Denník N

Bratislava, nájomné bývanie a dve miešačky pokrytectva

Projekt náhradného nájomného bývania Pri kríži je starý viac ako dva roky. Projekt sme prevzali od predchádzajúceho vedenia a dotiahli až tesne pred realizáciu. Celý čas projekt postupoval za spolupráce starostu Dúbravky Zaťoviča, ktorý aj podpísal všetky potrebné povolenia, vrátane stavebného.

Keď sa pred voľbami opýtate akéhokoľvek politika, či by malo mesto stavať viac nájomných bytov, každý vám povie, že samozrejme áno a prečo sa to už dávno nedeje. A takto to vyzerá v praxi.

Mesto Bratislava dostalo od štátu povinnosť postarať sa o bývanie obyvateľom, ktorí žijú v reštituovaných bytoch. V minulosti sa tento problém odsúval a riešil sa len minimálne. Mesto má totiž pomerne obmedzené možnosti, kde byty stavať môže a vždy je to samozrejme v Bratislave a nie v Krupine. Jednou z nich je aj lokalita Pri kríži, kde je projekt v najpokročilejšom štádiu prípravy.

Projekt náhradného nájomného bývania Pri kríži je starý viac, ako dva roky. Projekt sme prevzali od predchádzajúceho vedenia a dotiahli až tesne pred realizáciu. Celý čas projekt postupoval za spolupráce starostu Dúbravky Zaťoviča, ktorý aj podpísal všetky potrebné povolenia, vrátane stavebného. Až do januára 2017 išlo všetko pomerne hladko. Prebehli stretnutia s občanmi lokality a mesto v rámci možností zohľadnilo aj pripomienky obyvateľov. Mesto sa rozhodlo postaviť dvakrát väčšie riadne parkovisko a vybudovať parčík. Všetko sa náhle otočilo v januári, keď starosta Zaťovič začal absurdnú kampaň proti projektu. V rovnakom čase starostovi Zaťovičovi samozrejme neprekáža niekoľko ďalších projektov developerov v Dúbravke, ktoré podpísal a sú vo výstavbe, alebo sa výstavba pripravuje. Tam však ide o súkromných developerov, takže tam predsa nebude zbierať lacné politické body. Radšej „zabojuje” proti zahusťovaniu pri mestskom projekte, ktorý sám schválil a podpísal, o ktorom vedel celé dva roky, pretože starosta Zaťovič je zároveň členom mestskej rady, kde sme o projekte pravidelne informovali. A čerešnička na celom náhlom obrate starostu Zaťoviča je uznesenie, ktoré žiada mesto, aby previedlo predmetný pozemok do správy mestskej časti, ktorý odhlasovali poslanci zastupiteľstva buď z nevedomosti alebo čistej zlomyseľnosti. Uznesenie som nepodpísal z jednoduchého dôvodu. Peniaze na nájomné bývanie sú viazané na pozemok, ktorý musí mesto vlastniť a mestská časť o dotáciu na výstavbu náhradného nájomného bývania žiadať nemôže, a tým pádom tento projekt hlavného mesta padne.

A Bratislavčanom prepadnú státisíce EUR, ktoré príprava projektu doteraz stála a hrozia nám ďalšie sankcie. Chcem sa teda starostu Zaťoviča spýtať – zaplatí tieto škody spolu s poslancami, ktorých na tento nezmysel nahuckal, alebo sa zas skryje za najbližší strom a bude len ukazovať prstom?

Uvedomujem si, že výstavba komplikuje život v bezprostrednom okolí, ale urobili sme všetko preto, aby obyvatelia lokality nakoniec z projektu mali prospech – lepšie a legálne parkovanie a úplne nový parčík.

Nebojím sa zodpovednosti. Ale keď vám bude najbližšie starosta Zaťovič rozprávať o tom, kto za čo môže, spýtajte sa ho na náhradné nájomné bývanie, na ľudí, ktorí majú nie svojou vinou problém s bývaním, respektíve s užívaním vlastných nehnuteľností. A s ktorými má starosta Zaťovič náhle taký zásadný problém. A spýtajte sa ho aj na množstvo projektov súkromných developerov v Dúbravke, s ktorými zo záhadných dôvodov žiadny problém nemá a tvári sa, že sa ho netýkajú, hoci sú pod nimi jeho podpisy. Rovnako tak by vám mal odpovedať na otázku, či jeho návšteva na magistráte v septembri 2016 v spoločnosti súkromného developera, ktorý mal záujem o výstavbu v tej istej lokalite, bola v záujme Dúbravčanov alebo niekoho iného.

Bratislavu meníme k lepšiemu, v kľúčových oblastiach máme výborné výsledky a bol by som rád, keby sme ich dosiahli aj pri nájomnom bývaní. Na to však potrebujeme aj ochotu zastupiteľstva a starostov mestských častí, ktorí dovidia aj ďalej, ako je koniec vlastného nosa.

Teraz najčítanejšie

Ivo Nesrovnal

Narodil som sa v Bratislave 19. mája 1964. Bývali sme na Jelačičovej. Po ukončení gymnázia som chcel študovať históriu, lebo dejiny ma vždy priťahovali. Nakoniec som však išiel na právo. Vo vzdelávaní som pokračoval ďalej na univerzitách v USA, Nemecku a Francúzsku. Profesionálnu dráhu som začal v Akadémii vied a ako právnik som mal tú česť pracovať so skvelými ľuďmi v kancelárii prezidenta Václava Havla. Ako advokát som žil a pracoval v rôznych európskych krajinách. Trinásť rokov som spoluviedol pobočku renomovanej medzinárodnej advokátskej kancelárie Gleiss Lutz Rechtsanwälte pre Česko a Slovensko. Dlhšie som žil v Hamburgu, Štuttgarte, dobre poznám Viedeň, Mníchov, Zurich či Kodaň. Po návrate zo zahraničia som ostal z mnohých vecí v Bratislave nemilo prekvapený. Odstup od západnej Európy sa zväčšil, Bratislava strácala konkurencieschopnosť a vypadla z rebríčkov kvality života. V roku 2009 som preto vstúpil do komunálnej politiky a stal som sa poslancom mestského zastupiteľstva. Pochopil som, že keď chce človek meniť veci, mal by začať niečo robiť. Pre mesto sme spolu s kolegami, mestskými poslancami vykonali kus roboty. Snaha vyvrcholila v roku 2014 zvolením za primátora hlavného mesta SR Bratislava.