Denník N

(2. AKTUALIZÁCIA) Revolúciu parkovania v Bratislave spustila NBS

Parkovanie v Bratislave
Parkovanie v Bratislave

2. Aktualizácia, 22. februára
MČ Staré Mesto dnes zverejnila riešenie vzniknutého problému, jeho súčasťou je aj vrátenie parkovacích miest na spornom pozemku späť Bratislavčanom.

1. Aktualizácia, 20. február:

Vyjadrenie hovorkyne Národnej banky Slovenska, Martiny Solčányiovej:
„Národnej banke Slovenska je týmto zo strany mesta Bratislava kompenzovaná utrpená majetková ujma, kedy pri výstavbe centrály NBS mesto neúmyselne predalo Národnej banke Slovenska pozemky, ktoré mu nepatrili.

Mestskí poslanci preto v roku 2012 schválili, že na NBS sa prevedú náhradné pozemky a bývalý primátor Milan Ftáčnik následne v roku 2014 podpísal dohodu na odstúpenie plochy na Slovanskej ulici. Práve na tejto ploche parkovisko stálo.

Vyjadrenie hovorkyne mestskej časti Staré Mesto, Nory Gubkovej:
„Mestská časť to vyrieši tak, aby zostal počet zachovaných parkovacích miest, a tak, aby ZŤP mali také miesto, ktoré im aj z hľadiska postihu bude vyhovovať, a to po komunikácii a dohode s nimi.“

zdroj: Aktuality.sk

Zápisnica z komisie pre určovanie dopravných značiek

operativna-komisia-dopravy-slovanska-nbs

zdroj: Bratislava.sk (.pdf, str. 518)

doplnené 23:45
Reportáž TA3 o tom, či je Dohoda o vzájomnom urovnaní medzi magistrátom a NBS platná.

Dohoda o vzájomnom urovnaní č. 248808601400 on Scribd

K tomu, prečo o zmenách parkovania na Slovanskej ulici nebol upovedomený nikto z majiteľov bytov, či aspoň užívateľov vyhradených miest pre invalidov, sa v komentároch pod článkom vyjadrila Jana Kováčová, vedúca tlačového a edičného oddelenia NBS a Radoslav Števčík, starosta MČ Staré Mesto.

 

2. Aktualizácia, 22. február:

MČ Staré Mesto dnes vo vyjadrení k podnetu na webe OdkazPreStarostu.sk zverejnila riešenie vzniknutého problému, ktorého súčasťou je zmena parkovacích miest v priľahlých uliciach z voľného parkovania na rezidenčné. Návštevníkom a zamestnancom Staromestského kultúrneho centra boli vyhradené 2 miesta v hornej časti Školskej ulice a držiteľom preukazov ZŤP 2 miesta v jej spodnej časti.

No predovšetkým, obyvateľom Bratislavy boli vrátené parkovacie miesta na Slovanskej ulici, ktoré sa nachádzajú na mestskom pozemku (parcela č. C 8056/25) a ktorých zabratie Národnou bankou Slovenska bolo impulzom k napísaniu tohto blogu, keďže na zmenu parkovacieho režimu v prospech NBS neexistuje žiaden právne relevantný dôvod. Takým totiž ani na Slovensku nemôže byť fakt, že šéfka tlačového odboru NBS „nemá dôvod pochybovať“ o tom, že pozemok patrí NBS. A už vôbec nie to, že starosta MČ Staré Mesto disponuje nesprávnymi informáciami o pozemkoch v správe svojej Mestskej časti.

