Denník N

Ochranár a filmár Erik Baláž: „Každý môže urobiť veľa“

Erik Baláž

Náčelník kmeňa Tatry lesoochranárskeho zoskupenia VLK. Spoluzakladal spoločnosť Arolla Film, v ktorej sa s kolegami snaží prostredníctvom autentických záberov sprostredkovať vlastné nadšenie pre divokú prírodu širokej verejnosti a tým prispieť k ochrane konkrétnych území divokej prírody. Prvý dokumentárny Arolla film Strážca divočiny priniesol citlivé pozorovania z Tichej doliny vo Vysokých Tatrách. Filmovanie medveďov v ich prirodzenom prostredí autori z BBC či ORF po pár dňoch zrušili ako príliš náročné. Natáčanie filmu Vlčie hory na dnešnej hranici Slovenska, Ukrajiny a Poľska v skutočnej divočine trvalo 500 dní. Najnovším filmovým počinom je Život v oblakoch z prostredia Vysokých Tatier. V dokumente sú vo svojom prirodzenom prostredí zachytené kamzíky, jelene, medveď či dokonca rys. ERIKA BALÁŽA sme sa pred filmovým festivalom JEDEN SVET V PRIEVIDZI spýtali tri otázky.

Aké sú reakcie na váš nový film Život v oblakoch, ktorý uvedieme aj v programe festivalu?

Trochu som mal z toho obavy, pretože nikdy neviete ako to dopadne a Život v oblakoch je trochu iný, ako boli predchádzajúce filmy. Nakoniec ho ale diváci prijali s nadšením, tak sa z toho teším.

 

Na stránke vašej spoločnosti Arolla Film píšete aj o ochranárskom rozmere vašej práce: „prostredníctvom autentických záberov sprostredkovať naše nadšenie pre divokú prírodu širokej verejnosti a prispieť k ochrane konkrétnych území divokej prírody“. Čo by podľa vás mali spraviť bežní ľudia pre ochranu životného prostredia?

Každý má iné možnosti a schopnosti, no každý môže urobiť veľa. Najdôležitejšie asi je, aby boli ľudia aktívni a nebáli sa vyjadriť svoj postoj, ak sa deje niečo zlé. Každý človek sa môže zúčastniť demonštrácie, napísať list na ministerstvo, podpísať petíciu, opýtať sa starostu, či je naozaj nutné píliť stromy v parku. Každý má možnosť aspoň trochu podporiť ochranárske organizácie finančne alebo nekupovať výrobky, ktoré výrazne škodia životnému prostrediu.

 

Záverečnú otázku v predfestivalových rozhovoroch položíme tento rok každému hosťovi rovnakú: aké výzvy má podľa vás pred sebou naša spoločnosť?

Zrejme si hlavne potrebujeme vydiskutovať, čo vlastne od budúcnosti očakávame a kam by sme chceli smerovať. Teraz to vyzerá na dosť veľký chaos medzi ľuďmi a nedostatok naozaj rozumnej diskusie. Ľudia by mali pochopiť, že nastavenie akejsi spoločnej vízie, o ktorú sa budeme snažiť je kľúčové.

 

Počas filmového festivalu Jeden svet v Prievidzi vás pozývame na premietanie filmu Strážca divočiny a následnú diskusiu s Erikom Balážom o našej nedotknutej prírode a jej obyvateľoch. V programe premietneme aj nový film Život v oblakoch a budeme diskutovať s kameramanmi Arolla Film.

Odmyslime si ploty

Tešíme sa na stretnutie 13. až 18. marca v Dome kultúry v Prievidzi! Kompletný program a viac informácií nájdete na našej stránke www.jedensvet.prievidza.net/2017 alebo na udalosti na Facebooku.

Človek v ohrozeníFestival Jeden svet na Slovensku organizuje občianske združenie Človek v ohrození, nezisková organizácia, ktorá sa venuje humanitárnej a rozvojovej pomoci, podpore ľudských práv a vzdelávacím aktivitám. Generálnym partnerom festivalu je Nadácia Slovenskej sporiteľne.

Teraz najčítanejšie