Denník N

Ruský obhajca Hitlera na slovenských univerzitách

Moskovský akademik mohol študentom politológie za prítomnosti dekanky Lipkovej rozprávať, čo uznal za vhodné. Foto N – Vladimír Šnídl
Moskovský akademik mohol študentom politológie za prítomnosti dekanky Lipkovej rozprávať, čo uznal za vhodné. Foto N – Vladimír Šnídl

Ruská ambasáda poslala na slovenské univerzity profesora MGIMO a člena poradných inštitúcií Kremľa, ktorý pri agresívnej politike Kremľa voči Ukrajine obhajuje Hitlera. Slovenské univerzity dávajú svoju pôdu osobám, ktoré propagujú myšlienky popierajúce dejiny ich vlastnej krajiny, a ktoré klamú o dianí u našich najbližších susedoch.

V uplynulých dňoch na slovenských univerzitách vystúpil ruský politológ profesor Andranik Migraňan. Na Ekonomickej univerzite v Bratislave, a potom aj  na Stredoeurópskej univerzite v Skalici vysvetľoval slovenským študentom pohľad Moskvy na dianie vo svete a obhajoval postup Ruska voči Ukrajine, ako o tom informovalo vo svojej reportáži Nko.

Profesor Moskovského inštitútu medzinárodných vzťahov (MGIMO), ktorý je už desaťročia oficiálnou inštitúciou vychovávajúcou popredných sovietskych a ruských diplomatov v Bratislave tvrdil, že v Ukrajine je ruský jazyk zámerne utlačovaný, Rusi sú prenasledovaní, a preto Moskva anektovala Krym a zasiahla na Donbase. Profesor klame. Každý, kto má záujem, si môže nájsť aj zo Slovenska cez internet popredné ukrajinské informačné weby, ktoré v drvivej väčšine doteraz majú svoju hlavnú stránku v ruštine. Podobne ruština bežne znie v rádiách, televízii, alebo na rôznych akciách, či bežne hovorovo medzi ľuďmi. Denne ju môžete počuť aj vo vládnych inštitúciách v Kyjeve, vrátane ministerstiev či v samotnej budove Úradu vlády – čo môžem potvrdiť na základe osobnej skúsenosti.

Ukrajinu navštevujem od polovice 90-tych rokov, a nikdy v minulosti, a ani dnes, nemám problém  rozprávať po rusky. Je pravda, že ukrajinčina, ktorá je mimochodom našim stredoeurópskym slovanským jazykom (slovenčine, polštine či češtine) oveľa bližšie ako ruština, znie čoraz častejšie, ale to je prirodzený vývoj podobne, ako so slovenčinou v našich južných okresoch. Je úžasné, ako vedia Ukrajinci plynulo prechádzať z ukrajinčiny do ruštiny a naopak, pričom to platí aj o najmenších deťoch. Slováci s Čechmi máme unikátne blízke jazyky, ale na Ukrajine je skutočná dvojjazyčnosť, ktorú naše dva bratské národy nikdy nemali ani v časoch federácie.

Argumentácia profesora Migraňana o jazykových pomeroch v Ukrajine, ako aj jeho ďalšie tvrdenia o vojenskom puči v Kyjeve na Majdane a nástupe fašistov k moci sa veľmi podobajú propagande Kremľa, keď sovietska imperiálna moc zasiahla proti demokratizačným procesom v 1956 v Maďarsku a 1968 v Československu. Tá tiež tvrdila, že v Budapešti, Prahe a Bratislave prichádzajú k moci fašisti podporovaní Západom. A je veľmi podobná argumentácii Hitlera, keď pred uzavretím dohody v Mníchove o rozdelení Československa tvrdil, že je v Sudetoch ohrozená a potlačovaná nemecká menšina.

Táto argumentačná zhoda profesora z Putinovej Moskvy nie je náhodná. On sám totiž už pred dvoma rokmi obhajoval postup Kremľa voči Ukrajine tak, že obhajoval postup Hitlera do roku 1939!! Urobil to vo svojom článku v oficiálnom provládnom denníku Izvestija, v ktorom mimochodom pred pár dňami písali o pripravovanom vystúpení Slovenska z EÚ na základe rozhovoru s predstaviteľom Kotlebovej strany.