Hovorkyňa MČ Staré Mesto Nora Gubková takto odkomunikovala riešenie problému na webe mestskej časti Staré Mesto, ako aj pri podnete na webe OdkazPreStarostu.sk:

PROBLÉM PARKOVANIA VYRIEŠENÝ
Obyvatelia zóny medzi Fazuľovou, Školskou a Slovanskou ulicou neprídu o parkovacie miesta, naopak vedeniu Starého Mesta sa podarilo vytvoriť aj nové. Pre lepšiu orientáciu si pozrite aj mapku, na ktorej vidno, že na Fazuľovej ulici je 16 rezidentských parkovacích miest (z toho 5 nových), ďalšie rezidentské miesto sa bude deliť o zásobovacie miesto v čase medzi 10. a 16.hodinou.
Na Slovanskej ulici ulici bude 15 rezidentských miest, teda o dve viac ako doteraz. O ďalších 21 miest sa rezidenti podelia s NBS, ktorá miesta môže využívať v pracovnom čase od 7. do 17.hodiny.
Na Školskej ulici bude rezidentom slúžiť 7 parkovacích miest, 2 vyhradené parkovacie miesta budú pre Kultúrne centrum, rovnako 2 sú vyhradené ZŤP po dohovore s držiteľmi preukazov. Rovnako 14 voľných parkovacích miest môžu využívať aj rezidenti.
58ad8cfc274db

V tomto texte, ktorý by mohol slúžiť ako učebnicový príklad nezvládnutia krízovej komunikácie, chýba okrem náznaku poľutovania nad vzniknutou situáciou aj dosť podstatná informácia o tom, na základe akej dohody či zmluvy môžu zrazu rezidenti využívať aj pozemky, ktorých výlučné vlastníctvo NBS ešte v pondelok obhajovala. Hádam sa to niekedy dozvieme.

Neoprávnene zabraté parkovacie miesta boli Bratislavčanom vrátené len vďaka tomu, že sme sa nezmierili s nezmyselným rozhodnutím úradov a rozhodli sme sa bojovať proti arogancii a nekompetencii mocných. Ďakujem všetkým aktívnym susedom, ktorí nielen nadávali ale aj konali a veľká vďaka za pomoc patrí aj Petrovi Netrimu z Cyklokoalície a Milanovi Šagátovi z VIA IURIS. Vďaka páni.

Súťaž :-)

Tomu, kto si ako prvý v komentároch pod blogom správne tipne, ktorá zo zainteresovaných inštitúcií (Magistrát, Staré Mesto, NBS) do piatku 24. februára prizná svoje pochybenie a ospravedlní sa občanom za spôsobené problémy a nepríjemnosti, pošlem legendárnu tašku od Cocopindy, ktorou ospravedlníte všetko.

 

____________________________________________________________________________

 

Predstavte si, že bývate v bratislavskom Starom meste. Žiadne Bonaparte, ani Five Star Residence, obyčajný panelák, dva vchody, približne 50 bytov. Máte? Tak a teraz si predstavte, že jedného dňa vám všetky parkovacie miesta na vašej ulici, vrátane tých invalidných, zaberie štátna inštitúcia, ktorá je financovaná aj z vašich daní. Nie, toto nie je príbeh z Istanbulu, Tripolisu, alebo Damasku. Takto si žijeme v Bratislave. Ale poďme poporiadku.

Parkovanie pred vašim panelákom? 720 EUR ročne.

Pred panelákom a v priľahlých uliciach máte k dispozícii asi 30-40 parkovacích miest na rezidenčnú kartu, za ktorú si platíte. O tých pár miest sa ale treba deliť s kultúrnym centrom, divadlom, taxikármi a s turistami na autách s EČ ako KE, PO, ZA, BB, SC. Žiaden problém, poviete si, veď sme všetci Slovania, parkujeme tu takto spolu už aspoň 8-tisíc rokov, tak sa nejako pomestíme. Aj keď občas parkujete kilometer od domu, stále je to na Bratislavu OK, veď za prvé – parkovanie nie je moje ľudské právo, a hlavne za druhé, Ivo Nesrovnal chystá revolúciu v parkovaní, tá to všetko určite vyrieši.

