Denník N

Facebook a cesta k riadenej demokracii

Hodnoty liberálnej demokracie sú dlhodobo oslabované globálnym nástupom politiky populizmu a extrémizmu. Nechceným spojencom týchto prúdov sa v posledných rokoch stali globálne korporácie Facebook a Google. Tie so svojím neustále narastajúcim vplyvom predstavujú bezprecedentný druh moci, ktorý nemení len pravidlá žurnalistiky, ale aj mnohých ďalších oblastí ľudskej činnosti vrátane politiky. Tieto faktory sa stali neplánovaným spojencom nového populizmu a fragmentácie spoločnosti. Ani po rokoch neexistuje konsenzus ako tieto javy zvrátiť. A zatiaľ čo západ zaneprázdnene usiluje o svoju renesanciu, čínsky režim rysuje príklad prvého hybridného režimu, kde sa rodí konkurencia liberálnej demokracie: „Menežovaná demokracia.“

Všetci sa zídeme raz v jednej sieti.

Facebook je mediálnym gigantom, ktorého vplyvu sa dnes nemá kto postaviť. Až 66% z 1,8 miliardy používateľov Facebooku priznalo, že správy a informácie, ktoré denne získavajú zo svojho newsfeedu tvoria najdôležitejší zdroj informácii, ktoré formujú ich pohlaď na svet a politické preferencie. To by nebol žiaden problém nebyť výsledkov výskumov, ktoré potvrdzujú, že viac ako polovica najčítanejších správ bola preukázateľne falošná.

Zdrojom informácií sú webové stránky, ktoré úmyselne šírili účelové lži a prekrútené formulácie udalostí. Mnohé z týchto stránok vznikli iba v priebehu posledných pár mesiacov. Ich ziskovosť podnietila vznik ďalších a ďalších centier falošných informácií, ktoré si získavali čoraz väčšie a väčšie publikum. Jeden z najznámejších príkladov je partia mladíkov z Balkánu, ktorí pripravovali falošné správy o Trumpovi pre desiatky miliónov Američanov.

Facebook je jednou z korporácií, ktoré umožnili bezprecedentné šírenie takýchto informácii. Tie by v klasických médiách neprešli ani zakladaným overovaním faktov, no v dobe sociálnych médií formujú postoje a myslenie čoraz väčšej časti populácie. Verejnosť sa v podobnom pretlaku nekvalitných a zavádzajúcich informácii nedokáže zorientovať. Hlavne staršie generácie podliehajú vyfabrikovaným správam. Trend posilňuje nízka mediálna gramotnosť, ktorej sa vo svete a ani na Slovensku nevenuje vo vzdelávaní temer žiadna pozornosť.

Po mesiacoch zahmlievania faktov, dnes už ani Trump nepopiera, že mu do bieleho domu pomohli Ruské organizácie zodpovedajúce sa Putinovej vláde. Okrem priamych útokov, ako hacknutie súkromnej komunikácie jeho oponenta, boli zneužité aj systémové nedokonalosti, ktoré obsahuje samotný Facebook.

Vytváranie stránok a profilov šíriacich lživý obsah dopĺňali špionážne techniky a armáda trollov. Presný počet trollov dnes nie je možné určiť, no FB priznáva 83 miliónov falošných profilov. Pritom platí, že iba promile z tohoto počtu môže hravo ovládnuť diskusie pod príspevkami svetových novín vykonávať rôzne podvratné operácie. Tieto techniky majú za cieľ manipulovať verejnou mienkou a polarizovať ju šírením extrémne ladených postojov. Prevádzkovanie troll factories je v Rusku po dezinformačnej kampani o udalostiach na východnej Ukrajine nový trend. Ale stále sa môžeme iba domýšľať koľko z 83 miliónov falošných profilov na Facebooku slúži na šírenie ruskej propagandy. S istotou môžeme povedať iba to, že tieto armády platených diskutérov ovplyvňujú výsledok debát nielen na facebooku, ale kvalitu diskusií a výsledkov vyhľadávania degradujú aj v službách google, youtube a twitter.

Príliš veľa moci.

Zuckerberg, narozdiel od Ruska nepotrebuje využívať chyby v sociálnej sieti. On sociálnu sieť sám riadi, dizajnuje a má plnú kontrolu nad jej ďalším vývojom. V teoretickej rovine má k dispozícii vplyv na celosvetové publikum. Správny set algoritmov mu zabezpečí takú formu a obsah mediálneho pokrytia ktorú nemal k dispozícii nik pred ním. Ak sa považuje za veľký komunikačný nástroj to, že prezident USA, môže v prípade núdze poslať sms správu na každé americké číslo, akou mediálnou mocou disponuje človek, ktorý môže ľubovolne zmeniť a nadizajnovať mix správ a informácií, ktoré každý deň z Facebooku čerpá 1,8 miliardy ľudí? Pridajme k tomu fakt, že sa jedná o jedného z najbohatších ľudí na svete s neovládateľne veľkým mediálnym vplyvom a získate výsledok, že Marka Zuckerberga v prípade, ak svoje mediálne postavenie bude chcieť použiť na vlastné ciele, nič nezastaví.

Zuckerberg si dal medzi svoje tohtoročné novoročné plány návštevu všetkých amerických štátov, kde sa chce stretávať s „local people“. Kto sleduje americké prezidentské voľby vie, že takýto roadtrip absolvujú potencionálni kandidáti primárok v boji o možnosť byť jedným z kandidátov na ďalšieho prezidenta USA.

