Denník N

Ako sme precestovali Island s rozpočtom 600 eur

Hoci má väčšina ľudí Island zafixovaný ako drahú destináciu, viete ho precestovať aj za rozumný peniaz. Mňa stál týždňový roadtrip okolo ostrova necelých 600 €, a to som stovku zbytočne preplatila na letenke.

Island patril celé roky medzi moje najväčšie cestovateľské sny. Dlho som ho však z plánov vytláčala, keďže som bola presvedčená, že takýto výlet by bol príliš nad môj rozpočet. Keď ale maďarská nízkonákladová letecká spoločnosť Wizz Air ohlásila novú linku z Budapešti priamo do Reykjavíka, plány sa stali o čosi reálnejšie. Napísala som kamarátke, slovo dalo slovo a odrazu sme boli štyria. To je mimochodom ideálny počet na takýto trip, keďže výdavky za auto, poistku či tankovanie delíte štyrmi. Naša expedícia si dala pracovný názov „Hon za polárnou žiarou“, s doplnkový cieľom precestovať krajinu a nezbankrotovať. Zistili sme, že je to celkom jednoduché. Ale pekne po poriadku.

LETENKY

Keď opadli prvotné emócie, v hlave sa rozblikali kontrolky a už sme sa do toho naplno vložili. Chceli sme vycestovať v prvej várke nízkonákladových backpackerov, preto sme sa rozhodli rezervovať si letenky na úplne prvý let z Budapešti do Reykjavíka, ktorý bol naplánovaný na 27. 3. 2016. V prvej fáze sa spiatočné predávali už od 118 €, keďže ale časť našej partie ich kúpu stále odkladala, tieto ceny sme prepásli a napokon sme za letenku aj s batožinou zaplatili raz toľko. Stále to však bolo celkom prijateľných 252 €, keďže sme chceli vidieť polárnu žiaru, na ktorú by sme v máji, keď bola cena leteniek opäť nižšia, už šťastie nemali.

Aj dnes sa na Island viete bez problémov dostať už od 100 € za spiatočnú letenku – aktuálne si ju viete kúpiť dokonca už za 86 €, v prípade, že ste členom Wizz Discount Club. Toto ročné členstvo sa vám oplatí zakúpiť už v prípade, že sa za celý rok vyberiete len na túto jednu cestu. Ak by ste sa pre členstvo nerozhodli, cena letenky je stále veľmi výhodná – iba necelých 110 €. Ďalším bonusom je, že sa letí počas veľkonočných sviatkov, teda si miniete v práci menej dovolenkových dní. Táto cena sa vzťahuje na odlety z poľských Katovíc.

letenky
Ukážka z ponuky letov na Island, na ktorú som natrafila v nedeľu 19.3.2017.

Letieť sa dá aj z letísk v Budapešti a Prahe, ceny sú len o málo vyššie. Ak si chcete výlet na Island spojiť napríklad aj s ďalšou destináciou, viete tiež naraziť na skvelé ponuky. Mňa naposledy zaujala trasa Praha – Londýn – Reykjavík – Praha s WizzAir a easy Jet za 126 € alebo Katowice – Amsterdam – Reykjavík – Katowice za 163 €. Skvelým vyhľadávačom na takéto cesty je portál Azair.eu, ktorý pri hľadaní leteniek po Európe využívam najčastejšie.

POČASIE

Island je krásny v každom ročnom období, o tom niet pochýb. Ide len o to, či ste skôr fanúšikom zelenej alebo bielej – či chcete Island navštíviť uprostred leta a užiť si relatívne príjemné teploty alebo v hlbokom mraze a snehu zízať síce na zelenú, ale oblohu. Polárna žiara je totiž najväčší motív, pre ktorý sa oplatí obetovať pohodlie a vydať  sa za hranice komfortu. Ak vás zaujíma, ako je to s počasím na Islande v priebehu roka, klikajte TU.

My sme v tejto oblasti mali jasno od začiatku – cieľom bolo vidieť a odfotiť polárnu žiaru, takže sme ani na chvíľu nespochybnili naše schopnosti prežiť aj v extrémnych podmienkach. Tie netreba brať na ľahkú váhu, o čom sme sa presvedčili na vlastnej koži. Po prvej noci strávenej v Reykjavíku sme sa zobudili do krásneho a slnečného jarného dňa, až sme mali problém uveriť, že sme v krajine, ktorá v marci ešte mnohým naháňa „hrôzu“. Výstrahy recepčného pred nebezpečenstvom na cestách a zradným počasím sme brali na ľahkú váhu, veď nás čaká necelých 200 km.

