Denník N

Ako nám darovať 2 %?

Na rovinu: Nedá sa, lebo sme ešte príliš mladé občianske združenie. O rok to už bude možné. Ale máme pre Vás niekoľko odporúčaní.

Dnes vieme, s kým sme spolupracovali a komu môžete veriť. Tiež si myslíme, že Slovensko musí najviac zabrať v oblasti boja proti korupcii a vzdelávania. Preto máme pre Vás zopár tipov:

Boj proti korupcii / Transparentnosť

  • Aliancia Fair-play (AFP)

S AFP sme upozornili na IT projekty za viac ako 300 miliónov, ktoré stoja na vode a chýbajú im argumenty. Viaceré z nich (spolu v hodnote 250 miliónov eur) boli minulý rok zastavené. A tušíte správne, AFP stojí aj za projektom Biela Vrana. Okrem toho AFP prišlo s veľmi sympatickou kampaňou #3minúty. Veď posúďte sami:

PODPORIŤ!

  • Nadácia Zastavme Korupciu

Nadácii vďačíme za pomoc pri rozbehu nášho občianskeho združenia, keď sme sa ešte len “rozkukávali”. V Nadácii sa venujú eurofondom, aj tým ITčkárskym. Okrem iného organizujú v Košiciach festival Pucung a zvyšujú povedomie o boji proti korupcii na Slovensku (aj vtedy, keď niektorí ministri tvrdia, že tu žiadna korupcia vlastne nie je).

PODPORIŤ!

Vzdelávanie

  • Nexteria

Víziou Nexterie je to, aby na Slovensku vyrástla generácia slušných a schopných mladých ľudí. Nástrojom Nexterie je Nexteria Leadership Academy, v rámci ktorej dostávajú vysokoškoláci možnosť odborne rásť. Nexteria stojí aj za projektom Night of Chances, o ktorej ste iste počuli – na NOCi zameranej na IT sme spolupracovali minulý rok a budeme aj tento.

PODPORIŤ!

  • Youth Politics Education (YPE)

YPE ponúka Vzdelávanie na vysoko profesionálnej úrovni ako pre študentov, tak pre ostatných. V rámci jej aktivít máte možnosť získať neoceniteľné kontakty a praktické skúsenosti z workshopov. Cez YPE máte tiež možnosť stážovať v Slovensko.Digital. YPE ponúka pre mladých ľudí smerujúcich do verejnej sféry Akadémiu dobrej politiky.

PODPORIŤ!

IT / Informatizácia

  • Spoločnosť pre otvorené informačné technológie (SOIT)

SOIT presadzuje používanie otvorených technológií v informatizácii. Spoločne sme predložili návrhy do programového vyhlásenia vlády a presadzujeme, aby štátne dáta a systémy boli viac otvorené občanom.

PODPORIŤ!

Nadácie

Ak máte stále pocit, že neviete Vaše 2 % správne darovať tak, aby mali najväčší dopad, venujte ich nadáciám, ktoré to urobia za Vás. Tu sú dve nadácie, ktoré podporujú kvalitné projekty (a okrem iného tento rok podporujú aj nás):

Veríme, že tento zoznam nie je vyčerpávajúci, určite existuje množstvo ďalších organizácií, ktoré robia skvelú prácu. Ak o nich viete, dajte nám vedieť v komentároch.

Alebo predsa len Slovensko.Digital

Aj keď nám tento rok 2 % nemôžete venovať, stále sa dá zapojiť do našej aktívnej komunity  alebo nás podporiť klasickým spôsobom. Urobilo tak už viac ako 200 našich podporovateľov a umožňujú nám presadzovať lepšie digitálne služby štátu.

Záleží nám na lepšom Slovensku. Ďakujeme, že aj Vám.

Michal Haman & Ján Hargaš, Slovensko.Digital

Teraz najčítanejšie

Slovensko.Digital

Slovensko.Digital je iniciatíva IT špecialistov, ktorá vznikla v novembri 2015 a venuje sa informatizácii verejnej správy. Upozorňujeme na neefektívnosť štátnych IT projektov a zároveň prichádzame s návrhmi a pozitívnymi príkladmi toho, ako by štátne IT mohlo fungovať.