Denník N

Konečne postavím záchytné parkoviská

Ilustračné. Foto – Archív N
Ilustračné. Foto – Archív N

Problém so záchytnými parkoviskami je bratislavský evergreen. Mnohé roky sa o nich rozpráva, ale okrem veselého pokusu bývalého primátora Ftáčnika v Inchebe ich dodnes nikto nevidel. Jeden z kľúčových problémov sú samozrejme peniaze, ale ja vidím ešte jeden zásadný problém a ponúkam úplne iný pohľad.

Ulice Bratislavy sa denne plnia autami nielen Bratislavčanov, ale aj autami ľudí, ktorí za prácou dochádzajú. A povedzme si otvorene, často nemajú inú, komfortnú možnosť. Záchytné parkoviská s napojením na kvalitnejšiu verejnú dopravu sa ukazujú ako jedno z možných riešení. Napriek všetkým chybám, ktoré MHD v Bratislave má, každý, kto nechce len nadávať, musí vidieť, že sa postupne modernizuje a zlepšuje. Zostávajú tie záchytné parkoviská.

Myslím si, že záchytné parkoviská majú byť starosťou župy. Po prvé preto, že väčšina prichádzajúcich áut patrí jej obyvateľom, a po druhé, bol by to konečne relevantný príspevok župy do systému Bratislavskej integrovanej dopravy, kde má župa väčšinový podiel, hoci poskytuje len mizerný zlomok výkonov. Som si istý, že pri takomto riešení by bolo súčinné aj mesto, pretože by z toho nakoniec profitovali všetci.

Bratislavská integrovaná doprava má potenciál fungovať ako moderný dopravný systém a len nedostatok ambície predchádzajúcich vedení spôsobil, že sme 12 rokov pozadu aj za susedným Brnom. Záchytné parkoviská v cene električenky, alebo lístka na MHD môžu byť veľký krok vpred a urobím všetko preto, aby sa tak čo najrýchlejšie stalo – ešte skôr, ako dopravné riešenia na príjazdoch do mesta zakonzervuje nový obchvat. Doprava v Bratislave si konečne zaslúži odborné a ambiciózne riešenia.

Viac o mojich aktivitách sa dozviete na facebook.com/uhler 2017.

Teraz najčítanejšie

Jozef Uhler

Žijem so svojou rodinou v okrajovej časti Bratislavy, v Jarovciach, ktoré ma fascinujú tým, že sú dedina aj mesto zároveň. Ľudia sa tu navzájom poznajú, na ulici vás bez problémov pozdraví človek, ktorého nepoznáte a hovorí sa tu štyrmi jazykmi. Nuž ako kedysi v Prešporku. Vyštudoval som informatiku na Matfyze, ktorý je na Slovensku jednou z najprestížnejších škôl a pre svoj život som si ako IT-čkár mohol vybrať ktorékoľvek iné mesto sveta. Mne sa však páčilo doma. Cítil som, že v Bratislave chcem žiť, pretože tento región spĺňa moje predstavy na pokojný a šťastný život. Chcem, aby každý, kto sa do bratislavského kraja prisťahoval, našiel v ňom svoj domov. Tiež chcem, aby ľudia, čo tu žijú od detstva, nehľadali svoju budúcnosť za hranicami. Toto je môj cieľ a dôvod prečo chcem byť županom a v júni 2016 som ohlásil svoj záujem kandidovať na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja.