Denník N

Bude Rumunsko naším vzorom?

Zdroj: topky.sk
Zdroj: topky.sk

Udalosti posledných dní mali rýchly spád. Kauza vysokých cien energií a vody stále traumatizuje našu spoločnosť. Šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, Jozef Holjenčík už opustil svoj úrad. Opozícia však za hlavného zodpovedného za existujúci stav označuje premiéra Roberta Fica, ktorý práve preto musel čeliť obžalobe v parlamente, kde v utorok a štvrtok prebiehala mimoriadna schôdza spojená s jeho odvolávaním.

Už sa stalo pravidlom, že keď sa u nás odvoláva premiér, tak NAKA zvýši svoju aktivitu. V utorok prebehla razia na zaistenie materiálov pre podvody s DPH. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby tým podozrivým podnikateľom nebol Bašternák. Práve ten, ktorý sa spája s najväčšou politickou kauzou roku 2016. Práve ten, ktorý má spojenie s aktuálnym premiérom a ministrom vnútra. Práve ten, ktorý vlastní byt v bytovom komplexe BONAPARTE, ktorý prenajíma premiérovi Ficovi.

Výsledky razie ešte nie sú verejnosti známe, no samotný Fico vyjadril „pochvalu“ nad vykonanou iniciatívou. Na tom by taktiež nebolo nič zvláštneho, keby to nebolo len falošné gesto. Keby vyšetrovanie nebolo vedené zložkami, ktoré spadajú „pod palec“ ministra vnútra, Róberta Kaliňáka, ktorý má preukázateľné väzby na spomínaného podnikateľa. Vynára sa otázka, do akej miery prebehne vyšetrovanie v rovine transparentnosti a nezaujatosti zúčastnených aktérov, ktorú by si takýto prípad rozhodne zaslúžil.

Radikálny nesúhlas s podobným stavom krajiny sa rovnako odohral v minulom týždni v Rumunsku, kde stovky Rumunov vyšli do ulíc protestovať proti vláde, ktorá chcela dekriminalizovať korupciu.  Vôbec nie je vylúčené, že aj našim spoluobčanom dôjde trpezlivosť a podobné prejavy nesúhlasu môžu nasledovať aj na Slovensku. Práve toto uvedomenie si udalostí posledných dní by mohlo byť pozitívnym stimulom pre zúčastnených, aby zmenili svoje správanie a postoj voči občanom Slovenskej republiky.

Je zarážajúce, ak premiér Fico nechápe, že zotrvávaním v spomínanom byte eskaluje napätie v spoločnosti. Pripustil síce, že byt opustí, ale k dnešnému dňu sa tak ešte nestalo. Argumentom, ktorým obhajuje stále zotrvanie v byte, sa stal nedostatok času na hľadanie vhodného pozemku, na ktorom by si premiér postavil svoje nové sídlo. Čo skutočne drží premiéra v inkriminovanom byte? Možno aj na túto otázku dostaneme raz odpoveď.

Paradoxne, zmena bývania nášho premiéra by síce neprispela k celkovému zvýšeniu blahobytu občanov Slovenska, no znamenala by prvý, malý, dúfajme, že základný krok k riešeniu problémov s obrovskou korupciou a klientelizmom v našej krajine.

V opačnom prípade je len otázkou času, kedy sa zaplnia ulice slovenských miest podľa rumunského vzoru.

(Autor je poslancom Národnej rady Slovenskej republiky).

Teraz najčítanejšie

Milan Laurenčík

Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky. Člen Zahraničného výboru NR SR a Osobitného kontrolného výboru NR SR pre kontrolu NBÚ. Podpredseda Žilinského samosprávneho kraja, poslanec a predseda Komisie regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a životného prostredia Zastupiteľstva ŽSK. Od 2014 do 2016 starosta obce Terchová. ... zasadzujem sa o rozvoj regiónov, v ktorých bude radosť žiť....