Jedného dňa však prídu chalani z najznámejšieho parking startupu, ktorí vďaka svojej odvahe a inovatívnym nápadom už roky ryžujú na parkovnom v meste aj pred univerzitami či nemocnicami. Vykolíkujú si  pozemok, ktorý od 89-teho slúžil ako mestské parkovisko, no zásahom vyššej moci sa stal súkromným majetkom, na 12 parkovacích miest zadrbú železné zátarasy a pošlú vám ponuku, ktorá sa neodmieta – parkovanie pred vlastným domom len za 720 EUR ročne, no že ste teda akože sused, dáme aj nejakú zlavičku. To, že na ich platenom parkovisku prenajímajú aj miesto priamo nad hlavným uzáverom vody pre celý panelák, nepovažujú za problém. Chvíľu premýšľate, či to nie je nejaký vyšší level skrytej kamery, alebo inej reality show, ale po pár minútach googlenia si vydýchnete. Sú to len firmy s prepojením na oligarchov a v ich svete to jednoducho takto chodí. Veď počkajte, v marci bude tá parkovacia revolúcia.

ProPark Stare mestoParkovanie pred Staromestským kultúrnym centrom na Školskej ulici v Starom meste si môžete prenajať od ProPark Facility, s.r.o. za 720 EUR ročne.
Ak bývate v paneláku, ku ktorému parkovisko pôvodne patrilo, dostanete zľavu. 5 EUR mesačne.

Ako bankári zobrali parkovanie invalidom

A potom príde TEN deň, piatok sedemnásteho. Od rána všetci diskutujú o hazarde, ktorý síce nikto nechce, no nie každému sa podarilo proti nemu zahlasovať, diskutuje sa o reguláciách, hoteloch, úplatkoch a zradcoch. Aj by ste sa zapojili nejakým konštruktívnym príspevkom, no vy máte iný problém, pretože pred vaším panelákom zase osádzajú nové parkovacie značky. Na chvíľu sa potešíte, že tá Ivova revolúcia prichádza o dva týždne skôr, čo má logiku, keďže ten fail s hazardom treba nejako vyvážiť. No keď s úsmevom dokráčate k jednej z nových značiek, tak zistíte, že revolúciu v bratislavskom parkovaní nespúšťa magistrát, ale NBS.

Národná banka Slovenska, štátna inštitúcia so stovkami zamestnancov sídliaca v 112 metrov vysokom gigantickom komplexe s podzemným parkoviskom, zobrala Bratislavčanom zo dňa na deň 31 parkovacích miest takým arogantným spôsobom, že aj hlavohrude vypalujúce v 90. rokoch bratislavské krčmy by sa od nich mohli niečo naučiť. Bez akejkoľvek diskusie či upozornenia prišli inštalatéri značiek a osadili vymedzovacie tabule „Réservé pre NBS“ na pozemku, ktorého vlastníkom bola, a podľa výpisu z listu vlastníctva údajne ešte stále je, Bratislava hl. mesto SR. Ak ste večer zaparkovali svoje auto na mieste určenom pre vozdilá s platnou parkovacou kartou MÚ BA Staré mesto, za používanie ktorého si platíte, tak na druhý deň ráno ste už parkovali pod tabuľou Vyhradené pre NBS a to bez toho aby sa vaše auto posunulo čo len o centimeter. Toto môžete zažiť iba v Bratiske.

Aby bolo aj tým nepoddajnejším Bratislavčanom jasné, komu odteraz patrí táto ulica, tak NBS obsadila nielen rezidentské miesta, ale aj miesta patriace Staromestskému kultúrnemu centru a… wait for it… bankári si privlastnili aj dve miesta pre invalidných občanov, ktoré mali pridelené zdravotne ťažko postihnutý majitelia bytov a za ktoré si viac ako desať rokov platili. Demontované „vozíčkarské P-éčka“ (mimochodom majetok ZŤP občana) zostali pohodené len tak v tráve, asi ako výstraha pre ostatných. Toto by si nedovolil ani Paška v Košiciach, a ten teda vyhral voľby. Pre Národnú banku Slovenska a zodpovedných úradníkov bratislavského magistrátu či MČ Staré mesto nie je takýto prístup k verejnému priestoru očividne žiaden problém.

dsc_0862-2Nové pravidlá parkovania na Slovanskej ulici sú v úplnom súlade s deklarovanou snahou magistrátu presvedčiť Bratislavčanov, aby využívali viac MHD, bicykle či vlastné nohy. Len si musia každé ráno svoje auto niekam odparkovať, aby mali kde zaparkovať ľudia z Národnej banky. Bratislava je peklo.

parcela-c-8056-25Pozemok, ktorý zabrala Národná banka Slovenska.