Keď sme však boli posledných pár desiatok kilometrov pred cieľom, za zákrutou nás čakal iný svet. Jar sa zrazu zmenila na strašidelné ľadové kráľovstvo, kde zúrila snehová víchrica a nebolo vidieť snáď ani meter pred auto. Náš čas príchodu do Víku, kde sa nachádza známa Black Sand Beach, sa predĺžil o takmer dve hodiny, čo spôsobilo, že sme si už nikde nenašli ubytovanie a hrozilo nám, že noc prečkáme v aute počas najväčšej snehovej búrky, akú sme kedy zažili. Nakoniec sme ju strávili na recepcii jedného hostela, na gaučoch a v teple. O nástrahách a potešeniach zimného Islandu sa viac dočítate TU.

Odvtedy sme pravidelne niekoľkokrát za deň kontrolovali dve veci – počasie a stav na cestách. Využívali sme tieto dve stránky:

Road.is

Yr.no

POLÁRNA ŽIARA

Veľa cestovateľov sa na sever vydáva v zime iba preto, aby mohli zahliadnuť polárnu žiaru. To bolo spolu s faktom, že v tomto období je tam omnoho menej turistov a tým pádom aj priaznivejšie ceny, najväčšie lákadlo aj pre nás. Ak chcete mať na polárnu žiaru šťastie aj vy, neodkladajte svoju severskú expedíciu, lebo tento rok máte na najbližšiu dekádu poslednú priaznivú príležitosť zažiť ju. Ako ma poučil pracovník Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove, RNDr. Ladislav Pastorek, výskyt žiar je v korelácii so slnečnou aktivitou, ktorá sa mení v 11-ročnom slnečnom cykle. Súčasný cyklus začal koncom roka 2008, maximum dosiahol v rokoch 2012 – 2014, keď boli žiary najintenzívnejšie a najjednoduchšie pozorovateľné. Odvtedy klesá do svojho minima, ktoré potrvá od roku 2018 až do 2020. Takáto málo intenzívna fáza výskytu polárnych žiar potrvá podľa niektorých prepočtov až do roku 2026.

Dosť ale fyziky. Polárna žiara je super. Choďte naháňať polárnu žiaru! Pripravte sa však na to, že vám bude poriadna zima – asi je vám jasné, že je ju vidieť v noci a že teplota na Islande v noci dosahuje na niektorých miestach okolo mínus 25 stupňov. Doteraz ma štípu prsty, keď si spomeniem, ako som sa ju snažila odfotiť. Za kvalitné termo oblečenie budete vďační ako nikdy, rovnako ako aj za termosku horúceho čaju či kávy. Termosku si do batožiny určite pribaľte, sú to tie gramy navyše, ktoré by ste nemali ľutovať.

polarna-ziara
Polárna žiara zachytená mojím kamarátom, amatérskym fotografom Tomášom Uhrinom. Samozrejme, so súhlasom na zverejnenie.

Dôležité informácie:

  • Aby ste polárnu žiaru mohli pozorovať v čo najlepších podmienkach, odvezte sa ďaleko od mesta a svetiel, kde je omnoho krajšia ako napríklad v Reykjavíku, kde na ňu môžete mať šťastie samozrejme tiež. Dobrá správa – na Islande ste ďaleko od mesta a svetiel takmer všade.
  • Sledujte počasie – ak je oblačno, prší, sneží, šance na žiaru klesajú. Ideálne je, keď je vonku jasná (a tým pádom poriadne mrazivá) noc.
  • Stiahnite si aplikáciu, ktorá predpovedá výskyt žiar. Ukazuje vám ideálne miesta na pozorovanie a kopec ďalších dôležitých faktov. Je to ako predpoveď počasia, ale pre žiary. Predpoveď je k dispozícii na niekoľko týždňov, dní, hodín, takže si váš výlet viete vopred naplánovať. Je to ale samozrejme len orientačné – počasie je vrtkavé a situácia sa môže zmeniť z hodiny na hodinu. Nám sa to stalo na Islande niekoľkokrát, ale aj napriek tomu sme ju mali šťastie pozorovať v plnej kráse. My sme používali aplikáciu Aurora Alerts Northern Lights.
  • Miest na sledovanie polárnej žiary sú stovky. My sme najkrajšiu noc prežili na trase medzi mestom Egilsstaðir na východnom pobreží a jazerom Mývatn. Je to zhruba 200 kilometrov dlhý úsek, kde nie je absolútne nič – žiaden hotel, benzínová pumpa, nič. Iba cesta a stromy. A milión polárnych žiar rôznych podôb, ak máte šťastie na jasnú oblohu. Druhým top miestom bol Guesthouse Hof na polostrove Snæfellsnes. O tom sa viac dočítate TU. Okrem toho sme žiaru pozorovali aj v oblasti Akureyri a v blízkosti mesta Höfn, ktoré leží necelých 300 kilometrov severovýchodne od Black Sand Beach.