Ešte stále platí, že moc v demokraciách pochádza z ľudu. Sú to práve ľudia a inštitúcie, ktoré spoločne vytvárajú obsah a formu jednotlivých liberálnych demokracií. Oslabenie týchto inštitúcii dnes predstavuje aj Leviathan moci, ako je Facebook a jeho CEO. Miesto liberálnej demokracie môže pomôcť vytvoriť hybridný politický systém, tzv. menežovanú demokraciu a podniknúť kroky, ktoré skrz algoritmy a iné nástroje upravia názory a volebné preferencie do takej podoby, aká bude vyhovovať možným mocenským ambíciam, kohokoľvek, kto bude riadiť Facebook.

Je to uletená konšpirácia, ale ten potenciál tu existuje. Nehovoriac o tom, že tejto teórii dáva reálne kontúry sám Zuckerberg vo svojom poslednom manifeste. Ak ma o niečom Facebook v posledných rokoch presvedčil, tak je to skutočnosť, že mení svet a napriek obrovskej moci nezdieľa nadšenie konať v súlade so zodpovednosťou, ktorá pri takej kumulácii moci vzniká. Zuckerberg ktorý už raz poprel fakt, že bezprecedentné ovládnutie mediálneho priestoru falošnými správami je problém, stratil moju dôveru a neverím, že sa svetu podarí udržať model liberálnej demokracie nažive aj v 21. storočí bez toho, aby nevznikol celý rad opatrení zo strany štátov, ktoré budú Facebook zaväzovať k zodpovednému podnikaniu, ako tomu bolo donedávna v každej inej mediálnej oblasti.

Zuckerberg na správy o tom, že podiel falošných správ na FB, bol v roku 2016 väčší, ako podiel pravdivých správ reagoval popieraním. A ako komplic vzniku postfaktualnej doby vytvoril fakt vlastný. Tvrdil, že 99% jeho obsahu je autentický. Ako sa však neskôr ukázalo, táto informácia bola lož a jej cieľom bol s najväčšou pravdepodobnosťou ochrániť obchodné záujmy spoločnosti Facebook. Čo však vyvolalo skutočné pohoršenie bol fakt, že Facebook o probléme falošných správ vedel už v priebehu roku 2016 a namiesto nápravy sa rozhodli tento problém ignorovať. Ďalším problémom je, že facebook normalizuje hate speech. A argument, že môžeš z FB kedykoľvek odísť neobstojí, lebo na Facebooku, je dnes 1,8 miliardy ľudí a aj keby sme z FB odišli vsetci, ktorým to toxické prostredie na fb prekáža, tí, ktorým to je jedno na ňom zostanú a miliardy ľudí sa budu naďalej intoxikovať nenávisťou, ktorá nemá v moderných dejinách obdobu. Eventuálne môže vzniknúť kultúra nenávisti, akú predvídal George Orwell. Len namiesto dvoch minút nenávisti zostane 24/7 nenávisti. Tento fenomén môže formovať celé dnešné a ďalšie generácie a stovky miliónov ľudí. Preto je potrebné hľadať technické riešenie a trvať na tom, že zodpovední tu nie sú už iba používatelia, ktorým nové média obrátili systém etiky a slušnosti hore nohami, ale je to hlavne Facebook, ktorý celú platformu vytvoril a ktorý ju inovuje spôsobom, ktorý nereaguje na jej najaktuálnejšie problematické stránky.


ygji3afkilam7k
Zuckerberg by nemusel byť vo výsledku prezidentom, tam problém nestojí, ale tento precedens kombinácie kolosálnej moci vplyvu sociálnej siete a obrovského majetku(Mark Zuckerberg je 6ty najbohatší človek na Zemi, EDIT: dva roky po publikovaní tohto textu sa presunul na 5tu priečku) ukončí éru, kedy o výsledku volieb rozhodovali masy voličov alebo vplyvní boháči. Ak by naozaj došlo k tomu, aby sa tento koncentrovaný mocenský potenciál začal používať na formovanie verejnej mienky za účelom zháňania politického kapitálu, vstúpili by sme tak do fázy deformácie demokracie, kde aj voľby v najmocnejšie krajine na svete budú hlavne výsledkom želania kohokoľvek, kto bude mať mediálny a finančný dosah, akým dnes disponuje Mark Zuckerberg.

EDIT: menežovaná demokracia je nateraz betaverzia modelu politického režimu v Číne, kde sa pri moci dlhodobo drží centralizovaná Čínska komunistická strana. Tá nedávno v krajine uviedla pozoruhodný kreditový systém, ktorý v mnohých vyvoláva dystopické scenáre. Všadeprítomný systém monitoringu a kontroly obyvateľov Číny vyhodnocuje ich dennodenné správanie a na základe takto získaných dát vytvára kredibilitu každého obyvateľa. Tá môže vo finále viesť k výhodam, ale aj obmedzeniam, ako je napríklad nemožnosť cestovať a podobne.

Teraz najčítanejšie

Tomáš Kriššák

Som Tomáš z Popradu. Vyštudoval som politológiu na FPVMV. Píšem o vplyve internetu a sociálnych sietí na spoločnosť a politiku. Občas pribudnú aj recenzie na komiksy.