 

dsc_0853-2Výmena tabulí na parkovacích miestach prebehla bez akejkoľvek diskusie, či aspoň upozornenia. Ak ste vo štvrtok zaparkovali na rezidenčnom mieste, za ktoré si platíte,  tak v piatok ráno vaše auto stálo na mieste „Vyhradenom pre NBS“, bez toho, že by sa posunulo čo len o centimeter. Čo sa stane s autami rezidentov ktorí sú odcestovaní, to ešte len uvidíme.

dsc_0868-2Mnoho rokov boli 4 parkovacie boxy vyhradené pre Staromestské kultúrne centrum a 2 pre invalidov. Dnes si tieto plochy privlastnila Národná banka Slovenska. 

dsc_0869-2Druhá časť Slovanskej ulice, ktorú získala do vlastníctva NBS, slúžila odjakživa ako rezidenčné parkovanie pre Bratislavčanov, dnes sú parkovacie plochy bez výnimky vyhradené pre NBS.

17-2Národná banka Slovenska si na Slovanskej ulici vyhradila 18 parkovacích miest na 17-miestnom parkovisku.

 

Vchod do centrály NBSVstup do centrály Národnej banky Slovenska, štátnej inštitúcie, v ktorej pracuje viac ako tisíc ľudí. Počet stojanov na bicykle = 0.

Ivo Nesrovanl o novej parkovacej politike

Snažíte sa vyčistiť verejný priestor. Chcete zaparkovať pred domom, nemáte kde. Idete po chodníku, parkujú tam autá, často s mimobratislavskými značkami. Obyvatelia sú z toho frustrovaní. Bratislava je jediné hlavné mesto v EÚ a posledné krajské mesto na Slovensku, ktoré nemá parkovaciu politiku.“ 

Povedal v októbri Ivo Nesrovnal o novej parkovacej politike. A na otázku, či väčšina miest pred domami bude vyhradená pre obyvateľov Bratislavy, teda rezidentov, primátor Bratislavy odpovedal:

Áno, zrušia sa tie nezmyselné kríže, ktorými sú pomaľované ulice. Vzniknú vyhradené miesta, kde budú môcť síce parkovať všetci, ale rezidenti z dotyčnej mestskej časti to budú mať v rámci svojej celoročnej karty. Ostatní budú platiť za každé povedzme dve hodiny státia.

dsc_0880-2Donedávna verejné parkovisko na Školskej ulici dnes prenajíma ProPark Facility, s.r.o. Táto fotka plná nezmyselných krížov síce vznikla v sobotu, no aj počas pracovných dní je to najprázdnejšie parkovisko v centre Bratislavy.

Vývoj parkovania v centre Bratislavy

parkovanie-bratislava-2016

 

parkovanie-bratislava-2017

Ak náhodou práve uvažujete nad tým, že si zoberiete hypotéku na 30 rokov, aby ste mohli investovať do bývania v Bratislave, tak si to poriadne premyslite, pretože to, čo sa stalo nám, sa môže stať aj pred vaším panelákom. Možno by preto bolo rozumnejšie bývať v meste, ktoré manažujú príčetní úradníci a v ktorom štátne inštitúcie občanom zákerne neškodia. Obávam sa však, že nebude stačiť zmeniť mesto, ale aj krajinu.

Reakcie samosprávy k tomuto prípadu môžete sledovať aj na OdkazPreStarostu.sk

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Patrik Kimijan

Someone once told me, "Time is a flat circle." Everything we've ever done or will do, we're gonna do over and over and over again. - Rust Cohle