BLOG
Richard Sulik
Richard Sulik
14 158

Najväčšie problémy v zdravotníctve

Ako možno viete, v januári sme začali pripravovať Reformu zdravotníctva. Malý tím o piatich členoch, ktorý vediem, si ako prvé položil tri otázky:
1. Čo sú najväčšie problémy v zdravotníctve?
2. Čo vnímajú ľudia ako najväčšie problémy v zdravotníctve?
3. Čo vníma zdravotnícky personál ako najväčšie problémy v zdravotníctve?

Zatiaľ čo na prvú otázku si vieme odpovedať sami, resp. po konzultácii s ďalšími odborníkmi, na zvyšné dve otázky sme sa spýtali ľudí a zdravotníckych pracovníkov. Zverejnil som výzvu a bol som príjemne prekvapený stovkami odpovedí. Áno, boli medzi nimi aj odpovede typu „všetko je zlé“, s ktorými nevieme nič počať, ale drvivá väčšina boli konštruktívne odpovede s uvedením konkrétnych problémov.

Zo týchto odpovedí sme zostavili zoznam problémov (celkovo ich bolo 38) a vytvorili krátky dotazník, ktorý vyplnilo vyše 4 tisíc respondentov. Ak vás zaujímajú všetky výsledky (najmä podľa jednotlivých krajov), radi vám ich pošleme, napíšte prosím mojej asistentke na samova.maria@gmail.com.

Tu uvádzam zoznam problém podľa všetkých respondentov bez zdravotníckych pracovníkov (pacienti) a len podľa zdravotníckych pracovníkov (zdravotníci).

2017-03-15_najvacsie_problemy_v_zdravotnictve_slide1 2017-03-15_najvacsie_problemy_v_zdravotnictve_slide2

Vo vnímaní problémov vidieť síce rozdiely, ale obidve skupiny sa zhodujú v tom, že k najväčším problémom patria zastaralé vybavenie a schátralé budovy nemocníc. To súvisí priamo s piatym resp. štvrtým bodom – korupcia pri verejnom obstarávaní. Je predsa logické, že ak sa za Roberta Fica a Pavla Pašku kupuje jedno CT v cene troch, tak to musí nutne niekde chýbať. Takisto je logické, že ak sú na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu prisaté rôzne tety Anky a maséri Kostkovia, musí sa na odborné vyšetrenie dlhšie čakať. Alebo ak zakážeme lekárom objednávať na konkrétny čas (za primeraný poplatok), budú čakárne plnšie.

Zaujímavý je tretí (resp. u zdravotníkov piaty) bod a to neinformovanosť pacienta, na čo má vlastne nárok. Možno sa to zdá byť banalita, veď vytlačiť zopár letákov, či dať info ma web, nemôže byť taký problém. V skutočnosti to problém je a ide priamo k jadru veci – na Slovensku nie je definovaný nárok pacienta, teda čo ma byť hradené z povinného zdravotného poistenia plne, čo čiastočne a čo vôbec. Pokiaľ toto nebude, nie je možné ani riadne informovať pacienta. Stanovenie nároku pokladáme za jednu z najväčších výziev reformy zdravotníctva.

Problémy v zdravotníctve sú samozrejme oveľa rozsiahlejšie, ako tie, ktoré uvádzajú pacienti (aj potenciálni), či zdravotníci. Ale je dobré vedieť, čo presne ľudí trápi a naše riešenia to budú zohľadňovať.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Záleží mi na tejto krajine. Lebo tu chcem žiť, lebo sem patrím. Nechcem aby moje deti opustili Slovensko, ako moji rodičia v 1980. Preto som v politike, preto spravím všetko, aby Slovensko bolo lepšou krajinou pre život. Máme na to. Máme skvelých ľudí, krásnu krajinu, mier, potrebujeme len lepšie spravovať veci verejné.

Blogy

|