AUTO

Auto je na Islande jedna z najdôležitejších vecí. Teda, podľa mňa, lebo kamarát bol napríklad rozhodnutý, že týždňový marcový výlet v ľadovom kráľovstve prestopujeme. S odstupom času sa asi všetci zhodneme, že lepšia možnosť ako prenájom auta na letisku v Keflavíku neexistuje. Auto si určite požičajte vopred cez internet (ja zvyknem využívať portál rentalcars.com), čo je omnoho lacnejšie ako priamy prenájom na letisku či cesta do Reykjavíka hromadnou dopravou a prenájom auta až tam.

Odporúčam auto od overenej medzinárodnej požičovne, ktorá má nastavené všeobecné zmluvné podmienky, ktorým rozumiete. Miestne požičovne môžu ponúkať lepšie ceny, ale vraj sú trošku chrumkavejšie v prípade poistnej udalosti. To je ďalšia dôležitá vec – poistite sa radšej kompletne a komplexne, aby sa vám nestalo to, čo mojim kamarátom. Keď im auto dohrýzli kone (na Islande je veľa koníkov a aj keď sú zväčša za plotom, lebo je tam aj šialene veľa plotov, občas sa stane, že si do vás koník zahryzne, prípadne do kapoty vášho požičaného auta), v autopožičovni museli nechať poriadne mastnú sumu, lebo to ich poistka nepokryla.

auto
Výber auta netreba podceniť.

Pri výbere auta taktiež zohľadnite ročné obdobie. V lete, ak sa neplánujete prevážať kritickými zónami vo vnútrozemí, vám úplne postačí bežné malé auto. V zime určite siahnite po aute 4×4, my sme dokonca zvolili auto so špeciálnou úpravou pneumatík – boli v nich akoby nabité malé klinčeky.

Tie nás možno zachránili, keď sme sa v noci predierali nespevnenou štrkovou cestou nevedno kam – všade bola tma a navigácia nám v jednej chvíli poradila „switch to walking“. A tak sme tam zastavili a rozhodli sa počkať do svitania v aute. Ráno nás celkom prekvapilo, kde sme sa ocitli. O tomto zážitku viac TU.

2 rady nad zlato:

  • Na Islande tankujte všade, kde sa len dá. Hustota obyvateľstva je tak biedna, že vás pokojne môže vyhnať pani z jej súkromnej dediny. Tým pádom si asi viete predstaviť, ako často stretnete benzínku. A nezabudnite potom odovzdať auto s plnou nádržou, ak ste ho s plnou dostali – je to takmer vždy súčasťou zmluvných podmienok.
  • GPS sa vám neoplatí objednávať v požičovni. Po prvé, je to predražená služba, po druhé, dnes je už veľa aplikácií, ktoré sú dokonca aj zadarmo a sú veľmi spoľahlivé (my často využívame HERE WeGo) a po tretie, na Islande pravdepodobne pôjdete len po jednej ceste – známa Ring Road alebo tiež Route 1, ktorá ide okolo celého ostrova. Stačí sa vám držať na ceste 1 a občas si odbočiť k atrakciám, ktoré sú na Islande parádne značené.

UBYTOVANIE

Pred odchodom na Island som bola presvedčená, že ubytovanie je tam veľmi drahé, čo môže, ale aj nemusí byť pravda. Opäť zaváži najmä fakt, kedy sa rozhodnete cestovať a aký štandard potrebujete. Ako všade, aj na Islande nájdete drahé luxusné hotely (v lobby jedného sme strávili ráno po snehovej búrke, nechali nás tam bez povšimnutia, až kým sme sami nevyhodnotili, že je čas odísť). Okrem toho je po krajine viacero hostelov, malých hotelov, apartmánov, kempov a veľa toho ponúka aj Airbnb. Keď cestujete v zime, ceny sú samozrejme nižšie, keďže aj turistov je v krajine podstatne menej.

Určite odporúčam zobrať si z domu vlastný spacák – v mnohých hosteloch (ktoré majú pomerne vysoký štandard) je rozdiel v nocľahu aj 10 eur, v prípade, že ho máte so sebou. Čo ma však prekvapilo – mnoho hostelov, ktoré nájdete na Islande, keď idete len tak „naslepo“, neponúka ubytovanie na štandardných ubytovacích portáloch. Netuším, prečo je to tak. Nám sa však podarilo v dvoch prípadoch rezervovať „last-minute“ ubytovanie aj cez Booking a Hotel Tonight – keďže väčšinou sme ráno netušili, kde budeme večer, riešili sme to takto za pochodu. Takéto ubytovanie nás vyšlo zlomok pôvodnej ceny. Viac o tom TU.