Profesor Migraňan pri obrane postupu Putinovho Kremľa voči Ukrajine v roku 2014  a voči kritike iného, dnes už bývalého profesora MGIMO Andreja Zubova, podľa ktorého Putin postupuje podobne ako Hitler pred 2.svetovou vojnou, doslova napísal (http://izvestia.ru/news/568603):

„Нужно отличать Гитлера до 1939 года и Гитлера после 1939 года и отделять мух от котлет. Дело в том, что пока Гитлер занимался собиранием земель, и если бы он, как признается сам Зубов, был бы славен только тем, что без единой капли крови объединил Германию с Австрией, Судеты с Германией, Мемель с Германией, фактически завершив то, что не удалось Бисмарку, и если Гитлер бы остановился на этом, то остался бы в истории своей страны политиком высочайшего класса (Je potrebné odlišovať Hitlera do roku 1939 a a Hitlera po roku 1939 a oddeľovať muchy od fašírok. Podstata je v tom, že kým sa Hitler zaoberal zberom území a ak by bol, ako priznáva sám Zubov, slávny len tým, že bez jedinej kvapky krvi zjednotil Nemecko s Rakúskom, Sudety s Nemeckom, Memel s Nemeckom, fakticky by tak zvŕšil to, čo sa nepodarilo Bismarcovi, a ak by sa Hitler na tomto zastavil, ostal by v histórii svojej krajiny politikom najvyššej úrovne)“.

Podľa súčasného oficiálneho profesora štátnej univerity MGIMO a člena oficiálnych poradných štruktúr Kremľa je teda politika a kroky Hitlera do roku 1939 úplne v poriadku!! V poriadku bola dohoda z Mníchova, kde Hitler spolu s ústupčivými predstaviteľmi Británie a Francúzska rozhodli o oddelení Sudet od Československa, v dôsledku čoho sa na jar v roku 1939 rozpadla celá krajina. Čechy a Morava sa stali úplne súčasťou nacistického Nemecka, a zo zvyškov Slovenska, z ktorého si urvalo práve vďaka Hitlerovi hlavne Maďarsko, vznikol Hitlerov kvázi samostatný satelit a vazal. Profesor Migraňan, ktorý bez zábran obhajuje jeden z najtemnejších momentov moderných dejín Slovenska a Československa a Európy 20.storočia vôbec, ktorému politika Hitlera do roku 1939 nevadí – teda vrátane Krištáľovej noci, masového zatýkania politických odporcov nacistov, izolácie a vraždenia telesne a mentálne postihnutých Nemcov v prvých koncentračných táboroch – lebo to všetko sa dialo pod Hitlerom už do roku 1939(!!), tento profesor dostal priestor na akademickej pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave a na univerzite v Skalici. Lebo podľa pani dekanky Lipkovej je to v poriadku, lebo ho doporučila ruská ambasáda v Bratislave.

Zhruba 80 rokov od Mníchovskej dohody, na základe ktorej sa Petržalka, kde dnes stojí Ekonomická univerzita, stala súčasťou Hitlerovej Ríše, na jej akademickej pôde oficiálny prokremľovský ideológ a propagandista z Moskvy, ktorý postup Hitlera obhajuje, vystupuje na obhajobu ruského vládcu Putina voči susednej Ukrajine, kde súčasné Rusko anektuje a obsadzuje prihraničné územia svojho suseda. Historický kruh sa nám nebezpečne uzatvára.

Teraz najčítanejšie

Karel Hirman

  • Vyštudoval ťažbu ropy a plynu.
  • Pôsobil ako manažér a člen riadiacich orgánov niekoľkých slovenských energetických spoločností a v Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre.
  • Riadil projektový tím projektu energetickej efektívnosti ELENA financovaného EIB na VÚC v Prešove.
  • Bol externým poradcom pre energetiku ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a premiérky Ivety Radičovej a ako expert pre energetiku členom tímu poradcov ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana.
  • Pôsobil v týždenníku Trend a pravidelne publikuje o energetike a otázkach medzinárodnej bezpečnosti.
  • Je členom Správnej rady SFPA.
  • Podniká v oblasti energetiky a medzinárodného obchodu.
  • Bol ministrom hospodárstva po odstúpení SaS z koaličnej vlády Eduarda Hegera a neskôr kandidoval za stranu Demokrati v predčasných parlamentných voľbách v roku 2023.