Denník N

Krajniak je mimo a Hrušovský v dozornej rade. Fašisti sú na univerzite, hoci vzdelaním opovrhujú

The unbearable lightness of being Pavol Hrušovský.
The unbearable lightness of being Pavol Hrušovský.

Ešte nikdy sa tak intenzívne nehovorilo o zrušení amnestií, premiér napriek tomu povedal, že zrušiť ich nemožno. Povedal aj prečo, ale prečo naozaj, to nepovedal.

  • Predseda SaS Richard Sulík sa podrobil testu na drogy.
  • Komisia aj ombudsmanka odporučili odobrať akreditáciu zariadeniu Čistý deň. Minister Richter rozhodol o opaku.
  • No a košický šéf SaS a asistent Ľubomíra Galka sa zamyslel. Nepovedal len, kto sú tí bájni oni, ktorí to všetko kazia.
16996488_10208923700111969_9173625983437872537_n

 

Premiér Fico  si na pomoc v boji proti korupcii zavolal presne tie mimovládky, ktorým v posledných rokoch prakticky nepretržite nadával a poslanec Krajniak sa zas zasadil za zákaz mešít. O ten sa zasadzoval každý, ale bolo dôležité, aby sa poslanec Krajniak zasadzoval najhlasnejšie.

A optimisti hovorili, že poslanec Krajniak našťastie ničomu nerozumie a pesimisti namietali, že ničomu nerozumie nie našťastie, ale bohužiaľ. Zhodovali sa však, že na to, aby radikálny blázon mohol šíriť svoje myšlienky, už dávno netreba modlitebňu. A keď sa pozreli na poslanca Krajniaka, vedeli, že majú pravdu.

Za všeobecného nezáujmu sa skončila kauza Eurobuilding, v ktorej sa skutok nestal. Špeciálny prokurátor Kováčik pod tlakom pripustil, že po ôsmich rokoch možno začne aspoň jedno trestné stíhanie. Na scéne sa opäť objavil aj Pavol Hrušovský, z ktorého sa stal člen dozornej rady Eximbanky. Keď sa ho spýtali, ako je to možné, otvorene sa poďakoval Bélovi Bugárovi.

A hovorilo sa, že sú to drobnosti, ale tiež sa hovorilo, že práve takéto drobnosti podkopávajú dôveru v politikov a spoločnosť. A tu boli hneď tri.

No a tak.
No a tak.

Fašistickí poslanci sa na univerzite v Nitre zúčastnili odovzdávania čestného doktorátu kanadskému profesorovi Abrahimovi Habibullovi Khanovi. A. H. Khan je vedúci oddelenia teológie na univerzite v Toronte a vo svojej práci sa venuje medzikultúrnym a komparatívnym štúdiám náboženstiev.

Či fašistickí poslanci pochopili túto iróniu, správa nespomenula.

Ľudia sa ohradzovali, lebo hovorili, že fašisti na akademickú pôdu nepatria, lenže proti ich ohradzovaniu sa zas ohradili pracovníci univerzity, ktorí toto ohradzovanie pochopili ako útok na svoju prácu. No a kým sa jeden proti druhému ohradzovali ľudia, ktorí by mali byť na jednej strane, fašisti sa potichu tešili.

O nič im totiž nejde viac ako o spoločenskú akceptáciu a uznanie, hovorilo sa. Nič nechcú viac, ako stať sa súčasťou toho mainstreamu, proti ktorému zároveň bojujú.

A tak sa na univerzite neváhajú zúčastniť odovzdávania doktorátu za štúdium náboženstiev Kanaďanovi menom Abrahim, hoci opovrhujú univerzitami, štúdiami náboženstiev, cudzími národmi a zo všetkého najviac opovrhujú ľuďmi, ktorí sa volajú Abrahim. Stačí sa spýtať poslanca Mazureka.

Namiesto Andreja Danka tento týždeň zabodoval jeho minister.

Do kín prišiel film o únose Michala Kováča mladšieho, ktorý mnohým pripomenul, kde sme kedysi boli a že sme sa odvtedy azda predsa len niekam pohli. Práve preto sa ako nikdy predtým začalo hovoriť o zrušení amnestií, ktoré s únosom súviseli.

Ľudia z kina odchádzali s pocitom, že amnestie zrušiť treba, minister kultúry Maďarič súhlasil. Béla Bugár vyhlásil, že aj jeho strana zahlasuje za a právnici vypracovali štúdiu, ktorá hovorila o tom, ako to urobiť.

A vyzeralo to dobre, až kým premiér Fico diskusiu neuzavrel s tým, že amnesie bohužiaľ zrušiť možné nie je. Povedal aj prečo, ale prečo naozaj, to nepovedal.

No a v nedeľu bol v televízii Béla Bugár, ktorý zopakoval, že akokoľvek nechcel, iná možnosť vlády nebola. Z jeho strany išlo o obetu. No a ktosi skonštatoval, že nikto sa nedokáže obetovať tak výhodne ako práve Béla Bugár.

Tak sa skončil týždeň, v ktorom boli opäť raz na strane víťazov fašisti. A Pavol Hrušovský. Porazení boli všetci ostatní.

Radi ma môžete mať tu.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie