fitness)

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Katarína Lorenčíková

Majka z Gurunu, večná ufónica... hľadačka pokladov v nevšedných všednostiach... Skladateľka, hudobníčka, textárka, speváčka, cirkušantka života.. Človek... Našu music nájdeš na www.zabie-pierko.mozello.cz O mne? Dočítaš sa viac na mojom webe: www.vwala.sk Život je ako tanec! Namaľuj si svoj obraz života.. namaľuj si sny..... Vesmír nie je až taký krutý, aby všetkým splnil ich priania (-: