Denník N

Dokumentarista Pavol Barabáš: „Výzvou je zvoliť si dobrého kráľa“

Pavol Barabáš

Dokumentarista pochádzajúci z Prievidze je verejnosti známy tvorbou unikátnych filmov. Rád vyhľadáva príbehy odohrávajúce sa v neprístupnej divočine, ďaleko od civilizácie, kde sa človek dostáva až za hranicu svojich možností. Má za sebou niekoľko objavných expedícií, od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch v Novej Guiney, cez spoluobjavenie megajaskýň na stolových horách vo Venezuele, až po absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria v Antarktíde. Dosiahol Severný i Južný pól, žil s Pygmejmi v Kongu i s kmeňom Suri v Etiópii. Prešiel najťažšie kaňony sveta ako Trou de fer, či Bras Magasin. Jeho filmy sú o tom, ako by sa človek mal správať k tejto Zemi. PAVLA BARABÁŠA sme sa pred filmovým festivalom JEDEN SVET V PRIEVIDZI spýtali tri otázky.

Ťažká otázka na úvod: natočili ste desiatky filmov z rôznych častí sveta. Keď by ste mali vybrať len tri, ktoré by ste divákovi osobne odporučili?

S odstupom času majú pre mňa stále väčšiu hodnotu dokumenty, v ktorých sme zachytili prírodných ľudí v ich prirodzených podmienkach. Spomeniem filmy Pururambo, Omo – cesta do praveku, či Pygmejovia – deti džungle. Boli to náročné cesty do doby kamennej, kde sme zachytili ľudí tak, ako sa žilo pred niekoľkými tisícročiami. Pre mňa to bolo také cestovanie v čase, ktoré sa už bohužiaľ nebude dať zopakovať.

 

Aké sú reakcie na váš najnovší film Sloboda pod nákladom, ktorý uvedieme aj v programe festivalu?

Mňa najviac potešilo, že film pozitívne hodnotili samotní nosiči. Vyšiel som z tejto komunity, preto to bolo pre mňa dôležité. Pozitívne hodnotenia z celého sveta príjemne prekvapili. Film za krátku dobu získal 12 ocenení z veľkých medzinárodných festivalov a stal sa najnavštevovanejším filmom v distribúcii ASFK v slovenských kinách. Čo viac si môže autor priať?

 

Záverečnú otázku v predfestivalových rozhovoroch položíme tento rok každému hosťovi rovnakú: aké výzvy má podľa vás pred sebou naša spoločnosť?

Zvoliť si dobrého kráľa. Nemusí zvyšovať HDP, dôležité je, aby sme boli šťastný národ. Napríklad takého, akého mali v Bhutáne. Osvietený kráľ tam zaviedol pojem hrubé domáce šťastie. Stojí na štyroch pilieroch, ktoré sú zabezpečené štyrmi zákonmi v parlamente: 1.Ľudia musia žiť v ekologicky čistej krajine, mať prístup ekologicky čistým potravinám. 2. Musia mať zabezpečené bezplatné školstvo a zdravotníctvo. 3. Zachovanie tradičnej kultúry. 4. Právo na dobrú vládu. To nie je rozprávka, to je kráľovstvo Bhután. Ľudia tam nejazdia v drahých autách, ale celý deň sa usmievajú.

 

Počas filmového festivalu Jeden svet v Prievidzi vás pozývame na premietanie filmov Pavla Barabáša Bhután – Hľadanie šťastia, Suri a Sloboda pod nákladom a najmä jeho rozprávanie s unikátnymi (aj ešte nezverejnenými) video ukážkami o stave našej planéty.

Odmyslime si ploty

Tešíme sa na stretnutie 13. až 18. marca v Dome kultúry v Prievidzi! Kompletný program a viac informácií nájdete na našej stránke www.jedensvet.prievidza.net/2017 alebo na udalosti na Facebooku.

Človek v ohrozeníFestival Jeden svet na Slovensku organizuje občianske združenie Človek v ohrození, nezisková organizácia, ktorá sa venuje humanitárnej a rozvojovej pomoci, podpore ľudských práv a vzdelávacím aktivitám. Generálnym partnerom festivalu je Nadácia Slovenskej sporiteľne.

Teraz najčítanejšie