JEDLO

Každý nás pred odchodom strašil, že Island neprecestujeme nízkonákladovo, keďže jedlo je tam príliš drahé. To môžeme potvrdiť, do reštaurácie sme nakukli len raz a polievka stála približne 10 eur, ľahšie hlavné jedlá sa začínali na sume okolo 20 eur a ozajstné stálo 30 eur a viac. Drahé boli aj mnohé pouličné stánky – za sendvič, bagetu či kus pizze zaplatíte okolo 12 eur, na niektorých miestach aj viac. Teplé nápoje či pollitrová fľaša vody stáli od troch eur, pivo v podniku od sedem vyššie.

hotdog
Islandská desiata.

Najviac sa oplatí jesť v Subway, alebo ako sme zistili my, na čerpacej stanici. Tam sme si ulietavali najmä na hotdogoch, ktoré sú na Islande veľmi populárne – jeden stál okolo troch eur. Raz sme dokonca narazili aj na mrazený jogurt, stál rovnako ako hotdog. Pozor však na prílohy – kamarát skombinoval čierne korenie, chilli a pravdepodobne cestársku soľ, inak netuším, čo by to mohlo byť. To je tak, baliť Islanďanku frázou – daj mi tam to, čo máš rada ty. Doteraz neviem, či si z neho vystrelila alebo jej tie obludnosti naozaj chutili.

Väčšinu času sme sa však stravovali vo vlastnej réžii. Niečo sme si priniesli z domu – najmä proteínové tyčinky a extra bio zdravé glutamánové polievky v prášku (raz do roka nás niečo také snáď nezabije). Ostatok sme nakupovali v miestnych supermarketoch. Najlepšie nám z nich vyšiel BONUS.

Pre ilustráciu:
500 g krájaný toastový chlieb od 1,5 €
500 g lacnejšieho domáceho syra od 5 € (dovážaný syr s rovnakou gramážou stojí aj trikrát toľko, pozor na to)
500 g cestoviny od 1,5 €
omáčka na cestoviny od 3 €

Ďalšou zaujímavosťou je, že na Islande v bežnom obchode nekúpite alkohol, v niektorých dokonca ani pivo. Tento sortiment sa predáva v špeciálnych obchodoch, ktoré sa volajú Vin Budin a ak som to pochopila správne, prevádzkovateľom je štát a cena každého alkoholu vo všetkých pobočkách je rovnaká. Tieto obchody sú v nedeľu zatvorené a v mnohých menších mestách sú otváracie hodiny dosť obmedzené. My sme sa napríklad zásobili pivom z duty free pred odchodom z letiska.

PENIAZE a INTERNET

My sme precestovali ostrov bez toho, aby sme videli islandské peniaze. S odstupom času ma to mrzí (stále menej ako to, že mi odmietli dať islandskú pečiatku do pasu, keďže na vstup nám stačí OP), lebo cudzie meny sú celkom zaujímavé (napríklad nórske korunky s dierou). Ja teraz ani neviem, čím platí tých asi tristotisíc ľudí, čo tam žije. Vedeli ste, že Islanďania sú dosť zaujímaví? O tom ale viac TU.

Okrem toho, že nepotrebujete hotovosť, lebo úplne všade zaplatíte kartou – aj za hotdogy na ulici, nepotrebujete si kúpiť ani dáta, lebo wifi majú všade. Hotely sú samozrejmosť, ale pripojíte sa aj vo väčšine obchodov, čerpacích staníc, múzeí. Neprekvapili by ma ani verejné toalety, ale to potvrdiť nemôžem.

Ale čo je na Islande najlepšie? Že takmer všetko to, kvôli čomu sa tam rozhodnete vycestovať, je úplne zadarmo. :)

Keď sa vám tento článok páčil a zaujímajú vás aj ďalšie informácie nielen z tejto cesty, kliknite si na blog SheMakesMeTravel.com, ktorého som spoluautorka. Postupne tam budú pribúdať ďalšie články o Islande (napríklad veľká fotoesej, absurdné fakty o Islanďanoch, náš 7-dňový itinerár s rozpočtom a mnohé naše bláznivé zážitky). Okrem toho tam nájdete denník Hatera, môjho spoluautora a spolcestovateľa, ktorý cestovanie nemá v láske a tak svoje zážitky komentuje vtipne a poctivou dávkou cestovateľského hejtu.

Teraz najčítanejšie