BLOG
Jozef Sliacky
Jozef Sliacky
1 667

Nechcú byť „smetiskom Európy“

Ponuka Bučiny DDD vyzerá seriózna, obyvatelia blízkych sídlisk – poučení skúsenosťami – sú však prirodzene nedôverčiví. Nechcú, aby sa Zvolen stal „smetiskom Európy“, aby na nich padal prach, aby vdychovali nebezpečný formaldehyd.

Na pravidelné stretnutie obyvateľov zvolenskej mestskej časti č. 1 s poslancami prišli vo štvrtok (16. marca) podvečer Daniel Huliak a Pavel Jurčišin, zástupcovia vedenia firmy Bučina DDD, ktorá prichádza tento rok s 15-miliónovou investíciou. Ako povedal generálny riaditeľ Bučiny DDD Daniel Huliak, cieľom nie je rozširovanie produkcie, ale vo výrobe drevotrieskových dosák chcú využiť odpadové drevo, ktoré by sa inak spálilo, alebo sa kopilo na skládkach. Do 3 – 4 rokov by malo nahradiť až 40 % zo spracovaných 350 000 ton ročne. Pod mottom „Staré drevo – nový život“ chce firma prispieť jednak k šetreniu lesov, ale aj znížiť nadmerný drevný odpad jeho recykláciou. Tá u nás dosahuje len 12 %, zatiaľ čo vo vyspelých krajinách EÚ je to až 44 % a do roku 2030 sa má zvýšiť až na 70 %.

 

Obyvatelia blízkych sídlisk, poučení zlými skúsenosťami, sú však opatrní a nedôverčiví, a tak sa rozprúdila živá diskusia, ktorú moderoval predseda VMČ č. 1 Peter Košík. Hneď na úvod povedal, že každá investícia je vítaná, no zároveň zdieľa obavy občanov, ktorí chcú mať jasno, či im prinesie len pozitíva, alebo sú s ňou spojené aj negatíva.

 

Prvý sa do diskusie zapojil Andrej Banski, ktorému ako bývalému riaditeľovi zvolenskej Bučiny je táto problematika známa. Vyjadril obavy, že sa Zvolen stane „smetiskom Európy“. Hoci firma priznala, že budú dovážať recykláty aj zo zahraničia, keďže tam zber odpadového dreva už dlhodobo funguje, prioritne ich chcú vykupovať na Slovensku. Na otázku ako ďaleko má byť takáto prevádzka od sídlisk, dostal odpoveď, že napríklad firma Kronospan, pod ktorú spadá Bučina DDD, má svoj závod s rovnakou modernou technológiou v obývanej časti rakúskeho Salzburgu.

 

Zvolenská Bučina stojí už celé desaťročia a na fakte, že socialistickí urbanisti postavili v jej blízkosti sídliská, sa dá zmeniť len to, že susediace podniky budú fungovať tak, aby životné podmienky obyvateľov nepresiahli neúnosnú mieru.

 

Ďalší z diskutujúcich Ján Plesník podporil investičný zámer, pričom však nechce, aby k nám prúdili zo zahraničia nielen odpadkové potraviny, ale ani drevo. Upozornil na to, že v areáli sú aj ďalšie firmy (Bučina Zvolen a tepláreň), ktoré takisto spôsobujú hlučnosť a produkujú prach a ďalšie emisné látky. Chcelo by to zanalyzovať prach usadzujúci sa na parapetoch, keďže ten môže obsahovať napríklad aj zvírený prach z ciest nevyčistených po zimnej údržbe.

 

Daniel Huliak podčiarkol, že drevný odpad sa bude spracúvať v uzavretej hale, do ktorej sa bude vracať vzduch vyčistený cez filtre, čiže pôjde o uzavretý cyklus. Škodlivé chemické látky, ktoré môže obsahovať napríklad recyklovaný nábytok, bude na 97 % zachytávať vlhký elektrotechnický filter. K odpovedi na otázku Daniela Lešinského, kam pôjdu tie zvyšné 3 %, sa už vedenie Bučiny DDD nedostalo. Práve v tých troch percentách sa môže dostať do ovzdušia karcinogénny formaldehyd. Daniel Huliak sa snažil obyvateľov upokojiť, že firma robí pravidelné vlastné merania, ktoré laboratórne analyzuje, zhruba raz za štvrťrok robia merania certifikované ústavy a kontrolu robí aj krajský inšpektorát ochrany životného prostredia. Výsledky meraní sú prístupné verejnosti na Okresnom úrade vo Zvolene.

 

Ľudia sa obávajú aj zvýšenej frekvencie kamiónov. Generálny riaditeľ Daniel Huliak odpovedal, že v súčasnosti sa ich firma podieľa asi 2 % na dopravnej frekvencii na prístupovej ceste, čo by sa pri recyklátoch malo znížiť až o jednu tretinu, keďže každý kamión privezie podstatne viac dreva suchého ako vlhkého. Navyše plánujú využiť aj železničnú prepravu.

 

V súčasnosti zamestnáva Bučina DDD 285 ľudí plus ďalších vyše 750 ľudí pracuje v subdodávateľských podnikoch. Zavedením novej, modernej technológie sa údajne počet pracovníkov nezníži, práve naopak pribudne 6 nových miest.

 

Ponuka Bučiny DDD vyzerá seriózna, zapracovala do nej pripomienky, ktoré dali organizácie, mesto Zvolen a občania v rámci EIA. Na upravený projekt zareagovalo s ďalšími pripomienkami len občianske združenie Slatinka a CEPTA. Výbor mestskej časti č. 1 bude žiadať vedenie mesta, aby cez nezávislé inštitúcie zabezpečilo meranie hlučnosti, prašnosti a emisií.

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk